Hlavní obsah
Umění a zábava

Perličky z filmu S čerty nejsou žerty. Vetchý málem uhořel, Nárožný urval dveře, Heřmánek řádil

Foto: TV Nova /se souhlasem/

Pohádka S čerty nejsou žerty (1984) se stala legendární, hlášky z ní jsou populární dodnes, zejména ty Petra Nárožného. Většinu z nich si přímo na „place“ vymyslel a režisér Hynek Bočan je akceptoval, dal vůbec hercům značnou improvizační volnost.

Článek

Obsazení rolí nebylo dané, kromě hlavní, tu měl dostat Vladimír Dlouhý. Dramaturgie ale nesouhlasila – prý je v 26 letech (!) moc starý. Jenže režisér trval na svém. Dlouhý pak začal intenzivně trénovat se skupinou historického šermu, aby souboje mečem zvládl sám. Ondřej Vetchý, představitel Janka, byl ještě v posledním ročníku na konzervatoři, na jeho obsazení se možná podílely také jeho tehdy „čertovsky“ husté, černé, kudrnaté vlasy.

Pokud jde o princezny, Adélku si zahrála teprve šestnáctiletá Monika Stará, šlo o její první a poslední film, Angelínu pak méně známá Dana Bartůňková. „Když jsem zjistila, že je na konkurzu Libuše Šafránková a Ivana Andrlová, chtěla jsem se otočit a jít domů, ale nakonec jsem nešla. Cestou na scénu se mi do cesty připletl kabel, já zakopla a z pusy mi nechtěně vyklouzlo ‚do prd…‘. Myslela jsem si, že přesně tam jsem, ale za tři týdny volali z produkce, že mě berou.“

Má další humornou příhodu. „Při dlouhém čekání na záběr byla zima a Mirek Dlouhý nám nosil džentlmensky limču s malým rumem. Ne, že bych se opila, ale chtělo se mi potom hrozně čurat. Jenže jak v tom výpravnému kostýmu? Za stromy se mnou musela děvčata ze štábu, potřebovala jsem, aby mi někdo přidržel nahoře ty tři sukně, co sem měla na sobě. Jenže vykonejte potřebu v takové situaci.“

Málokdo ví, že vzhledu čertů napomohly děti. Hynek Bočan požádal syna, učitele ZŠ, aby žáky nechal nakreslit, jak si čerty představují. Jejich kostýmy͏ pak byly inspirované právě těmito kresbami. Pro štáb byl těžký úkol najít peklo. Nakonec pomohl architekt Zbyněk Hloch, který objevil staré pískovcové doly nedaleko České Lípy.

Jenže sovětští vojáci z nedaleké posádky v nich měli sklad brambor. Rudá armáda jim ale nakonec vyhověla. Díky tomu se odehrála jedna z nejzábavnějších scén na natáčení, když si Ondřej Vetchý v čertovském kostýmu odskočil do lesa a narazil na vojáky. Ti polekaně křičeli „Čort!“ a stejně tak vystrašený Vetchý odpovídal „Rusáci“ a utekl.

Natáčení ale nebylo vždy procházkou růžovým sadem. Právě on musel být převezený do nemocnice poté, co na něm během natáčení vzplál kostým z poměrně hořlavé látky. Na place proto stále musela být sanitka. Herci mohli vymýšlet dialogy, například tento - Petr Máchal:. „Já se půjdu obětovat do hospody a ty zatím hlídej venku.“ Čert Janek: „Ty jseš hodnej.“

Vladimír i Ondřej byli okouzleni krásou Moniky Staré, prosákla dokonce informace, že se sázeli, kdo ji „sbalí“, ale to je spíš nepravděpodobné. Ona měla jasno, nechala se okouzlit Vladimírem a prožila s ním svoji první velkou lásku. Nezabránil tomu ani její otec, který na ni měl dohlížet, ale pak už v herectví nepokračovala, je učitelka.

Dana Bartůňková na toto období vzpomíná s úsměvem: „Byly divadelní prázdniny, nikdo nikam nespěchal. Strávili jsme čtyři dny v Českém ráji, na statku. Každý večer se zapálil oheň, pilo se, staří herci vyprávěli historky. Jen nás štáb zaháněl se slovy: ‚Princezny, po desátý spát. Ať nemáte pod očima pytle.‘ Ale je jasný, že když nás zahnali, tak jsme se druhou stranou vrátily.“

Zápornou roli správce si s chutí zahrál Viktor Preiss. „Nikdy bych nepředpokládal, že z toho bude kultovní a citovaná pohádka, kterou znají různé generace. Důvod byl i v tom, že my, herci, jsme měli velkou svobodu a díky tomu vznikly prakticky za pochodu všechny ty slavné hlášky. Já mám rád, když si člověk zaimprovizuje a ještě se tím sám může bavit,“ řekl.

Při natáčení scény, kdy měl Petr Nárožný v podnapilém stavu otevřít dveře historického kočáru, použil příliš velkou sílu a doslova je urval. Majitel vzácného kočáru, který byl pro natáčení pouze zapůjčený, se při pohledu na poškozený vůz údajně rozplakal. Scéna ale ve filmu zůstala. Další slavná hláška „Strhla nám váhu“ Karla Heřmánka vznikla spontánně po tom, co ji technici špatně zajistili. Ten při své první scéně Hynka Bočana šokoval.

Vzpomíná na to takto: „Čerti pro mě byli naprosto nová zkušenost, nový žánr. A on mi jako Lucifer mi moc pomohl, začal řádit. Doslova! Já koukal jako blázen. Šel jsem za ním a říkám mu: ‚Co to děláš? Ty jsi zešílel!?‘ A on: ‚Co je? To je čert! Co čert? To je Lucifer. To takhle hrát prostě musím.‘ Nechal jsem ho tedy a on tu postavu ‚vystřihnul‘ dokonale. Hned se toho chytl Peter Nárožný a s gustem se vyřádil na svém přiopilém kaprálovi.“

Ale také si postěžoval: „Potřebovali jsme spoustu pyrotechnických triků. Když jsem dal požadavek na Barrandov, tak mi řekli, že nemají čas, museli by dát na ten film dva nebo tři lidi a že oni tam jsou tři na třicet filmů. Tak jsme se spojili s vojenskými pyrotechniky a vyšlo to.“

Pohádka dostala mnoho ocenění, kromě jiného i z XI. MFF pro děti ve Frankfurtu nad Mohanem. Byla velmi úspěšná v kinech, ale zejména pak v televizi, kolem Vánoc se na obrazovce objevuje pravidelně a její sledovanost je stále vysoká.

Zdroj:

https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/s-certy-nejsou-zerty-dlouhy-narozny-preiss-hermanek-vetchy.A231112_164342_lidicky_zar

https://www.novinky.cz/tag/film-s-certy-nejsou-zerty-96847

https://www.fdb.cz/film/s-certy-nejsou-zerty/hlasky/18331

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz