Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Špatná sociální práce ukazuje nedostatky systému

Foto: Pixabay

Sociální pracovník má důležitou roli. Je důležité, aby ji hrál dobře. Podmínky k tomu však často nemají. Problémy jsou v legislativě, pravomocech i nastavení systému. Nesmí se stát, aby byl pacient propuštěn bez znalostí jeho sociálního prostředí.

Článek

Pracuji jako sociální pracovník. Pomáhám lidem najít a udržet si bydlení. Stává se, že mi zavolají z některé nemocnice, že hledají pomoc pro svého pacienta. Občas musím odmítnout. Ti lidé se prostě nedokážou o sebe postarat a nikoho jiného nemají. Sami žít nedokážou. Já jsem schopen jim pomoci jen s bydlením v bytech. Je nutné, aby byli do značné míry soběstační. Proto jim nemohu pomoci. Bohužel jsem často svědkem, jak sociální pracovnice z nemocnice nedělá to, co by měla. Místo, aby pracovala na zlepšení sociální situace takového člověka, snaží se péči o něj přehodit na někoho jiného.

Nedávno jsem byl požádán, abych vzal do své péče jeden takový zmršený případ. Pán je v nemocnici již několik měsíců, oslepl. Bydlel v jakémsi sklepě a jeho jediný příjem je nemocenská. Hrozí reálné riziko, že bude z nemocnice propuštěn bez zajištění následné péče. Sociální pracovnice se nezajímala, kde pán bydlí, jestli se dokáže sám o sebe postarat či zda k němu bude někdo chodit. Nemá podánu žádost o příspěvek na péči ani invalidní důchod. Jak to bude mít s financemi po propuštění z nemocnice. Nikdo s ním nepracuje na nácviku sebeobsluhy. Nemá požádáno o kompenzační pomůcky.

To je všechno špatně. Sociální pracovnice z té nemocnice udělala mnoho chyb, ale ty by se daly řešit. Jen mít správně nastavený sociální systém. Tento případ ukazuje, že není. Dotyčná slečna je čerstvě po škole, takže zkušeností moc nemá. Vzhledem k vytíženosti ostatních, se bohužel nemá s kým poradit. Dalším důvodem je, že sociální pracovníci jsou v našem zdravotnictví vnímáni jako „holky pro všechno“. V nemocnicích píchají injekce, převlékají klientům postele a u toho se jen tak mimochodem snaží sehnat nějakou LDN pro babičku, která se již nezvládne sama o sebe postarat, ale v nemocnici pro ni místo není.

Je logické, že za takových podmínek mnoho odborně zdatných sociálních pracovníků nezůstane.

Výsledky jsou dva:

1/ Holčina, která neví, co a jak udělat.

2/ Klienti jsou z nemocnic propouštěni, i když se o sebe nedokážou postarat a nikoho jiného nemají. Následná péče zhusta neexistuje. Zdravotní stav se jim zhoršuje, a tak se vrací se do nemocnice.

Pokud se nechceme s takovým stavem smířit, měli bychom se zamyslet nad tím, co udělat lépe.

1/ Čerstvým absolventům dát k výkonu sociální práce mentora. Pořádat pro ně pravidelné porady, kde se bude řešit právě to, co mají a jak dělat.

2/ Nechat sociální pracovníky dělat jejich práci. Nevymetat s nimi práce, které nikdo nechce dělat, a přitom nemají s jejich pracovní náplní nic společného. Lékaři by měli vzít na vědomí, že sociální pracovníci jsou odborníci na dané téma. O tom, jestli dokážou pacienti žít sami a za jakých podmínek, by měli vědět právě oni. Pokud lékaři neberou v potaz jejich názory, nemohou poskytovat kvalitní zdravotní péči.

3/ Nastavit systém sociální péče tak, aby nikdo neodcházel z nemocnice bez toho, aby se vědělo, jak bude žít a jak mu bude poskytována péče.

Něco z toho jde nastavit interními procesy v nemocnici. Ty systémové však musí nastavit zákon, či obce. Tam má být zodpovědnost za správně nastavené služby. A to tak, aby pro potřebné byla nějaká pomoc. Nyní se tak neděje. Celou sociální politikou se jako červená nit táhne nekoncepčnost a huráakce, které nejsou promyšlené.

Doufám, že věci posune dopředu novela zákona o sociálních službách. Mnoho důvěry v to však nemám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz