Hlavní obsah

Děsivé sanatorium Beelitz-Heilstätten. Léčili v něm Hitlera, straší tam, poblíž řádil úchylný vrah

Foto: Membeth de.wikipedia.org/wiki/Beelitz-Heilst%C3%A4tten#/media/Datei:Beelitz-Heilstaetten.Alpen-Haus.Speisesaal.jpg

Ruiny sanatoria

Léčebna v Beelitz-Heilstätten leží v okrese Potsdam v Braniborských lesích, obklopena přírodou. Byla založena roku 1898 na popud německého císaře Viléma II. (1859–1941), kvůli vzrůstajícímu počtu pacientů s tuberkulózu, které bylo nutné izolovat.

Článek

Budovy, postavené na návrh německého architekta Heino Schmiedena, mohly ubytovat 600 pacientů. Byly rozděleny na dvě části, menší, neinfekční a infekční (tuberkulózní.) V té druhé často docházelo (až do objevu antibiotik) k místy až drastickým úmrtím. Postupně se rozloha areálu zvětšila až na 1200 lůžek, další rozšíření přišlo s počátkem první světové války roku 1914, kdy sloužil jako vojenský lazaret. V něm si léčil zranění Adolf Hitler, utrpěl ho jako voják německé armády během bitvy na Sommě.

Foto: Foto:Membeth de.wikipedia.org/wiki/Beelitz-Heilst%C3%A4tten#/media/Datei:Beelitz-Heilstaetten.Chirurgie.Suedfassade.jpg

Beelitz-Heilstaetten

K dalšímu budování došlo mezi dvěma světovými válkami, stejně jako během samotného válečného konfliktu mezi léty 1939-1945. Kromě dalších lůžek se zde vystavělo rozsáhlé zázemí - prádelny, jídelny, vlastní elektrárny, sklady potravin a léků. Podle mnoha zpráv zde probíhaly nelidské pokusy na vězních a zajatcích. Jisté je, že zemřelo tisíce lidí. Po válce se areál stal oficiální nemocnicí Rudé armády, tou zůstal do sjednocení Německa v roce 1990. 

Nicméně se do ní nic neinvestovalo, údržba byla zanedbaná a po opuštění sanatorium ještě víc chátralo, stalo se svědkem krutých zločinů, mučení. V bezprostředním okolí řádil šílený sériový vrah, transsexuál Wolfgang Schmidt, který přepadl i manželku vedoucího lékaře a jejího malého syna.

O jeho osudech je samostatný článek zde:

Další vražda se udála i v roce 2008. Fotograf zatáhl do opuštěného komplexu modelku, během focení ji znásilnil a umlátil pánví. Tvrdil pak, že ji nechtěl zabít, ale působila na něj nějaká zvláštní síla. Prostory byly použity pro Oscarový snímek Pianista a film Valkyrie, v němž se objevil i Tom Cruise. Opuštěné budovy lákaly dobrodruhy, brzy se objevila svědectví, podle nichž se tam děly prapodivné věci.

Foto: Foto: Membeth https://de.wikipedia.org/wiki/Beelitz-Heilst%C3%A4tten

Beelitz-Heilstaetten

Skupina německých teenagerů se rozhodla užít si trochu tajemna a do opuštěných budov se vydala na průzkum. Jedna z dívek slyšela, jak ji někdo neviditelný volá jménem a podle svědectví přátel se jim na pár minut zcela ztratila z dohledu, i když ona je stále viděla, stála vedle nich. Líčila to tak, že měla pocit, jako by se ocitla v jiné dimenzi. Této historky se chytili záhadologové a nadšenci do konspiračních teorií.

Ti se dostavili do sanatoria s kamerami, různými přístroji, včetně počítačů schopných 3D rozlišení, detektory kovu a všemi možnými pomůckami. Podle nich se na místě nachází časová smyčka, která vede do minulosti, ale i budoucnosti a je možné se v ní na čas ztratit z dohledu. Hlídači z ochranky tvrdí, že jsou slyšet kroky na prázdných chodbách, výjimkou není ani volání, pláč nebo jiné neobvyklé zvuky.

Návštěvníci zde občas mohou zažít i samovolné otevírání dveří, za kterými nikdo nestojí. Je možné, že je bývalé sanatorium skutečně nějak napojené na svou temnou minulost nebo se jedná jen o výmysly, které mají pouze přiživit atraktivitu místa? Zanechala smrt tolika lidí zvláštní energetickou stopu, vedoucí k prapodivným až paranormálním zážitkům? Asi záleží na úhlu pohledu a míře skepticismu.

V důsledku insolvence vlastníka došlo v roce 2001 k dlouhodobému zastavení dalšího rozvoje celého území. Velká část objektu chátrala, byla těžce poškozena vandalismem a krádežemi materiálu. Poté se věřitelským bankám, v březnu 2008 podařilo pro areál najít kupce, ale až po opakovaném prodeji soukromým investorům se v roce 2015  zahájila rozsáhlá rekonstrukce.

Brzy se otevřela stezka korunami stromů, první v Braniborsku, bistro pro návštěvníky a 40,5 metru vysoká vyhlídková věž přístupná buď výtahem nebo po schodech. Stezka vede kolem ruiny ženské plicní léčebny, známé jako „Alpenhaus“, zničené požárem v roce 1945. Nachází se tam pozůstatky nemocničního zařízení, místnosti jsou místy prorostlé stromy, takže je uvnitř stálé příšeří, prostě hororové prostředí, co láká odvážné zvědavce.

Foto: Foto: Junglemowgli wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Baumkronenpfad_Beelitz_Alpenhaus.jpg

Výhled na ruinu bývalé nemocnice z korun stromů

Kromě samostatného prozkoumávání oblasti, které vyžaduje vstupné, se nabízí řada prohlídek s průvodcem i bez něho, včetně návštěv pozoruhodných budov a lesoparku. Od května do září je přístupná další turistická atrakce, park pro bosé psy, sousedící s zážitkovou oblastí.

Zdroj: https://www.urbex.nl/beelitz-heilstatten-v-mannersanatorium/

https://www.abandonedberlin.com/stories/beelitz

https://basnerfineart.com/viewing-room/1-beelitz-tuberculosis-sanatorium-an-extraordinary-story-of-courage-and-dedication/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz