Hlavní obsah
Cestování

Irská mohyla Newgrange je starší než pyramidy, ale stejně tak záhadná

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3b/Newgrange_-_Ireland.jpg

V irském hrabství Meath, nedaleko města Drogheda se nachází komplex megalitických památek, mezi nimi vyniká mohyla Newgrange. Pochází z doby kolem 3 200 let př. n. l. a stářím předčí tak o šest století pyramidy. Skládá se z asi 200 000 tun materiálu.

Článek

Má v průměru úctyhodných 80 metrů, jeho část „kouká“ ze země do výšky 13 m a je nahoře zarostlá trávou. Má podezdívku z šedobílého kamene. Tisíce let byla ukrytá pod terénem, objevili ji v 17. století místní obyvatelé při hledání stavebního kamene.

Ti si ovšem mysleli, že je to jeskyně a neprozkoumali ji. Newgrange vykopal až archeolog Michal J. O Kelly mezi roky 1962 a 1975. Byl udiven jeho zachovalostí a velikostí, komplex tvoří i další dva objekty Dowth, Knowth. Vedle lidských kostí nalezl i pozůstatky šperků a kultovních předmětů.

„Myslím, že lidé, kteří Newgrange postavili, nepostavili jen hrobku, ale dům mrtvých, dům, v němž měli po velmi dlouhou dobu žít duchové významných panovníků“ řekl O’Kelly.

Na rozdíl od známějšího Stonehenge ovšem nejde jen o pouhé torzo, ale velice dochovaný komplex. Navíc je o tisíc let starší. Hodně návštěvníků se zamýšlí, jak lidé v době kamenné dokázali něco takového postavit i nad tím, proč to udělali. Nedochovaly se žádné písemné záznamy.

Nejčastěji se zmiňují dvě hypotézy - buď šlo o pohřební místo králů nebo sakrální stavbu určenou pro náboženské rituály. Ta je nejpravděpodobnější. Při zimním slunovratu totiž pronikne (tak na čtvrthodinu) otvorem v podlaze paprsek denního světla a prozáří celý prostor tak dokonale, že se dají snadno rozeznat jednotlivé kameny.

Vědci odhalili, že pochází z několika kilometrů vzdálených lomů. Na místo se zřejmě dopravily sunutím po dřevěných kůlech. Aby se mohyla - stavba musela trvat desetiletí - nezřítila, drží ji pohromadě 97 balvanů rozmístěných po obvodu.

Hlavní vchod střeží nádherně zdobený obrubní kámen, na kterém jsou vyryty dvojité a trojité spirály. Prohlídka ale začíná asi o dva kilometry blíž expozicí, která ukazuje život pravěkých lidí, včetně oblečení, nástrojů apod.

Je tam i nákres rekonstrukce, jak asi monument (je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO) vznikal. Teprve odtamtud se k němu jede malým autobusem, volný pohyb po okolí není povolen.

Dovnitř se vchází portálem, asi tak dvacetimetrová chodba ústí do komory s má křížovým půdorysem. Celá prohlídka včetně cesty zabere tak devadesát minut - přibližně stejnou dobu trvá cesta z Dublinu. Vstupné je podle současného kurzu 2142 Kč.

Newgrange je otevřeno celoročně, ostatní mohyly jen sezónně. Kdo chce zažít fenomén zimního slunovratu, může se zúčastnit každoroční loterie v centru. Z desetitisíců přihlášených je každý rok vybráno šedesát.

Ti si mohou přivést hosta, jsou rozděleni do skupin po deseti. Mohou vstoupit do komory a spatřit sluneční světlo, pokud to počasí dovolí. Během vykopávek zde bylo nalezeno i přes 200 kamenů zdobených megalitickým uměním.

Představují zejména spirály a kosočtverce. Tomuto umění se rovněž přezdívá „skryté“, neboť kameny se z neznámých důvodů zdobily pouze na zadní části, která byla otočená směrem k mohyle a nebyla vidět.

Zdroj: hhttps://cesko.wiki/Newgrange/

https://heritageireland.ie/places-to-visit/bru-na-boinne-visitor-centre-newgrange-knowth-and-dowth/

https://www.worldhistory.org/Newgrange/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz