Článek
Nadváhou trpí každé sedmé dítě, obzvlášť ty malé, starší se přece jen snaží v pubertě hmotnost snížit, hlavně pro nezájem opačného pohlaví. Výjimkou jsou jen batolata, u nich „tloušťka“ nic neznamená. Kvůli špatným stravovacím návykům ovšem dětem chybí živiny, potřebné k tvorbě svalů a kostí a vitaminy, obsažené zejména v ovoci a zelenině.
Naopak ve stravě je nadbytek soli, což může už v mladém věku vést k hypertenzi, zvlášť když schází pohybová aktivita, což ke velmi častý případ. Dřív děti po škole chodily ven, hrát si, sportovat, dnes zamíří rovnou k počítači, učitelé tělocviku jsou zoufalí z fyzické kondice žáků i studentů, kdy dospívající kluk neudělá ani deset kliků.
„Děti si oblíbily fastfoody, ale hranolky a hamburgery obsahují škodlivé tuky a prázdnou energii, navíc hlad nezaženou, to není ani jejich účel, jen zvýší chuť na další porci,“ říká obezitolog Jiří Herman. Navíc jídlo do sebe ve spěchu hází všude možně, i v prostředcích MHD, což je nejen nezdravé, ale i nehygienické, hrozí přenos virové i bakteriální infekce, zvlášť v zimě.
Odpadá i tradice, kdy se rodina sešla každý den u večeře a v klidu se najedla. Děti přebírají vzorce chování dospělých, hltají sousta v celku, skoro bez přežvýkání, to je další – a dost opomíjená – příčina přibývání na váze, i mnoha žaludečních obtíží. Dnes populární tmavé grilované maso navíc bývá karcinogenní, zvlášť v kombinaci s uzeninami, zvýší kyselost v zažívacím traktu, i když samo kyselé není.
Mínus je v tom, že přijímáme víc sodíku než draslíku, kdysi byl poměr zcela opačný. Roli hraje i genetika, obezita se až třikrát častěji objevuje v pubertě u dětí, jejichž rodiče jí také trpí. Nelze opominut vliv reklamy ohlupující absurdními tvrzeními, že ta a ta čokoláda zdravá, jelikož obsahuje sklenku mléka, po sušenkách s cereáliemi se netloustne, naopak dají tělu energii (maximálně kalorickou, 50% obsahu tvoří mouka a 20% cukr).
Za „dietní“ jsou považovány pražené müsli (mají vyšší glykemický index než zmrzlina!), ovocné džusy, light nápoje i další výrobky slazené aspartamem, škodlivějším než cukr. „Zázračná metoda na dětskou obezitu neexistuje, platí stejná rovnice, jako u dospělých – výdej kalorií musí být vyšší než příjem,“ podotýká Jiří Herman.
Státní zdravotní ústav přišel s alarmujícím objevem, že děti přijímají vysoce nadlimitní hodnoty kadmia. Jde o jed, který se obtížně vylučuje – v ledvinách může být desítky let! Nejvíc ho obsahují vnitřnosti, ale i brambůrky, kakao, těstoviny, pečivo, mouka, některé druhy olejů. Najdeme ho, bohužel, i v některých doporučovaných potravinách – rybách, špenátu, rýži, olivách, ústřicích, krabím mase a dokonce i čaji.
Do těla se dostává z orné půdy kontaminované chemickými hnojivy. Následky mohou být pro nevyspělý organismus fatální – poruchy ledvin, jater, řídnutí kostí, chudokrevnost, u chlapců nízká kvalita spermií, rakovinové bujení, navíc ho přijímáme i ze znečištěného vzduchu (až kolem 50%!), nejrizikovější je proto kouření v pubertě či ještě před ní, nikotin je prostě další nebezpečný jed v těle," děsí se Jiří Herman.
Pomoci zastavit tento trend má projekt s názvem FIT-4-SCHOOL, představuje iniciativu, která spojuje zábavu se vzděláváním a motivací k aktivnímu životnímu stylu. Součástí jsou tematické semináře, tréninkové lekce, sportovní hodiny, motivační výzvy a vzdělávací programy, které jsou navrženy tak, aby oslovily a inspirovaly studenty i pedagogy k vyšší pohybové aktivitě a dlouhodobému vzdělávání v oblasti sportu a aktivního pohybu.
Rozsah projektu FIT-4-SCHOOL je ambiciózní, zahrnuje pokrytí širokého spektra středních a vysokých škol v České republice s dosahem alespoň 40 000 studentů a školského personálu v horizontu 2 let. „Snažíme se přinést inovativní přístup k boji s obezitou mezi mladou generací. Projekt není jen o cvičení, ale o vytváření zdravých životních návyků a pozitivního vztahu k pohybu,“ uvádí k projektu Štefan Blahovec, CEO společnosti Form Factory.
Do projektu se zapojila i společnost společnosti GTS Alive, ředitel Radek Schich k tomu řekl:. „Jako vydavatel studentských průkazů ISIC dlouhodobě přicházíme s projekty, které studentům pomohou v různých oblastech života. A jen málo z nich je důležitějších než zdraví, proto jsme se rádi zapojili a propojili jej s některými partnerskými školami.“
Zdroj: