Hlavní obsah
Lidé a společnost

Životní příběh zpěváka Jiřího Vašíčka je triumfem lidské vůle a boje s nepřízní osudu

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Jiřímu Vašíčkovi ve dvou letech ochrnuly po obrně nohy, což tehdy znamenalo invaliditu. Ale matka to nevzdala a on v sobě našel sílu a začal chodit, i když mírně kulhal. Přesto se proslavil, ženy fascinoval uhrančivým zjevem a sametovým hlasem.

Článek

Narodil se v roce 1933. Nepocházel z hudební rodiny, otec pracoval jako číšník. Nicméně babička odhadla, že má muzikální talent a přihlásila ho na hodiny klavíru. Potají si zpíval, aby ho nikdo neslyšel, vzorem pro něj byl Rudolf Cortéz, kterého dokázal skvěle napodobit. To ovšem netušil, že se z něj jednou stane jeho kolega a poté také kamarád. Studoval na gymnáziu, ale velké problémy mu dělala latina, tak se šel učit jemným mechanikem.

Na začátku padesátých let vstoupil díky náhodě do souboru Julia Fučíka, který se věnoval masovému a sborovému zpěvu na budovatelská témata. Jeho zakladatel, spisovatel Pavel Kohout, psal texty, písně byly plné slunce, mládí, šťastných komunistických zítřků a rudé záře. V tomto svérázném kolektivu poznal svou první ženu, Milenu. A právě díky ní se stal sólovým zpěvákem.

Milena na to vzpomínala: „V parku na lavičce mi Jirka zpívával všechny tehdejší šlágry, ale na veřejnou produkci si netroufal. Jednou, když dirigent hledal sólistu pro novou písničku, prozradila jsem, že Jirka má nádherný hlas. On velmi nerad a s velkou trémou zkusil zazpívat, ale uspěl, a od té doby se mu sóla jen hrnula. Později, když probíhala v rozhlase soutěž Hledáme nové talenty, přihlásila jsem ho a doslova uprosila, aby tam šel.

Díky tomu začal dostávat písničky, přicházela jedna za druhou. To už jsme byli manželé a čekali rodinu. Nikdy nezapomenu, jak jsem po porodu držela malého Jiříčka v náručí a v porodnici se z radia ozýval hlas táty. Jirka odešel z továrny a věnoval se výhradně zpěvu se známými orchestry. I já se vrátila k muzice a zpívala v kavárnách k tanci. V šedesátých letech, po narození druhého syna, jsme oba podepsali smlouvu v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého.“

Jiří Vašíček se stal populární, jeho šlágry - Píseň o mušli, Praha je zlatá loď, Měsíční řeka, Tulipány z Amsterdamu, Tenkrát, tenkrát, Země odkud přicházím, opanovaly rozhlasové vysílání, ale dostaly se i na televizní obrazovky, kde měl svůj pořad. Jednou v něm také vystoupil začínající Karel Gott a velmi si to považoval. V době největší slávy vyprodal pražskou Lucernu, nazpíval kolem 400 písní, jeho desek se prodalo více než milion kusů!

Jeho úspěšnou kariéru přeťaly dva vážné úrazy, oba se osudově staly den před Silvestrem. Při cestě na koncert uklouzl na náledí a roztříštil si kyčel pravé nohy, té, kterou měl o něco kratší a na níž kulhal. Strávil rok v nemocnici, absolvoval několik operací, získal - snad jako první občan v republice - endoprotézu. Nicméně tehdy existovalo riziko, že jí tělo odmítne, ale on ho nakonec podstoupil a udělal dobře.

Vrátil se na pódia, posluchači na něho nezapomněli, měl opět plné sály, nahrával nové hity. Nemilosrdný osud ale udeřil o rok později. 30.12 1970 naboural do auta, ve kterém jel s manželkou, italský turista. Oba byli vážně zraněni, Jiří to odnesl - jak jinak při vší smůle - na čtyřikrát zlomenou pravou nohou. Chtěli mu ji amputovat, ale odmítl, zmobilizoval opět svou pevnou vůli a věnoval se rehabilitacím.

Tentokrát se na piedestal vrátit nedokázal. V té době nebyl o zpěváky jeho typu zájem, v módě byly především hudební skupiny. Kromě pracovních a zdravotních problémů měl i soukromé, jeho žena emigrovala do Německa, kde se po rozvodu znovu vdala, jejich děti vychovávala hlavně babička s dědou v Josefově Dole. Na konci tunelu mu však vysvitlo světýlko, když poznal svojí druhou ženu Slávku.

K jeho kamarádům, kteří mu v nelehké době pomáhali, patřil Rudolf Cortés, Richard Adam, Karel Hála nebo i Milan Chladil, přátelili se, jeden druhému nekonkuroval. I když svoji kariéru začal v roce 1956, hudební nakladatelství mu vydalo desku až v roce 1978. Ta obsahovalo všechny jeho největší hity. Byla mu také udělena cena nadace Život umělce Senior Prix. Zemřel v listopadových dnech roku 2001 v Praze ve věku 68 let, posledním návštěvníkem i u jeho lůžka byl Karel Hála, několik měsíců před jeho smrtí.

Zdroj: https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/59263-jiri-vasicek.html

https://www.krajskelisty.cz/praha/28550-tenkrat-kdy-zpival-jiri-vasicek-album-ondreje-sucheho.htm

https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-tri-kralove-ceskeho-swingu-334119

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz