Hlavní obsah
Zdraví

Viry začínají řádit, jak na ně? Pomáhají babské rady, ale i pobyt v „mrazáku“

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Ilustrační foto Pixabay

Nevlídné podzimní počasí způsobuje rýmu i nachlazení a lidé mají tendenci bránit se virům zvyšováním imunity, což může prospět, ale jen když to děláme správně. Kromě osvědčených rad existují i moderní metody, jak zabránit nákaze nebo ji zvládnout.

Článek

Bylinkářka Kateřina Šimková má na tyto potíže zaručené recepty, s nimiž se rozdělila. Podle ní je nejlepší při prvních obtížích pít hodně čisté vody, zvýšit přísun vitamínu C. Na zmírnění kašle použít cibuli s medem, ten však nesmí být nikdy zkaramelizovaný, jeho krystalky pak naopak sliznice dráždí. Hodí se i jitrocelový sirup, tymián, nálev z divizny, černého bezu.

Nepít normální čaje, stimulují, což není žádoucí, jen bylinné a nikdy ne vařicí, viry naopak ještě povzbudí. Pro silné povahy má následující postup. Vypít čistý horký kuřecí vývar, sklenku „svařáku“ s muškátovým oříškem, zalézt do postele v roláku, teplých ponožkách, kulichu, rukavicích, teplákách, přikrýt se dvěma dekami a srkat brčkem horký šípkový čaj.

Výsledkem je abnormálně intenzivní pocení, tělo se tak během hodiny, i méně, zbaví toxinů. Na prevenci pomáhá také Třapatka nachová (Echinacea purpurea) obsahuje substanci interferon. Aby si ale na její příjem tělo zvyklo, je nejlepší začít ji brát už v září, stačí lžička na lačno, po měsíci krátce přerušit a užívat celou zimu.

Ale pozor, jen v tekutém stavu, ne v tabletách. Hodí se rovněž nejúčinnější přírodní antioxidant, zinek, obsahuje důležité enzymy. Nejvíc ho najdeme v játrech, mořských plodech, hovězím mase, nicméně i tak nestačí pokrýt denní spotřebu, bývá nutné ji „uměle“ zvyšovat, ideální dávka je 25 miligramů denně.

Určitě si „neordinovat“ rum s horkým mlékem, to silně zahleňuje, lihoviny vůbec vynechat, maximálně si dát malého panáka slivovice (ale ničeho jiného!) do čaje. Bylinkářka ani nedoporučuje inhalaci vody se solným roztokem na rýmu, k tomu je víc vhodný eukalyptový olej nebo vincentka.

Rozmohl se také nešvar, při prvních příznacích nachlazení spěchat do sauny. Nejen, že si nepomůžete, ale nakazíte ostatní. Viry se sice uvnitř potírny nepřenáší, jenže ulpívají na předmětech například v odpočívárně, kde vydrží dlouho. Takže do sauny jít vždy zdravý! Je tady ještě jeden faktor, o kterém se nemluví.

Klasická finská sauna totiž probíhá jinak. Navíc se musí vzít do úvahy i genetika. Finové, stejně jako ostatní seveřané, jsou zvyklí na chlad a představují si ho jinak, než my. To platí i o ledové vodě, pro našince není vhodná a určitě nepomůže šokový skok do mrazivého bazénu, lepší efekt má tak dvouminutová celotělová sprcha, klidně i vlažná.

Osvědčením pomocníkem proti infekčním chorobám je dlouhodobé otužování. Není nutné se koupat v zimní řece, ale ranní studenou sprchu může s trochou sebezapření zvládnout každý. Herec Pavel Nový pak zavedl módu krátkých kalhot, které nosí celoročně a získal si řadu následovníků.

Přesto to nelze doporučit, jedině když se k nim nosí tričko s krátkými rukávy, což právě není obvyklé. Dochází totiž k tepelné nerovnováze, horní část těla se zahřívá, dolní tuhne Mohou se objevit poruchy potence kvůli nedostatečnému přívodu krve do penisu! Končí svůj příspěvek bylinkářka. Můžeme se ale věnovat i jiným metodám.

Donedávna se mělo za to, že šíření virů nelze žádným způsobem zastavit, což už tak úplně neplatí. Za jistých podmínek to dokáže speciální léčebná metoda, kryoterapie, spočívající v krátkém pobytu v místnosti, kde je teplota přibližně minus 130 stupňů!

Foto: Foto: Jan Janula

Před vstupem do kryokomory

Představuje ji její propagátor, anesteziolog MUDr. Lubomír Šmuk. "Vynalezl ji před asi 45 lety japonský profesor Yamauchi, když zjistil, že následkem silného mrazu dochází k ochlazení kůže, který bleskově utlumí nervová zakončení, ale teplota těla zůstane po krátkou dobu nezměněna.

Používal ji proti degenerativním změnám u seniorů, migréně, astmatu, ekzémům, zánětlivým revmatickým onemocněním tkání, kloubů, páteře, chronické únavě a dalším chorobám. Pro zdravého člověka nepředstavuje žádné riziko a chodí na ni děti už od pěti let! Není to ale žádná žhavá novinka.

Kryocentrum v Praze, Modřanech, existuje od roku 2006, tedy dlouhých osmnáct let! Vše probíhá jednoduše. Nejdřív je zájemci změřen tlak, hypertenze totiž bývá problém. Pak si obleče kraťasy, teplé ponožky, od personálu nafasuje látkové rukavice, čelenku, dřeváky i roušku a odebere se do místnosti, kde procedura probíhá .

Na pokyn sejde po schodech ke vstupu do kryokomory, kde si zvyká na chlad, je tam „jen“ asi 50 stupňů. Pak vejde dovnitř. Kromě mrazu ho „přivítá“ i mlha, ta vzniká působením vhánění zkapalněného dusíku, proudícímu dovnitř otvory v dřevěném obložení. Je nutné chodit dokola, aby se nekoncentroval do jednoho místa, mohlo by dojít k omrzlinám.

Na délku „pobytu“ upozorňuje zvukový signál, hlásící, že uběhlo devadesát vteřin a pak se další ozvou v půlminutovém intervalu. Délka pobytu v „mrazáku“ jak mu jeho příznivci přezdívají, je maximálně 4 minuty, při první návštěvě jenom 2. Pak následuje odchod do tělocvičny.

Tam se pro zahřátí přibližně osm minut šlape na rotopedu či dalších přístrojích. Pro co největší efekt na posílení imunity se doporučuje deset návštěv v nejkratším intervalu. Pokud klient přijde v období , kdy už viry napadly tělo, ale zatím ještě nezískaly sílu, mráz je nelítostně zlikviduje, včetně chřipkových!

To kromě kryoterapie žádná jiná metoda nedokáže. Není to ovšem jediný její léčebný efekt těch je tolik, že jen telegraficky. Odstraní i na pár hodin bolest, působí na psychiku aktivací „hormonu štěstí“, příznivý vliv má na hubnutí, potenci, zázračně působí na klouby, kožní problémy, urychlí hojení ran po operaci.

Pomáhá zahnat únavu, mobilizovat silové rezervy, proto jsou mezi návštěvníky známí sportovci včetně Olympioniků, působí pozitivně i na prokrvení cév a srdce, může za jistých okolností zvýšit výkonnost až o 20% (!) je to prostě povolený dopink." Ukončuje svůj příspěvek MUDr. Lubomír Šmuk.

https://dvojka.rozhlas.cz/expedice-do-sveta-chladove-terapie-8614513

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz