Hlavní obsah
Sport

Čvančara skóroval a trenéru Šilhavému „zatopil“. Bude povolán?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
11. 11. 11:43

Tomáš Čvančara překvapivě chybí v nominaci trenéra reprezentace Šilhavého na reprezentační dvojutkání s Polskem a Moldavskem. Trenér to odůvodnil tím, že Čvančara pravidelně nehraje. Jiné takové hráče ale přitom nominoval.

Článek

V nominaci trenéra Šilhavého pro zápasy v Polsku a s Moldavskem chybí zranění Patrik Schick či Ladislav Krejčí, ale také třeba Antonín Barák a Tomáš Čvančara. Oba přitom zdraví a připravení reprezentovat.

Antonín Barák promluvil

Antonín Barák o svých sporech s trenérem tento týden poprvé veřejně promluvil. Zájem reprezentovat nadále má. Je zdravý. Sice ještě není zpět ve vrcholné formě, ale v italské Fiorentině hraje. Naposledy byl proti Juventusu o víkendu v základu. V Evropské konferenční lize v srbské Čukarički ve čtvrtek nehrál, ale to spíš svědčí o tom, že je s ním počítáno pro ligu. Fiorentinu čeká v neděli Bologna. Barák je jedním z mála ofenzivních kreativních hráčů, které má česká reprezentace k dispozici. Čekají ji rozhodující zápas o postup na EURO, přesto Antonín Barák povolán zase nebyl!

Čvančara prý nehraje, tak nemůže být v nominaci

Druhým případem je bývalý sparťan Tomáš Čvančara. V současné době hrající za bundesligovou Borussii Mönchengladbach. Čvančara měl, po skvělém vstup do začátku sezony, teď opravdu trochu slabší období, nicméně pořád prakticky každý zápas delší minutáž hrál, byť jako střídající.

Přesto trenér Šilhavý jeho nepovolání odůvodnil skutečnosti, že prý pravidelně v Borussii nehraje. Podivné! Jiné hráče, kteří pravidelně nehrají, dříve „podržel“ a povolával. V minulosti takto nominoval třeba Davida Zimu z Turína či Václava Černého z Wolfsburgu. Je tedy vidět, že trenér tento argument používá, jen když se mu to hodí „do krámu“. V nominaci na Polsko a Moldavsko je například golman Matěj Kovář, který v Leverkusenu ligu vůbec nechytá. Nastupuje jen sporadicky v Evropské lize a domácím poháru.

Adam Hložek v nominaci je, přitom dlouhodobě nehraje

Ještě výraznějším příkladem je Adam Hložek, přímý konkurent Čvančary útoku. Hraje v Leverkusenu naprosto minimálně. Sbírá jen symbolické minuty. Jak v bundeslize tak Evropské lize. Přesto v nominaci je! Naopak Tomáš Čvančara, hrající mnohem více, v ní chybí. Absenci Čvančary kritizovali tento týden mnozí. Trenérovi vyčítali, že v nominaci hráč není a hojně se pozastavovali nad nominací Tomáše Chorého z Plzně.

Souhlasím s A, nikoliv s B. Čvančara v nominaci rozhodně má být. Nikoliv však na úkor Chorého. Ten sice zrovna nepatří k mým oblíbencům, zejména z důvodu opakujících se neférových zákroků, ale pravidelně hraje, skoro „nesleze ze hřiště“. Gólů ze hry sice dává nyní málo, ale nebojí se vzít na sebe odpovědnost. Vystřílel už proměněnými pokutovými kopy Viktorii postup do jarních kol Konferenční ligy.

Naproti tomu Adam Hložek odehrál za Leverkusen od posledního reprezentačního srazu tuto “porci”:

1 minutu s Karabachem, 1 minutu s Hoffenheimem, 90 minut se Sandhausenem (ale to byl pohár s týmem z 3.ligy), 1 minutu s Freiburgem, 21 minut s Karabachem a proti Wolfsburgu nehrál vůbec.

Prakticky nehraje. Je s podivem, že je v nominaci reprezentace. A je s podivem, že experti a novináři řeší nominaci Chorého, nikoliv Hložka. Chorý ale není oblíbený. A také je „jen z Plzně“. Za to Hložek je bývalý sparťan a dnes bundesligový hráč.

Za nepovoláním Tomáše Čvančary jsou nejspíš jiné důvody

Ale vraťme se k Tomáši Čvančarovi. Tomáš Čvančara není zrovna „mlčoch“. Rád si řekne občas své. Je tedy celkem logické, že se spekuluje o tom, že jeho nepovolání má jiné než výkonnostní důvody. Tedy tu máme nejspíš druhý „případ Barák“. Hráči se něco nelíbí, nedrží „hubu a krok“, tak v nominaci není!

Jistě, na jednu stranu je to právo trenéra. On je zodpovědný za tým a výsledky. A stává se to přece i v jiných zemích. Problémem je, že trenér Šilhavý výsledky nemá a tato země nemá moc takových hráčů, jakými jsou Barák a Čvančara.

Čvančara hrál od začátku a skóroval!

Tomáš Čvančara v pátek v Mönchengladbachu nastoupil v základu v 11.kole bundesligy proti Wolfsburgu. Ve vítězném duelu (4:0) odehrál 76 minut a vstřelil branku, když otevřel skore utkání v 16. minutě přesnou střelou do levého spodního rohu branky.

Čvančara tedy trenéru Šilhavému pořádně „zatopil“. Bundesligu hraje, dal gól, ve formě tedy je. Logicky by měl být do nominace dopsán. Reprezentaci čeká přece boj o všechno. Hraje o postup na EURO, čtvrt miliardy korun, které s tím souvisejí, a upadající prestiž české fotbalové reprezentace.

Co bude dál?

Jako Čech a fotbalový fanoušek si postup samozřejmě přeji, i když z toho, co se kolem týmu trenéra Šilhavého děje, šťastný nejsem. Nesvědčí to i ničem dobrém. Na jednu stranu by snad člověk i přivítal vypadnutí, aby se už konečně něco změnilo.

Nepostup a ztráta financí by však měly velmi negativní dopad na celý český fotbal, v kterém by tyto peníze výrazně chyběly. Tedy třeba i pro mládež. Doufám tedy v postup a jsem zvědavý, jestli trenér Šilhavý poté odejde a na EURO pojede jiný trenér, nebo bude Šilhavý pokračovat, a s ním i blbá nálada kolem týmu.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz