Článek
Opoziční hnutí ANO chce předložit návrh ústavního zákona o referendu. ANO k tomu chce dokonce přichystat petiční akci pro celé republice. Referendum a petice se mají týkat čtyř bodů. Korespondenční volby, zavedení eura, zrušení práva veta v Evropské unii a přijímání migrantů.
Je to čistě populistický krok, který jde vstříc náladám v určité části společnosti a silně nespokojených vrstvách obyvatelstva. Hnutí ANO chce před volbami do evropského parlamentu ještě více radikalizovat nálady ve společnosti a získat voliče z jejího okraje. Petiční akce bude evidentně součástí volební kampaně eurovoleb, které budou v červnu. Politici hnutí ANO samozřejmě moc dobře vědí, že k přijetí ústavního zákona nemají ve Sněmovně dostatek hlasů, ani kdyby se spojily s SPD.
Je však otázka, jak se bude Tomio Okamurovi líbit, že mu hnutí ANO „ukradlo jeho téma“, které měl Okamura dlouhé roky na české politické scéně „ve vlastnictví“. Jakmile se řešila jakákoliv méně i více významná záležitost, Okamura vždy hned horlivě navrhoval referendum, ať prý rozhodnou občané.
Teď tedy Tomio Okamurovi referendum „vyfouklo“ hnutí ANO. Tomio Okamura by si měl dát každopádně pozor. Politici bývalé ČSSD, dnešní SOCDEM by jistě mohli dlouhé hodiny vyprávět, jak dopadne politická strana, které Babišovci „ukradnou“ jejich témata. Ve Sněmovně už není.
Zajímavé na celé záležitosti je, že hnutí ANO v čele s Andrejem Babišen dříve velmi podporovalo zavedení eura a korespondenční hlasování českých občanů, žijících v zahraničí. Když bylo ANO ve vládě s ČSSD v letech 2018 až 2021, zavedení korespondenční volby měla vláda vedená premiérem Babišem dokonce ve svém programovém prohlášení.
Andrej Babiš se minulosti stavěl také za přijetí eura. „Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Když vám kurz koruny skáče pořád nahoru dolů, nemůžete nic plánovat. Nechápu, proč to politik konečně nepochopí. Až euro přijmou všechny státy kolem nás, tak si spekulativní kapitál bude hrát jen s naší korunou. A to nemůžeme ustát,“ tvrdil Babiš jako majitel holdingu Agrofert v roce 2009, když ještě nebyl politikem.
Dnešní Babišův věrný souputník Karel Havlíček zase řekl v roce 2017, tehdy ještě jako viceprezident Asociace malých a středních podniků: „Euru se v určité době nebude možné vyhnout, jediná diskuse by měla být o tom, kdy by tak mělo být.“
Dnes dělají oba pánové, jako kdyby bylo euro „prašivé“ a dotknout se ho hrozí leprou, či něčím podobně strašně nakažlivým. Stejné strašáky vyprávějí kolem korespondenční volby. Celé je to ale z jejich strany jen hra. Snaha uchopit nějaké téma a na něm rozdělovat společnost a získávat pro ANO další nespokojené voliče. Není to ostatně poprvé, a asi ani naposledy, co Andrej Babiš učinil názorový veletoč. Věrný Karel Havlíček, který dokáže mluvit dlouhé minuty takřka bez nadechnutí, aniž by se mu dalo skočit do řeči, ho vždy názorově následuje. V těsném závěsu pak pochopitelně Alena Schillerová a další věrní.
Korespondenční volbu v lednu schválila vláda, příští týden ve středu ji bude řešit na schůzi Sněmovna. Na jejím zavedení se shoduje všech pět vládních stran. Dá se očekávat, že poslanci ANO a SPD budou projednávání na schůzi zdržovat a tvrdit, že korespondenční volba je „zjevný útok na demokracii“. Není to pravda. Korespondenční volby využívá 22 států Evropské unie. A nic nedemokratického se tam z tohoto důvodu rozhodně neděje. Dokonce i Maďarsku a na Slovensku, kde vládnou Babišovy přátelé a vzory Fico a Orbán, korespondenční volbu zavedenou mají.
Zavedení zjednodušené volby ze zahraničí měly ve svých předvolebních programech všechny strany současné vládní koalice a tento slib se následně objevil i v programovém prohlášení vlády. Její zavedení není žádným podvodem na voličích a pokusem ovlivnit či ukrást výsledek voleb, jak se dnes snaží prezentovat představitelé hnutí ANO a SPD.
S přijetím eura je to jiné. Zavést se ho bojí i mnozí politici vládní koalice, včetně premiéra Fialy a ministra financí Stanjury. Zavedení nové měny je zásah do života všech běžných občanů, z nichž mnozí by nějakou dobu „brblali“ než by si na novou měnu zvykli.
Vláda Petra Fialy je neoblíbená. Tento krok by její pozici ještě zhoršil. Proto do toho nepůjde a přípravy na přijetí eura ve svém funkčním období neoznámí. Nemá to ostatně ani v programovém prohlášení. Nic na tom nemění, že euro bychom za jejího působení stejně nepřijali. Je to proces na několik let. V současné době kvůli vysoké inflaci ani nesplňujeme kritéria pro přijetí.
Ekonomická krize a vysoká inflace však jasně ukázaly, že nás česká koruna nijak zásadně nechrání. Naopak, kdybychom měli v krizi euro, zvládli bychom tuto situaci pravděpodobně lépe. Udržování koruny nám tedy žádné podstatné ekonomické výhody nepřináší.
S přijetím eura čeští občané souhlasili již při referendu o vstupu do EU v červnu 2003. Přijetí eura bylo součástí vstupu do EU. Naše země si žádnou výjimku v tomto směru nevyjednala. Současný návrh hnutí ANO na referendum o přijetí eura je tedy poněkud nesmyslný a populistický návrh. Takové hlasování by znamenalo, že by Česko odmítlo dodržovat smlouvu, kterou při vstupu do EU podepsalo.
Přijetí eura je výlučně politickým rozhodnutím. Kdybychom euro přijali, nic ekonomicky výrazně negativního by se nestalo. Slovensko má euro už patnáct let a žádnou katastrofu mu rozhodně nepřineslo. Vývoj obou ekonomik je od té doby víceméně podobný, ani jedna nevykazuje v dlouhodobém srovnání radikálně lepší výsledky.
Česká republika byla na přijetí eura v minulosti připravena. Kritéria splňovala. Přijetí bylo v plánu. V jednu dobu se už dokonce omezoval tisk korun. Politici však rozhodnutí odkládali. Už dříve se báli reakce části veřejnosti. Až to zcela „usnulo“. Téma euro zvedl až nyní prezident Petr Pavel v novoročním projevu. Opět však zřejmě na dlouho „usne“.
Silně populistickým tématem, na které chce hnutí ANO také referendum je otázka migrantů. Babiš a spol. tím opět cílí na voliče SPD a další „notorické nespokojence“.
Dle zprávy Ministerstva vnitra k 30. červnu 2023 bylo na území ČR registrováno celkem 1 036 798 osob cizí státní příslušnosti, z toho 344 398 na základě oprávnění k přechodnému pobytu. Většina těchto lidí v Česku pracuje. České firmy je potřebují. Nezaměstnanost v Česku je velmi nízká. Firmy mají nedostatek zaměstnanců. Řada firem by přivítala více zaměstnanců ze zahraničí. Andrej Babiš to jistě ví. Vždyť zahraniční pracovníky využívají také firmy z jeho holdingu Agrofert. Bez nich by fungovat neuměly.
Počet nelegálních migrantů samozřejmě nikdo přesně nezná. Odhady se různí. Česko však nebývá cílovou destinací pro nelegální migranty z afrických a asijských zemí. Byť nás Okamura a spol. (a teď už i Babiš a spol.) už roky tématem migrace před každými volbami straší, nic výrazně znepokojivého se v Česku v tomto směru neděje.
Politici hnutí ANO to s návrhem na referendum ve skutečnosti moc vážně nemyslí. Pouze se jim momentálně hodí „do krámu“. Jen Tomio Okamura by měl být rozhodně na pozoru a hlídat si „svá“ témata, aby mu neutekli voliči.
Zdroje:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/referendum-prijeti-eura-vladimir-spidla-danuse-nerudova.A240109_145737_domaci_misl
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-driv-se-ano-ke-korespondencni-volbe-i-euru-hlasilo-ted-je-razantne-proti-40456969
https://www.mvcr.cz/clanek/ctvrtletni-zprava-o-migraci-za-ii-ctvrtleti-2023.aspx