Článek
O tom, proč právě zde vznikla jedna z nejstarších civilizací na světě vedou historici debaty už velmi dlouho. Podle legendy byl první král, Mínos, po kterém se jmenovala, potomkem samotného Dia a jeho milenky Európy, kterou sem - přeměněn v býka - unesl.
Z tohoto vztahu se narodila dcera Kriti, aby dala jméno tomuto ostrovu, stejně jako její matka celému kontinentu. Býk i nadále zůstal kultovním zvířetem, zachovaly se fresky, kdy ho mladí muži přeskakovali, šlo zřejmě o jakýsi - hodně fyzicky náročný a nebezpečný - rituál.
V bílé podobě svedl Pasifaé manželku Mínoa, té se pak narodil právě zmíněný Mínótaurus. Toho zabil až řecký hrdina Théseus s pomocí její dcery Ariadné. I když začátky osídlení jsou datovány už do pátého tisíciletí před Kristem, první „zlatý věk“ nastal kolem 2 300 př. n. l.
V době, kdy na jiných obydlených územích žili primitivní kmeny, zde vznikala nádherná kamenná města, plná velkolepých paláců. Kupodivu se nikde nezachovaly zbytky hradeb ani opevnění, chránící přístavy před vpádem vetřelců, což souviselo s tím, že Kréta byla hlavně námořní velmocí.
Díky mohutné flotile lodí si podrobila všechny okolní státy, včetně Řecka. Víra panovníků v neporazitelnost jejich flotily byla tak vysoká, že si vůbec nepřipouštěli možnost útoku. První krize nastala, když na vedlejším ostrově Théra (nyní Santorini) došlo k obří erupci sopky, která ničivou sílu přenesla i na Krétu.
Výbuch poškodil většinu budov a zahubil mnoho obyvatel, ale dokázali je vystavět znovu. Příčinou pozdějšího zániku byla nejspíš invaze tzv. mořských národů. Velkou zvláštností bylo uctívání boha v ženské podobě ještě dlouho potom, co tehdejší civilizaci už zcela ovládl patriarchální systém.
Všichni - včetně mužských vládců – se modlili k „Velká matce,“ ztělesnění moudrosti a zrodu nového života. Ženy hrály ve společnosti důležitou úlohu a měli rovnoprávnější postavení než kdekoli jinde. Dcery panovníka se staly kněžkami a duchovními vůdkyněmi.
Torzo velkolepého královského paláce v bývalém sídelním městě, Knóssu s nádhernými freskami přetrvaly tisíciletí. Když v roce 1900 britský archeolog Evans odkryl jeho základy odborníci užasli údivem. Potvrdilo se totiž, že pověst o labyrintu nelhala.
Objevil totiž v královském paláci spletitý systém vzájemně propletených chodeb, ten tolik připomínal velké bludiště, že umlkli i ti největší pochybovači. Zvlášť když nalezl (kromě nejstaršího kamenného trůnu na světě) i symbol moci Mínojského panovnického rodu, o němž psal už Homér - dvojitou sekyru (labrys.)
Přesto zůstává stále hodně otázek nezodpovězených. Dodnes se například nepodařilo rozluštit druh lineárního písma A, objeveného v Phaistu, dalším význačném městě té doby. Může pocházet až ze 20. století př. n. l! Nyní se objevily se názory, že by mohla pomoci AI, když všechny metody zklamaly. To ale ukáže čas. Pokud by se to ale povedlo, zřejmě by se přepisovaly dějiny…
Na Krétě však nežily jen historicky známé osobnosti antického světa. Je rodiště proslulého malíře Domenika Theotokopula známého pod jménem El Greco. Barvité přírodní krásy ostrova zvěčnil novořecký spisovatel Kazantzakis v částečně autobiografickém románu Řek Zorba. Jeho filmová podoba s Anthony Quinnem v hlavní roli měla kdysi velký úspěch i v našich kinech.
Kréta je v současnosti nejjižnějším a délkou (270 km) i šířkou (60 km) největším z přibližně stovky obydlených ostrovů, spadajících pod řeckou správu. Vzhledem k poloze ve východní části Středozemního moře patří místní klima k nejmírnějším v Evropě.
Turistická sezóna začíná v dubnu a končí koncem října, i později. O dovolenou v těchto termínech je mezi návštěvníky čím dál větší zájem, zejména jde o rodiny s menšími dětmi či seniory. Teplota vzduchu se pohybuje kolem 21 - 23 stupňů a moře je stále ještě poměrně teplé.
Navíc toto počasí láká k procházkám či projížďkám po mnohotvárné a rozmanité krajině. Někdy i několik kilometrů dlouhé písečné pláže na turisticky více navštěvovaném severu střídají skalnaté zátoky na jihu a náhorní plošiny se stovkami větrných mlýnů.
Ve vnitrozemí najdeme malebné vesničky a políčka s olivovníky a citroníky, stejně jako osaměle ležící zátoky. Zmínku zaslouží malá osada Matala. Je pozoruhodná pohřebními jeskyněmi z románské éry, pracně vytesanými do skalních stěn - často i ve výšce desítek metrů nad mořem.
Stovky let byly opuštěné, až se v nich po odchodu z Ameriky do Evropy usadili členové hnutí hippies. Ti sem přijeli hledat civilizací nepoznamenaný kout země, kde by mohli žít bohémským způsobem života. No, dlouho tu nevydrželi. Dnes sem jezdí především surfaři a vůbec všichni, kdo se rádi koupají v mořských vlnách.
Ty zde i kousíček od břehu dosahují až do výšky dospělého člověka. Kréta je jako ostrov dostupná buď letecky nebo trajektem. Tím trvá nejrychlejší cesta z pevniny přibližně 45 minut. Kromě historie a přírodních krás láká i gastronomií. Hlavní jídlo má několik chodů, v nich převládá zelenina.
Masa si dávají méně, spíš pro chuť. Asi i proto má většina z nich štíhlou postavu. Další charakteristický rys jejich povahy je družnost, pohostinnost a temperament. Čas pro ně příliš neznamená, nemají rádi, když se na ně pospíchá. Jsou přitom ovšem tak zdvořilí a úslužní, že jim tuto „vadu“ odpustí i ti netrpěliví zahraniční návštěvníci….