Článek
Příchodem válečných uprchlíků se objevily neduhy naší sociální politiky. Je bez jakéhokoli plánu. Na MPSV sice čas od času udělají jakýsi průzkum, navrhnou cesty řešení, ale je otázka, nakolik jsou to cesty nadějné, podstatné je to, že se dále nic neděje. Sociální politika je součástí všech rezortů, snad právě proto se jí nikdo nějak zvlášť nevěnuje. Tento stav však nezavinily Ukrajinky, zavinili jsme si ho my sami, nenaléháním na odpovědné politiky a úředníky, aby ji řešili. A ti zase svou neschopností cokoli smyslplného navrhnout i prosadit.
Tady je malý výčet toho čím by se měla zabývat, ale nedělá to:
Ufinancovatelnost penzijního systému - všeobecná diskuze a shoda na řešení žádná.
Dostupnost služeb pro obyvatelstvo - sociální služby, školy, školky, pošty…
Jednoduchý a srozumitelný systém sociální podpory.
Dostupné bydlení pro všechny příjmové skupiny obyvatelstva.
Systémová péče o handicapované.
Komunitní plánování, zjišťování skutečných sociálních potřeb.
Snadno pochopitelný a předvídatelný způsob oddlužení.
Rychlé a spravedlivé soudnictví.
Kontrola efektivity jednotlivých složek sociálního systému.
Výčet není úplný. Jistě by mnoho z nás dokázalo vyjmenovat ještě další oblasti, kde je zapotřebí dlouhodobá péče.
To, že je tento systém tak nefunkční, je i chybou každého z nás. Málo se ptáme svých politiků, co dělají pro nápravu situace. Necháme se opít řečmi, prý to není v jejich kompetenci, že je málo peněz...... .
Pravda je ta, že na sociální otázky bude málo peněz vždy, co však chybí, je dlouhodobá vize jak směřovat sociální politiku. Její srozumitelnost a provádění pomůže s vyrovnáváním se tlaku od nejrůznějších populistů. Tím, že budeme zavírat oči před problémy, je nevyřešíme. Moje babička říkala, že pokud h*vno kopneš pod postel, tak ho neuklidíš.
Mysleme na to před volbami a ptejme se kandidátů na to, jaké mají cíle sociální politiky, jak je budou uskutečňovat a kolik to bude stát.