Článek
Pochopitelně jsou většinou vybájené a slouží ke zvýšení návštěvnosti a pobavení. Nicméně opravdu existují záhadné úkazy, pro které schází reálné vysvětlení. Jeden se stal v Jihlavě, kde novinář Stanislav Motl trávil noc v tamním podzemí a zachytil kamerou divný stín.
Připomínal záhadnou postavu, která se navíc hýbala. Když pak na místo přivedl psa, zježily se mu chlupy a táhl ho pryč. Událost nebyla nikdy objasněna, přestože se na místo vydali odborníci z různých oborů, dá se ale zcela vyloučit, že šlo o podvod.
Hrad Tower v Londýně je jedním z nejstarších, základy pochází ještě z dob císaře Claudia, v roce 1078 na nich nechal Vilém Dobyvatel postavit Bílou věž. Hrůzu ale nahání věž Krvavá, kde měli být údajně zavražděni mladičcí princové (12 a 9) Eduard a Richard.
Podezřelý byl jejich strýc, král Richard III., ale teď se historici domnívají, že zadavatelem vraždy byl Jindřich VII., kterého svým původem ohrožovali a urozeností převyšovali. Dvě těla odpovídajícímu jejich věku se našla v roce 1674 při opravě. Letos by ale mělo probíhat další zkoumání, tak se snad brzy dozvíme víc.
Ponurá pověst ale Toweru zůstala. Ještě se naopak zvýšila, když se v šestnáctém století změnil na vězení s popravištěm. Na něm skončila královna Anna Boleynová, žena Jindřicha VIII. byla ji za smyšlenou nevěru uťata hlava.
A s ní v podpaží zde prý stále obchází, ovšem jenom v noci. To je ovšem hrad zavřen, takže nebyla „přistižena“. Za čarodějnici ji ovšem považovali už zaživa, měla mít šest prstů na ruce a na těle další znamení, tehdy považovaná za ďáblova. Není bez zajímavosti, že zde krátce „seděl“ Hitlerův nohsled Rudolf Hess.
Legendou, která má podle pověstí vzbuzovat hrůzu, je hrad Bran u Brašova, údajné sídlo hraběte Drákuly. Má to ale háček, Vlad III. (zvaný Napichovač), jak se nejobávanější upír skutečně jmenoval, tam nikdy nežil! Jako „kulisu“ si ho vybral spisovatel Bram Stocker.
Tyran měl padnout v bitvě, nebo ho zabili vlastní bojaři. V každém případě vzbuzoval strach i po smrti, proto mrtvé tělo rozsekali na kousky a hlavu pohřbili ve starém klášteře na ostrově jezera Snagov. V roce 1931 archeologové za zvonicí nalezli lidské kosti a poblíž šperky s Drákulovým znakem, odvezli je do muzea v Bukurešti.
Tam se ale za války bohužel ztratily. To, že se ostatky nalezly v neposvěcené půdě jen podporuje legendu o upírovi, i když za jeho života o něm kromě sklonů k sadismu žádné nadpřirozené zkazky nekolovaly.
Za dalším strach nahánějícím místem se musí turisté vypravit až do amerického města Kentucky, je jím původně „obyčejná“ nemocnice z roku 1910 Waverly Hills. Později se při epidemii tuberkulózy, změnila na sanatorium pro přibližně 140 pacientů.
To po vymýcení nemoci nahradil domov pro bezprizorné důchodce, na kterých měly být nelegálně prováděny různé pokusy. Nakonec byl roce 1982 byl uzavřen. Prý v něm zemřelo záhadně spousta pacientů, dvě ošetřovatelky spáchaly sebevraždu.
Vypráví se i o drastických metodách léčby, kdy byly na nebohých seniorech zkoušeny účinky ultrafialové záření nebo jim násilně rozšiřovány plíce tlakem vzduchu. Areál je vyhledáván milovníky tajemných jevů, ti vypovídají, že v noci jsou slyšet hlasy a kroky, či vidět stíny a zjevení, objevují se také blikající světla a záhadné zvuky.
Neblaze proslulý je hlavně pokoj 502, kde měla v třicátých letech spáchat sebevraždu zdravotní sestra v pokročilém stádu těhotenství, její hlas je prý stále slyšet. Okultistka, která s ní v roce 2010 „navázala spojení“ tvrdí, že ji zabil lékař, s kterým otěhotněla. V roce 1932 pak vyskočila z okna další ošetřovatelka.
Další zlovolné místo je pekingské Zakázané město. Podle pověsti císař Jung-le chtěl, aby se na něj neprovalil milostný skandál, a proto nechal zavraždit 2 800 svědků. Dodnes má být slyšet ženský pláč konkubín a městem kráčejí duchové zabitých eunuchů a konkubín.
Nelze vynechat sicilské katakomby. Ty provázela pověst, že tam probíhala mumifikace těl, což je v Evropě dost vzácné. Díky tomu v nich chtělo být pohřbeno tisíce nebožtíků, to ale převyšovalo kapacitu místa. Správcům nezbylo nic jiného, než je roztřídit podle původu a významu.
Speciální místo bylo určeno dětem a pannám. Aby se zvýšila návštěvnost, jsou vhodná těla oblečena do šatů z devadesátých let a umístěna a vystavena v chodbách. Pro mnohé turisty a jejich žaludek to až moc silný zážitek…
Kostnice sloužící k uložení lidských pozůstatků existují na mnoha místech. Jednu z těch výjimečných najdeme v Kutné hoře. Tu založil kdysi dávno místní opat po návštěvě Jeruzaléma, kde získal určité artefakty a svatou půdu. Časem její popularita stoupala, nacházelo se v ní až 40 000 koster.
Pro ně bylo nutné stanovit nějaká pravidla, toho se ujal místní řezbář František Rint. Ten oplýval kreativitou, aby umocnil fascinující pohled na lebky a kostry navrhl umístění svícnů, a dokonce z nich vyrobil mohutný lustr. Kostnice je kaplí hřbitovního kostela Všech svatých.
Tu založil v roce 1142 Miroslav z Markvartic. Kostelík byl vystavěn ve čtrnáctém století, skládá se ze dvou kaplí postavených nad sebou - a podle nejnovějších průzkumů se spolu s dalšími stavebními součástmi opatství snažil přiblížit svým jeruzalémským vzorům.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kostnice-kutna-hora-sedlec
https://www.cntraveler.com/gallery/most-haunted-places-in-the-worldhttps://www.interrail.eu/en/magazine/interests/8-haunted-places-europe-freak-you-out
https://www.livetheworld.com/post/most-haunted-places-czech-republic
https://www.hauntedrooms.co.uk/21-most-haunted-places-in-the-world