Hlavní obsah
Sport

Dobře rozehráno! Zůstanou všechny tři české kluby na podzim v Evropě?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
11. 8. 12:31

Sparta, Slavia a Plzeň sehrály první duely z dvojzápasů předkol svých evropských soutěží. Co první utkání přinesla? Jaké jsou jejich šance do odvet a v play off?

Článek

Sparta remizovala hodně šťastně v Kodaně. Šedesát minut hrála v poli dobře, místy velmi dobře, ale bohužel zcela bez finálního zakončení. Soupeř naopak šance měl. Dvakrát Spartu zachránilo břevno. Velké šance pochytal v mezinárodní premiéře za Spartu dánský gólman Vindahl. Přesto jsou šance na postup poměrně vysoké. FC Kodaň rozhodně je soupeř k poražení. Má slabší defenzívu. Sparta bude muset ale zlepšit koncovku. Musí ohlídat brejky soupeře. Nechybovat v obraně. Snad bude zdravý její důležitý článek, dánský stoper Sorensen. Je pro Spartu hodně důležitý. Sparta také musí udržet tempo a kvalitu hry i v druhé půli, po vystřídání. S tím má proti kvalitnějším týmům problémy. Bude mít však výhodu domácího prostředí. Sparťani už jsou opět semknutí. Sparťanský kotel znovu fandí a vytváří hráčům spolu s ostatními fandy na Letné podobnou atmosféru jako pověstná „Tribuna Sever“ Slavii v Edenu.

V případě postupu Spartu čeká v play off o Ligu mistrů vítěz utkání Raków Čenstochová - Aris Limassol. Poláci první utkání vyhráli 2:1. Vypadá to tedy spíš na ně. Jsou v duelu s Arisem favoritem. Česko-polský souboj o Ligu mistrů by byl určitě hodně zajímavý. Navíc okořeněný účastí exsparťana Srdjana Plavšiče v polském týmu. Raków rozhodně není tým, přes kterého by Sparta nemohla postoupit. Liga mistrů je opravdu až nečekaně hodně blízko. Jen tři vydařené zápasy. Ale zároveň ještě hodně daleko. Los byl však Spartě hodně příznivě nakloněn. Stejně jako vloni Viktoria Plzeň, také letos Sparta nedostala do „pavouka“ žádný velkoklub, proti kterému by byla v duelu na první pohled outsiderem. Plzeň toho vloni využila a do Ligy mistrů se dostala. Sparta čeká na vysněnou účast v Lize mistrů už osmnáct let! Teď je od ní „jen“ tři zápasy. Tak velká šance na Ligu mistrů se nemusí Spartě jen tak opakovat!

Slavia vyhrála v předkole Evropské ligy jasně 3:0 nad ukrajinským vícemistrem Dnipro-1. A mohla vyhrát i mnohem vyšším rozdílem. Ukrajinci přijeli už bez svého nejlepšího střelce, kterého prodali do Španělska. Působili od začátku unaveným dojmem. Byli zcela neškodní. Bylo to utkání na jednu branku. Pohodu Slavie pokazil jen Ogbu, který se nechal zcela zbytečně vyloučit a bude chybět nejspíš nejen v odvetě. Ta by měla být pro Slavii bezproblémovou záležitostí, pokud si to sama nezkomplikuje laxním přístupem. Hráči ale snad vědí, o co hrají. Postup je blízko.

Také Slavia měla štěstí na los a v dalším kole ji čeká sice méně atraktivní, ale znovu „hratelný“ soupeř, další ukrajinský klub Zorya Luhansk. Třetí tým minulého ročníku ukrajinské ligy, Zorya, je stejně jako Dnipro-1 negativně ovlivněna situací na Ukrajině. V evropské kvalifikaci ještě letos nehrála. Nastoupí až proti Slavii. V ukrajinské lize zatím v obou úvodních kolech prohrála. V týmu má, až na malé výjimky, prakticky jen ukrajinské hráče. Také Zorya hraje z bezpečnostních důvodů svá mezinárodní utkání mimo území Ukrajiny. V minulém ročníku hrála v polském Lublinu” Slavia bude proti Zorye Luhansk opět favoritem na postup. Šance Slavie na základní skupinu Evropské ligy jsou velké!

Viktoria Plzeň si v dalším předkole Evropské konferenční ligy v prvním domácím utkání snadno poradila s maltskou Gzirou 4:0. Vytvořila si tak pohodu do odvety, která by měla být už jen formalitou a hezkým výletem. Jestli klub opět zvolí odlet o den dříve, plzeňští si mohou na cestu na Maltu přibalit plavky a pobyt si tam trochu zpříjemnit.

V play off o základní skupinu Evropské konferenční ligy je čeká vítěz souboje Tobol Kostanaj - Derry City. Tedy dva poměrně neznámé kluby, s kterými české týmy ještě nikdy žádné zápasy v evropských pohárech nesehrály. Tobol je kazašský klub, který překvapivě vyřadil švýcarskou Basilej, klub který před lety hrával pravidelně Ligu mistrů. Basilej doma překvapivě prohrála první zápas 1:3. V odvetě sice v Kazachstánu vyhrála 2:1, ale ztrátu už nedohnala. Derry je severoirský klub. Favoritem je Tobol. Vyhrál úvodní zápas doma 1:0. Viktorii Plzeň tak nejspíš čeká cestování do Kazachstánu. Také Viktoria Plzeň měla štěstí na los. Mohla dostat z osudí papírově mnohem silnějšího soupeře.

Sparta, Slavia a Plzeň mají své duely dobře rozehrané. Slavia a Viktoria už jsou prakticky v play off svých soutěží. Spartu čeká ještě náročná odveta, ale má reálnou šanci do play off Ligy mistrů také postoupit.

Los všem třem klubům tentokrát přál i v play off. Je velká šance, že budeme mít na podzim po jednom zástupci v každé soutěži, základní skupině Ligy mistrů, Evropské ligy i Evropské konferenční ligy.

To by byla skvělá zpráva pro celý český fotbal! Tak snad se to nepokazí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz