Hlavní obsah
Názory a úvahy

Slovensko-maďarská válka a český Honza na peci?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Druh%C3%A1_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_republika_1938_podkarp._rus.pngn Kubačák
23. 8. 18:41

Slovensko Maďarské napětí. Pomoc Slovákům je třeba zvážit. Správná?

Článek

Zhruba před rokem jsem se bavil se svou tehdejší kolegyní o situaci na Ukrajině. Je zanícená pacifistka ze Slovenska. Odmítala pomoc s tím, že se musí Rusko s Ukrajinou domluvit. Zbraně, ani přijímání uprchlíků tomu prý nepomohou. Klasický postoj lidí, kteří odmítají převzít odpovědnost a s tím spojené náklady. Paní je ze Slovenska a tak mne přirozeně napadla situace ve vztazích této země s Maďarskem. Zeptal jsem se: „Chtěla bys od České republiky pomoci, kdyby Vás napadlo Maďarsko?“ Rok uplynul. Tehdy a ani nikdy jindy jsem se odpovědi nedočkal. Co bohužel přišlo, je eskalace napětí mezi našimi východními sousedy. A došlo mi, že ani já nevím odpověď na tuto otázku.

Madaři ve významném deníku uveřejnili článek, kde autor vyjadřuje názor, že v roce 1968 měly znovu zabrat slovenské území s výraznou maďarskou menšinou. Bohužel se tomuto státu poslední dobou daří plnit stránky deníků názory svých politiků, které nejsou na západě přijímány. Spíše jsou označovány jako nevkusné, nehumánní a nedemokratické. Ať už se jedná o postavení národnostích menšin, práva menšin sexuálních, nebo postavení k otázce ukrajinské.

Slováci na tom bohužel nejsou o mnoho lépe. Všeobecně uznávaná prezidentka nechce znovu kandidovat. Vláda je v krizi, hrozí že volby vyhraje kadidát, který by mohl směle aspirovat na vítězství v soutěži světový populista roku. Vyhlašuje, že na Ukrajinu nepošle ani náboj a jeho trestní stíhání je prý projevem boje o moc.

Neváhal bych říci, že reakce těchto národů, odpovídají jejich temperamentu.

Pokud by Maďarsko opravdu Slovensko napadlo, byla by jeho situace v lecčems podobná té ukrajinské. Čelilo by mnohem větší armádě. Má sice uzavřené mezinárodní smlouvy, ale jsme si skutečně jistí, že se budou dodržovat? Upozorňuji, že jde o dva státy NATO. I slovenský stát nyní řeší mnohé vnitřní potíže a je vnímán přinejmenším rozporuplně.

Co by se stalo, kdyby se Slováci obrátili se žádostí o pomoc na náš stát? Měli bychom pomoci? Myslím, že právě teď, je ten správný čas o tom přemýšlet.

Obzvláště obtížnou bude otázka, pokud Slováci zvolí premiérem pana Fica.Ten vyhlašuje, že v případě jeho zvolení na Ukrajinu již nepošle ani náboj. Proč bychom je tedy my měli posílat na Slovensko? My, co jsme zažili tahanice kolem rozpadu Československa, máme občas postoje k našim východním sousedům ambivalentní. Navzdory tomu, co se říká, rozchod nebyl hezký. Spousta lidí v Čechách nyní tvrdí, že mají Slováky rádi, ale jsou rádi, že jsou v jiném státě. Hodně se člověk dozví z tehdejších novin, nebo knih popisující situaci. Mě mnohé oživil pan Černý s paní Bubílkovou.

Případný konflikt by byl mnohem blíže našich hranic. To zároveň mluví pro pomoc našim pobratimům v bývalém soustátí. Nespojují nás jen data v učebnicích historie, ale i rodinné a ekonomické vazby.

Upřímně řečeno, ruská armáda je stále nebezpečnější než ta maďarská. Je vcelku pravděpodobné, že po porážce putinovského Ruska velmi rychle přejde odvaha i orbánovské Maďarsko.

Je však důležité se nyní ptát:

  • Jestli pomoci vůbec máme ?
  • Jestli to chceme ?
  • Za jakých podmínek by případná pomoc měla probíhat?
  • Co z toho budeme mít?

Ať už bude reakce na moji otázku jakákoli, určitě za ni zaplatíme. Penězi, životy, mezinárodní prestiží… Tak jako tak budeme na ni jednou jako stát i osobně odpovídat.

Přeji nám hodně štěstí a odvahy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz