Hlavní obsah
Lidé a společnost

Mark Twain měl ve stáří pedofilní sklony, potrpěl si na holčičky, dcera mu to musela zarazit

Foto: Foto: Wikipedia.org/ volné dílo

Samuel Langhorne Clemens, nebo-li Mark Twain patří k nejznámějším světovým spisovatelům. Asi nejvíc ho proslavily knihy Dobrodružství Toma Sawyera a poté i Huckleberryho Finna plné vzrušující klukovských zážitků.

Článek

V nich zavzpomínal na své dětství ve městě Hannibal v Missouri. To ale nebylo ani zdaleka tak idylické nebylo, musel se živit manuálně, pracoval například jako pomocník v tiskárně. Narodil se krátce poté, co se na obloze objevila Halleyova kometa a měl vizi, že s ní také odejde, až se po 75 letech vrátí.„Bylo by to mé největší zklamání mého života, pokud by se tak nestalo,“ řekl.

Zemřel na infarkt skutečně během jejího dalšího průletu kolem Země. Jako mladík měl za cíl stát se lodivodem parníků brázdících řeku Mississippi, který si, jako většinu ostatních, splnil, měl pevnou vůli a šel si za svým. Když byly kvůli občanské válce plavby zastaveny, vydal se na Divoký západ, tyto zážitky se staly inspirací pro dvě knihy.

Jeho kariéru odstartovala humoristická povídka „Pověstný skákavý žabák z okresu Calaveras,“ která byla otištěna na hlavní stránce newyorského týdeníku The Saturday Press. Pak pracoval jako novinář, byl například zpravodajem listu Sacramento Union na Havajských ostrovech.

Později cestoval po skoro celé Evropě a Středním východě, díky tomu sepsal populární cyklus cestopisů The Innocents Abroad (Nevinnosti v zahraničí). Jeho postřehy, bonmoty a glosy byly velmi oblíbené. Hodně se také zajímal o výzkum a moderní technologie.

Přátelil se s Nikolo Teslou a strávil dost času v jeho laboratoři, navštívil ho také Thomas Alva Edison a natočil v jeho domě několik filmových záběrů. Sám si nechal patentoval tři vynálezy, ty se ale neuchytily. Vědecké poznatky ho ale inspirovaly k napsání historického románu Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše.

Investoval jmění do vynálezu Paigeova sázecího stroje, ten ale neuspěl v konkurenčnímu boji, takže se hodně zadlužil. Aby splatil své dluhy, pořádal přednáškové turné, bylo velmi úspěšné. V únoru 1870 se oženil s Olivií Langdonovou, peripetie tohoto vztahu jsou hodně zajímavé. Nejdřív ji viděl na fotce, tu mu ukázal její bratr, potkal ho při cestě do Evropy.

Zamiloval se do ní, bratr pak v New Yorku zprostředkoval jejich seznámení. Nejdřív si psali jenom dopisy, první Twainovu nabídku k sňatku Olivia zamítla až na podruhé svolila. Byla dívka ze zámožné rodiny, ale vyrůstala v hodně v liberálním prostředí, setkávala se velmi často s názory na rovnoprávnost žen, zrušení otroctví.

Po svatbě odstěhovali do Connecticutu, kde koupili dům, v něm má dnes své muzeum. Jeho manželství bylo nejprve šťastné, narodily se jim tři dcery, ale pak zapracoval osud. Nejprve zemřela nejstarší dcera, Susy (22) na meningitidu. Pro Olivii to znamenalo silný otřes, ten zahájil zhoršování jejího zdravotního stavu. Zemřela v osmapadesáti na selhání srdce.

Twain prožil i smrt další dcery, Jane, ta se v 29 letech se po epileptickém záchvatu na Štědrý den utopila ve vaně. „Požehnaného“ věku 88 let se dožila jen Clara, koncertní zpěvačka. Protože se nedočkal vnuček, všechny dcery byly bezdětné, rozhodl se na stará kolena, že je bude „adoptovat.“ Nejprve si s nimi dopisoval, zval je na koncerty, do divadla.

Poté přešel na osobní kontakt. Představovaly pro něj největší životní potěšení. Jejich počet se lišil, obvykle šlo o tucet dívek. Vztah k nim lze odvodit z těchto slov: „Sbírám domácí mazlíčky, dívky od deseti do šestnácti let hezké, sladké, naivní a nevinné – milá stvoření, kterým je život dokonalou radostí a nepřinesl jim žádné rány, žádnou hořkost a málo slz.“

Dívenky byly sice nevinné, ale ne tak naivní, jak se zdálo, věděly že je celebritou a celkem pochopitelně toho některé dokázaly také využít. Twainova „sbírka“ inspirovala mnohé dospělé ženy, aby se do ní dostaly. Jedna přišla na večeři oblečená na 12 let, měla růžové stuhy vzadu na krku a vypadala jen tak o dva roky starší.

Byla přijata a užívala si nějaký čas jeho přízeň, než se to provalilo. S jedenáctiletou dívkou se seznámil, když si ji všiml na snídani v hotelu a stali se nerozlučnými kamarády – osm dní. U ní se už v tak mladém věku projevil ženský ochranitelský instinkt.

Napsala mu: Kdybych byla tvá manželka, nikdy bych tě ani na okamžik neopustila, zůstala bych u tebe, hlídala tě, starala se o tvé štěstí." Twain reagoval tím, že se označil jako „ponížený a ochotný otrok“ což bylo vzhledem k věkovému rozdílu téměř 60 let dost ujeté.

Dnes by byl zřejmě obviněn z pedofilie. V roce 1907 na palubě lodi do Anglie poznal šestnáctiletou Frances Nunnallyovou, s níž se, jak později řekl, seznámil „dost důvěrně.“ Na zpáteční cestě se zase spřátelil s desetiletou Dorothy Quickovou, seděla mu na klíně Hodně ho zaujala patnáctiletá Gertrude Natkin.

Psala mu milostné verše a podepisovala se:„Malá holčička, která tě miluje.“ On ji nazýval svou „malou čarodějnicí.“ Jejich vztah skončil, když oslavila šestnáctiny, byla pro něj moc „stará.“ Během let, kdy „sbíral“ holčičky, opomíjel starost o  skutečnou dceru Jean, která žila hlavně v ústavech, kde bylo možné sledovat vývoj její epilepsie.

Jeden životopisec poznamenal, že Twainovy ​​dopisy dívkám tvořily víc než polovinu jeho korespondence: jeden dopis odeslaný nebo přijatý každý den. Ty obsahovaly i pozvánky na návštěvu jeho „paláce“, pojmenoval ho Innocence at Home. Twainovo skotačení překazila až jeho dcera Clara.

V létě 1908 se vrátila z dlouhého evropského koncertního turné. Byla zděšena zájmem otce a nemilosrdně ukončila dívčí návštěvy. Ten si poté začal podrážděně stěžovat na zhoršující zdraví a náladu. Také litoval stárnutí a tvrdil, že má sílu mnohem mladšího muže. Hodně ho zaujala divadelní hra J. M. Barrieho o dobrodružstvích Petra Pana, chlapce, který odmítl dospět. Viděl v něm sám sebe takového, jakým toužil být, zůstat navěky klukem.

K znovuobjevení posedlosti dívkami došlo ještě později, to už mu stačila jenom jedna, zachovala se korespondence s Helen Allen (15.) Napsal do deníku:“Je bystrá, chytrá, energická, odhodlaná, temperamentní.“ Zklamalo ho ale, že na jeho ​​vtipy a pokusy o žertování reagovala „němou lhostejností.“

Šokem pro něj bylo, že měla mladičkého přítele, na kterého žárlil: varoval ji, aby si udržela panenství. Těžko říct, zda se Twain při mazlení dívek dotýkal i jejich intimních míst, nebo si s těmi staršími, užil i sex. V každém případě byly tyto vztahy nepřirozené, zneužíval popularity. Měl ale i velké charisma, asi díky němu žádná dívka nerozpoutala skandál.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz