Hlavní obsah
Umění a zábava

Na adresu Sherlocka Holmese chodí dodnes dopisy s prosbou o pomoc, v jeho domě je muzeum

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5 Generic

Nejslavnější smyšlenou postavou na světě je bezesporu Sherlock Holmes, i když se mi to jako velkému fanouškovi našeho génia Járy Cimrmana neříká snadno. I proto má své vlastní muzeum…

Článek

Nachází se v ulici Baker Street, kde neomylný detektiv žil. Měl ovšem bydlet v domě číslo 221B, což je adresa, která nikdy neexistovala. Přesto na ni chodí dodnes, 94 let po smrti jeho stvořitele, spisovatele sira Artura Conana Doyla, stále mraky dopisů od lidí s prosbou o pomoc při vyšetření nějakého spletitého případu!!

Těžko říct, proč si zakladatelé vybrali právě tuto budovu a na ni umístili ceduli s tímto symbolickým číslem. Třeba je inspirovalo, že byla postavena v tehdejším okázalém viktoriánském stylu (pochází z roku 1818) a je třípodlažní.

Nejdůležitější exponáty jsou umístěné v prvním patře, kde zapřisáhlý starý mládenec v podnájmu u paní Hudsonové bydlel a kam ho chodil navštěvovat jeho věrný přítel, doktor Watson. Ten se stal navíc i vypravěčem jeho dobrodružství.

Foto: MOs810 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 International

Fajka Holmesa

V bytě detektiva, řešícího (hlavně vraždy) s pomocí brilantní logiky, pochopitelně neschází housle, na které hrál, když se potřeboval odreagovat a s pomocí hudby nastartovat svůj výjimečný mozek.

Nechybí sbírka různě velkých dýmek, z těch zase zadumaně bafal, když přemýšlel o řešení zapeklité kauzy (nakonec jednoduché ani nebral) a velké, pohodné křeslo. V něm je možné se uvelebit.

Foto: Enzo Mazzeo / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 Unported

Housle a křeslo

Správci muzea se totiž snaží být interaktivní, takže návštěvník může na Sherlockově místě řešit složité zločiny - vymyšlené, fiktivní, jinak by také čtenářům jeho knih (těch je ostatně většina) stačilo vzpomenout si na děj.

V dalším patře je několik voskových figurín. Celé vnitřní prostory muzea působí úmyslně pochmurně, nakonec boj proti kriminalitě není žádná legrace. Kousek před samotným vstupem je také velká socha Sherlocka Holmese z roku 1999. Znázorňuje ho v typické pozici, drží v ruce svou oblíbenou dýmku.

 Je tu také zachycena scéna z jednoho právě řešeného případu, Zmizení lady Frances Carfaxové. Sherlock má na sobě kostým, pod kterým je znám hlavně z filmů, kostkovaný kabát a čepici stejného vzhledu, naproti němu je doktor Watson.

Foto: MOs810 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 International

Scéna z případu

Jinak nesmí samozřejmě scházet obchod se suvenýry, ten je v přízemí, plný předmětů neodmyslitelně spojených se slavným detektivem. V oblibě jsou zejména typické čapky, vycházkové hůlky, deštníky, šachové soupravy, chemické křivule, tabatěrky, a samozřejmě dýmky.

Kdo by chtěl muzeum navštívit, je otevřené od půl desáté až do šesti večer s výjimkou vánočních svátků. Dospělé vstupné je 19 liber, děti do 16 let 14, do 6 let zdarma. Není ovšem zdaleka jedinou londýnskou atrakcí spojovanou s Holmesem.

V ulici Northumberland je po něm pojmenována hospoda, čepující „jeho“ oblíbené pivo. O hosty nemá nouzi, i když byl samotář a alkoholu nijak neholdoval.

Zdroj:

https://www.youtube.com/watch?v=YKKkXP0CuI0

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz