Hlavní obsah
Sport

Bude Kuchta tahounem, nebo problémem?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
27. 7. 7:53

Začala sezóna a kolem Jana Kuchty je zvláštní atmosféra.

Článek

Jan Kuchta se do skvělé formy a reprezentace vyšvihl působením v pražské Slavii. Když přicházel, měl pověst svérázného člověka, s nímž někdy není úplně lehké vyjít. V realizačním týmu Slavie jsou také „svérázové“. Za všechny stačí vzpomenout Zdeňka Houšteckého či Pavla Řeháka. Takže se s napětím čekalo, jak to dopadne. A ono to kupodivu zaklaplo. Kuchta hrál výborně, makal, střílel góly, stal se brzy hvězdou a oblíbencem Tribuny Sever. Jakmile ale byl vystřídán, když si myslel, že by neměl být, bylo po pohodě. Navíc špatně snášel konkurenci. Třeba příchod Krmenčíka tehdy rozdýchával těžko. Kuchta je rád opečováván. Potřebuje slyšet, že na něm to stojí. Neshod mezi ním a realizačním týmem postupně přibývalo. Když se objevila atraktivní nabídka z Ruska, nebylo překvapením, že tam Kuchta chtěl a Slavia souhlasila. Sportovně sice ztratila, ale vyinkasovala „balík“. Navíc bylo jasné, že nespokojený Kuchta by byl velký problém, který by dělal „dusno“ v týmu.

Nikdo nemohl tušit, že přijde válka a Kuchtovo ruské angažmá brzy skončí. Jeho návrat do české ligy provázely protichůdné informace. Kuchta si nakonec místo Slavie vybral Spartu. Asi proto, že si uvědomil, že jeho soužití se slávistickým realizačním týmem by bylo složité. Na domluvenou schůzku s šéfem Slavie údajně bez omluvy nedorazil. Jaroslav Tvrdík to trochu zbytečně rozmrzele zpětně komentoval na tiskové konferenci: „Kuchta? Neznám!“

Hostování Kuchty ve Spartě nezačalo dobře. Záhy byl vyloučen. Dostal na pět utkání stopku. Po návratu to také nebylo z počátku ono. Postupem času se ale situace lepšila. Vyjasnil se vztah mezi Kuchtou a Čvančarou, který si před Kuchtovým příchodem dělal ambice na útočníka číslo jedna. Čvančara musel ustoupit na kraj a alespoň navenek se oba hráči tvářili, že je všechno v nejlepším pořádku a navzájem si přejí. Spartě se začalo na jaře dařit, hráči se naučili přihrávkami Kuchtu hledat a ten začal střílet góly. Fungovala jeho spolupráce s Čvančarou, i když ten se v závěru sezony zranil, a především s Kairinenem, který se stal klíčovým hráčem sparťanské zálohy. Zásoboval Kuchtu skvělými přihrávkami a ten z nich těžil. Stejně tak Haraslín.

Kuchta se stal na jaře ve Spartě nepostradatelným. Táhl ji spolu s Kovářem, Sorensenem, Krejčím, Kairinenem a Haraslínem za titulem. Sparta ho získala po devíti letech a Kuchta byl klíčovým hráčem týmu. Sparta stála logicky před otázkou, co dál. Rozhodla se sáhnout hlouběji do kapsy a Kuchtu z Ruska koupit natrvalo. Asi logické řešení. Kdyby Kuchta odešel, musela by shánět náhradu s hodně nejistým výsledkem.

Začala nová sezona. Před jejím zahájením odešel Čvančara do bundesligové Borussie Mönchengladbach. Hráč se netajil touhou odejít. Jeho soužití s Kuchtou asi bylo přece jen poněkud křehké. Čvančara je ambiciózní. Také si rád řekne své. Mít dva „svéráze“ v týmu je dlouhodobě náročné. Sparta tedy nic nenamítala, když z Německa dostala zajímavou nabídku. Vrátil se odchovanec Sejk, který sebevědomě prohlásil, že už má hostování dost a chce se ve Spartě probojovat do základní sestavy. Misto Čvančary přišel Olatunji z Liberce.

Zdálo by se, že Kuchtova pozice musí být po mistrovské sezoně neotřesitelná, ale ukázal se překvapivě pravý opak. Brian Priske není trenérem, který by „pral prádlo“ na veřejnosti, naopak se chová obvykle dost diplomaticky a hodně dá na týmovou atmosféru a pohodu. Přesto už před zahájením sezony utrousil, že „Kuchta potřebuje vědět, že to, co se stalo na jaře, je minulost. Teď je konec, přichází nová soutěž. Budeme hrát s tím nejlepším, kdo dá týmu v danou chvíli víc. Sejk se jeví momentálně velmi dobře. Potřebujeme, aby útočníci pro nás pracovali opravdu tvrdě a využili šanci, když ji dostanou.“ Navíc dodal, že „Kuchta není úplně ve formě, ztratil trochu na síle.“

To bylo dost překvapivě otevřené a tvrdé Priskeho hodnocení aktuální formy Jana Kuchty. Priske to určitě neřekl náhodou, zřejmě tím reagoval na Kuchtovu nižší aktivitu v přípravě. Kuchtu chtěl nabudit a motivovat k větší práci. Samozřejmě je otázka, jak to na Kuchtu zapůsobilo. O jeho poněkud složitější povaze se říká leccos. Z minulosti se ví, jak některé záležitosti těžce „kouše“ a špatně na ně reaguje.

Kuchta do prvního ligového utkání s Olomouci nastoupil dle očekávání v základu. Gól nedal, pracoval sice poctivě, ale výkon to byl jen průměrný. V 73. minutě byl střídán ambiciózním 21letým Sejkem.

Z dosavadní Kuchtovy kariéry je zřejmé, že je typem hráče, který potřebuje být chválen, být „středem vesmíru“, jasnou jedničkou v útoku, mít velkou trenérovu důvěru a podporu. Pak by se pro tým rozdal. Dře, bojuje, střílí góly. Nejistota, konkurence na jeho postu, časté střídání, to mu naopak nedělá dobře. Je pak podrážděný, snadno řekne něco, co by neměl. Bylo to tak ve Slavii i na jiných štacích předtím. Jednu dobu to ostatně vypadalo, že je jeho kariéra pryč. Ve Slavii se neprosadil. Putoval po českých klubech, byl v Bohemians, Viktorii Žižkov, Slovácku, Teplicích. Měl pověst talentovaného, ale problémového hráče. Jeho kariéra uvadala. Pak však přišel restart v Liberci, kde se mu velmi dařilo. Návrat do Slavie, která se rozhodla dát mu ještě jednu velkou šanci. Uplatnila na něj opci. Ze Slavie pak šel do Lokomotivu Moskva.

Je možné, že to je vše jen „bouře ve sklenici vody“ a Jan Kuchta bude opět tím tahounem Sparty jako na jaře. Také v minulé sezoně se pomaleji rozjížděl a v druhé polovině válel. Teď je ale situace jiná. Spartu čeká už brzy nesmírně důležité předkolo Ligy mistrů. O mnohém se bude rozhodovat už v srpnu. Sparta má evropské poháry jisté. Neví však jaký. Sní o Lize mistrů. Určitě by se nerada propadla až do konferenční ligy. Když nevyjde LM, chtěla by aspoň Evropskou ligu. K tomu potřebuje Jana Kuchtu v TOP formě. Brian Priske se bude muset otáčet, aby Kuchtu opět ukočíroval. Na jaře se mu to dařilo. To Kuchtu převážně chválil. A měl za co. Teď vsadil před sezonou na kritiku, ale zřejmě bude muset rychle „přehodit výhybku“ a chválit, chválit, chválit…

Priske je dobrý psycholog. Hodně s týmem v tomto směru pracuje. Určitě si je vědom toho, že Sparta investovala do Kuchty velké peníze a potřebuje ho mít brzy v psychické pohodě a ve vrcholné formě. Pak se Kuchta pro tým rozdá. V opačném případě to však bude velký problém.

Příští týdny budou rozhodně zajímavé.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz