Hlavní obsah

Steve McQueen miloval rychlá auta, ženy, kokain. Měl hvězdné manýry, s Paulem Newmanem se porval.

Foto: Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Steve_McQueen_1959.jpg volné dílo

Steve McQueen byl jedním z hollywoodských idolů. Hrál většinou málomluvné hrdiny, bez emocí. Nevycházel s kolegy, hlavně se slavnějšími a úspěšnějšími než on, odmítal nabídky z osobních důvodů, měl přehnané požadavky, byl hrozbou producentů..

Článek

Steve se narodil 24. 3 1930 v Indianě. Matka byla prostitutka se sklony k alkoholu, otec, cirkusový kaskadér, ji opustil už šest měsíců po seznámení, nikdy ho neviděl. Byl svěřen do péče prarodičů na farmě v Missouri. Tam se mu dařilo dobře, ale v osmi letech si ho vzala matka znovu do péče, poté, co se vdala.

Jeho otčím k němu byl ale krutý, týral ho, bil, zneužíval. Ve čtrnácti letech se chtěl připojit k místnímu gangu. Měl ho okrást, jako úkol pro přijetí. Ten přijal s radostí. Byl ovšem při krádeži poklic od auta přistižen a skončil v nápravném zařízení pro mladistvé delikventy, kde strávil čtrnáct měsíců.

Zkrotit se ho nepodařilo, i když ho pětkrát zavřeli na samotku za pokusy o útěk. Ale pod svícnem bývá tma, dostal se tam ke zbraním, zejména nožům, pochytil mnoho zločineckých fíglů. Aby si vydobyl vůdčí postavení ve víceméně vězeňské hierarchii, absolvoval řadu rvaček. Přesto na tuto kapitolu života vzpomínal v dobrém a ústavu finančně přispíval na provoz.

Po propuštění vystřídal řadu zaměstnání. Byl plavčík, dřevorubec, těžební dělník, taxikář, vyhazovač v nevěstinci, obchodní cestující. V sedmnácti letech se přihlásil do armády, sloužil v námořní pěchotě. Měl velké problémy s disciplínou, neuznával jemu nadřízené vojenské hodnosti, neposlouchal rozkazy, sedmkrát byl degradován. Ale nakonec se projevil jako hrdina.

Když loď během cvičení narazila na mělčinu, zachránil před utonutím pět námořníků. Poté byl, po třech letech služby, čestně propuštěn. Když mu bylo dvacet šest, vypadalo to, že se konečně usadí. Zamiloval se do Neile Adamsové, tanečnice z Broadwayie. Měla podobné zážitky z dětství, byla také týrána, to je spojovalo.

Narodili se jim dvě děti, dcera Terry Leslie a syn Chad. Bohužel v té době užíval drogy, zejména kokain, byl také extrémně žárlivý a při sebemenším podezření choť fyzicky napadal. Přitom sám věrný rozhodně nebyl, měl řadu milenek, ale většinou na „jedno použití.“ Neile podala žádost o rozvod patnáct let po svatbě.

Ale ještě předtím - i díky ní - začal studovat herectví. Opět se projevila jeho nezkrotná povaha, z prvního divadelního angažmá ho vyhodili, sabotoval zkoušky kvůli tomu, že ho režisér neobsadil do postavy, kterou chtěl hrát. V roce 1956 se při natáčení snímku Někdo tam nahoře mě má rád, poprvé setkal s Paulem Newmanem.

S tím si nepadl do noty. Především proto, že mu záviděl, hrál totiž - na rozdíl od něj, který se ve filmu spíš jen mihnul - hlavní roli, navíc slavného boxera Rocky Graziana, kterou chtěl pro sebe. Tato nevraživost se projevovala i později. Když mu nabídli roli v kasovním trháku Butch Cassidy a Sundance Kid odmítl ji hlavně kvůli němu, tu pak dostal Robert Redford.

Protože oba byli hodně obsazovaní, setkali se nevyhnutelně i v dalších filmech. Jeho averze vyvrcholila při natáčení katastrofického filmu Skleněné peklo, kde Paula kvůli nějaké maličkosti napadl pěstmi. On si to ovšem nenechal líbit a porvali se jako psi. Produkce pak hrozila drakonickými opatřeními, pokud by se incident opakoval.

Na plátně se ale jejich nesnášenlivost neprojevila, na to byli moc dobří herci. Jak pro něj bylo typické, v krizi se opět zachoval hrdinsky. Když chybou pyrotechniků došlo ke skutečnému požáru, měl zrovna na sobě hasičskou uniformu a pomohl ho skutečným hasičům likvidovat. Steve se ovšem nepohodl i s dalšími hvězdami, ale i režiséry, někdy přišel na „plac“ opilý, či pod vlivem drog.

Hodně ho proslavil pistolník Vin ve westernu Sedm statečných. V něm se ovšem opět střetla touha být ve všem první s realitou. Hlavní roli totiž dostal známější herec, Yul Brynner, který už měl svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Snažil se proto ve společných záběrech strhnout na sebe pozornost diváků alespoň gesty, pohrával si s kloboukem či pistolí. Navíc se ve filmu objevil i další proslulý herec, Robert Vaughn, rok předtím nominovaný na Oscara.

Foto: Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Magnificent_Seven_cast_publicity_photo.jpg volné dílo

Sedm statečných

Válečné drama Velký útěk se pro něj stalo jakousi satisfakcí, „neslezl“ z plátna, vymohl si větší honorář než legendy Richard Attenborough nebo Donald Pleasance, ve vedlejší rolích se navíc objevili Charles Bronson a James Coburn ze Sedmi statečných. Největší úspěch ale měla gangsterka Bullittův případ, s ikonickou automobilovou honičkou ulicemi San Francisca.

Tuto rizikovou scénu natáčel sám, rychlá auta byla totiž jeho velkou vášní, což dokázal i ve filmu Le Mans o slavném závodu, kterého se sám zúčastnil. Kaskadéry ale odmítal často, čímž přivodil produkci vrásky, kdyby se zranil, natáčení by se zpozdilo. Odvaha mu rozhodně nechyběla. Jeho milostný život byl hodně pestrý, střídal milenky jak na běžícím páse.

Ale žen si příliš nevážil, bral je spíš jako spotřební zboží, i jeho manželství byla plná konfliktů. Druhou chotí se stala Ali MacGrawová s tou se seznámil při natáčení filmu Getaway. Vztah vydržel pět let, poznamenalo ho několik potratů, jeho nevěry a často i neurvalé chování. Přitom tvrdil, že ji miluje a že je jeho životní láskou. Po rozchodu se stáhl do ústraní, částečně i proto, že se objevovaly první zdravotní potíže.

Trpěl hlavně častým a velmi silným, neutěšitelným kašlem. Přítel, který ho v té době navštívil, tvrdil, že se z něj stal sběratel. Měl kůlnu plnou jukeboxů, staromódních telefonních budek, pokladen, benzínových pump, zašlých neonových nápisů, obří otlučený obytný vůz s namalovaným znakem míru na dveřích. Řekl mu, že už má dost herectví a chce si otevřít vlastní obchod se starožitnostmi.

Nicméně se potřetí oženil, v roce 1980 si vzal o třiadvacet let mladší modelku Barbaru Minty. Tento vztah vydržel ale jen deset měsíců, v té době mu už byl diagnostikován mezoteliom, vzácná forma rakovin plic. Ta byla - kromě kouření - způsobená častým vdechováním azbestu. K tomu zřejmě došlo během jeho působení v armádě, když dostal rozkaz odstranit izolaci z potrubí válečné lodi.

Brzy se zhoubné bujení bohužel rozšířilo do žaludku, střev, jater i krku. Neměl důvěru v lékaře, i když měl metastázy odmítl chemoterapii, hledal alternativní léčbu. Stal se obětí šarlatána W.D.Kelleyeho, který však nedokázal zhola nic - kromě toho, že si řekl za tříměsíční léčbu o 120 000 dolarů, což bylo tehdy opravdu hodně peněz.

"Předepsal"mu přísnou hladovku, klystýry z kávy, časté mytí těla šamponem, denní injekce tekutin obsahujících živé buňky z dobytka a ovcí a lék Laetrile, o kterém bylo už dlouho známo, že je při léčbě rakoviny toxický a neúčinný. V této situaci začal navštěvovat bohoslužby v misijním kostele ve Ventuře, kde se svěřil pastorovi, že vedl bezbožný život a litoval toho.

Nakonec se pod pseudonymem Sam Sheppard - to bylo jméno muže, co v šedesátých letech podstoupil experiment, když umožnil, aby mu podávali živé rakovinné buňky do těla - dostavil na kliniku Santa Rosa v Mexiku, kde ordinoval specialista, chirurg Cesar Santos Vargas. Ten získal jeho pozornost léčbou zraněných toreadorů.

Podstoupil složitou operaci na odstranění všech nádorů, největší, dvoukilový měl na játrech, proto vypadal obézní. Po tříhodinovém snažení se zdálo, že se zákrok povedl, probral se z narkózy a řekl: „Dokázal jsem to.“

O několik hodin později se však u něj projevily dýchací potíže a nakonec zemřel na srdeční selhání. Bylo mu jen padesát let, jeho popel byl vysypán z letadla do Tichého oceánu.

Zdroj: https://stacker.com/stories/celebrities/steve-mcqueen-life-story-you-may-not-know

https://eu.elpasotimes.com/story/news/2020/11/04/steve-mcqueen-last-chance-surgery-dies-juarez-due-cancer/3751114001/

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/steve-mcqueen-le-mans-bullituv-pripad-herec-hollywood-nehoda-premium.A190911_115512_premium_mah

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz