Hlavní obsah
Sport

Fotbalisti nejsou jen „hloupé kopačky“

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
28. 9. 9:36

O fotbalistech někdy hovoří společnost s despektem, že umějí jen kopat do balónu a hlavu mají pouze na hlavičkování. Mezi fotbalisty jsou lidé různých schopností a inteligence. Neházejme je tedy všechny do jednoho pytle.

Článek

Hodně bývalých profesionálních fotbalistů nadále po aktivní kariéře zůstává ve fotbalovém prostředí. Největší část z nich se snaží s většími či menšími úspěchy působit v pozici trenéra či asistenta trenéra.

Takové, kteří se prosadí v lize, vídáme jako fanoušci nejčastěji. V televizních přenosech a na stadionech. Počet pozic ligových trenérů je ale omezený a délka životnosti nejistá. Navíc ligovými trenéry pochopitelně nejsou jen bývalí vrcholoví hráči. Profesionální je ještě druhá liga, ale finanční ohodnocení už výrazně nižší. Ostatně velké finanční rozdíly jsou mezi trenéry i v první lize. V nižších soutěžích je už obvykle nutné mít vedle trénování také nějaké civilní zaměstnání. Existují i výjimky, kdy je trenér placen štědrým sponzorem, avšak to někdy nemá dlouhého trvání. Pak jsou placené pozice trenérů u mládeže, ale to se týká jen větších klubů a akademií. S finančním příjmem ligových trenérů je to ale nesrovnatelné.

Někteří trenéři, kteří zrovna nemají angažmá, nebo působí na nižší úrovni, obrážejí televizní a internetová studia a komentují fotbalová utkání a glosují současné fotbalové dění. Mezi bývalými hráči jsou také lidé na jiných pozicích v klubech: například scouti klubů, vedoucí mužstev a v menší míře funkcionáři, tedy manažeři klubů. Někteří působí také jako kustodi, maséři, fyzioterapeuti či údržbáři a správci stadionů.

Někteří bývalí hráči pracují ve fotbale mimo klubové struktury. Například jako trenéři reprezentací. Od seniorské po mládežnické. Na nižších stupních to ale často kombinují s prací v klubech. Bývali ligový hráči jsou i mezi hráčskými agenty a scouty agentur.

Problém nastává ve chvíli, kdy se jim zejména na trenérské cestě nedaří. Když nezískají profesionální angažmá, musí hledat civilní zaměstnání, na které mnohdy nejsou připraveni. Problém mají zvláště hráči, kteří nemají takzvaně našetřeno či investováno, a také nemají žádnou profesní kvalifikaci do civilního života.

S velkou nadsázkou lze říct, že řada hráčů má jen dvě školy, základku a autoškolu. Úplně to tak samozřejmě neplatí. Mnohdy mají výuční list či dokonce maturitu, ale pracovní zkušenost a praxi samozřejmě žádnou. Končí pak po kariéře v méně atraktivních manuálních zaměstnáních typu řidiči, hlídači, skladníci. Tím rozhodně nechci říct, že by všichni lidé v těchto profesích, či všichni fotbalisti, kteří takto skončí, byli snad hloupí.

Menší část bývalých hráčů, která měla to štěstí, že v době kariéry vydělala velké peníze, a „nerozfofrovala je“, investuje prostředky zejména do nemovitostí. Mají pak finance z jejich pronájmu. Někteří jsou „tichými společníky“ prosperujících firem. Aktivně v nich sice většinou nepůsobí, ale mají pravidelný finanční příjem. Velmi často záleží na tom, s jak seriózními lidmi se v takovém případě spojí. Může to fungovat velmi dobře, ale také nemusí.

V médiích se častěji objevují příběhy těch, kteří život po kariéře nezvládli. Mezi českými profesionálními fotbalisty je ale také mnoho bývalých hráčů, kteří jsou úspěšní i mimo fotbalové prostředí. I v tomto případě tedy platí oblíbené rčení „Neházejme všechny do jednoho pytle“.

Buďme pro jednou pozitivní a podívejme se na některé zajímavé civilní pracovní kariéry bývalých ligových borců. Jsou mezi nimi majitelé výrobní a stavební firmy, importér vína, majitel fitness centra, začínající spisovatel, tři finanční poradci, bytový architekt, prodejce motocyklů, lékař, učitel-trenér, ředitel školy, majitel restaurace, manažer prodeje, majitel penzionu, novinář a dokonce populární rapper.

Jedním z nejznámějších příkladů úspěšného podnikatele, bývalého fotbalisty, je v českém prostředí Ivo Ulich. 49letý bývalý záložník Hradce Králové, pražské Slavie, německé Borussie Mőnchengladbach, ale i třeba japonského Kóbe, má za sebou úspěšnou kariéru s osmi starty za „A“ tým české reprezentace. Už v době německého působení začal s bratrem a dalším společníkem podnikat. Po návratu se do působení ve firmě zapojil naplno. Nejdříve kliky a kování dováželi, později založili vlastní výrobní firmu v Dobrušce, které se velmi dobře daří. V první polovině letošního roku firma ohlásila rekordní čistý zisk ve výši 20,5 milionu korun.

Dalším je Karel Vácha. 53letý bývalý útočník Dynama České Budějovice, ale i pražské Slavie a rakouského Tirolu Innsbruck. Má na svém kontě i jeden start za českou reprezentaci. Dnes je spolumajitelem rodinné firmy, která se zabývá pozemním stavitelstvím. Staví průmyslové, bytové a občanské stavby. Patří mezi ně také sportovní haly a venkovní sportoviště.

Záložník Václav Němeček, legenda Sparty. Má s ní osm mistrovských titulů. Je účastníkem MS 1990. Hrál také ve Francii, Švýcarsku a Číně. 56letý Němeček obchoduje řadu let s francouzským vínem, které dováží do Česka. K této záležitosti se dostal během angažmá v Toulouse. Občas přijme pozvání do fotbalového pořadu Tiki Taka, kde říká otevřeně své názory.

Pavel Mareš býval důrazným levým obráncem Bohemians, Sparty a Petrohradu. Na kontě má 10 reprezentačních startů. Častěji se v tehdy těžké konkurenci do sestavy neprosadil, ale byl členem kádru na EURU 2004 a MS 2006. V oblasti sportu a fotbalu v širším významu zůstal. Dnes 47letý Mareš je společníkem firmy, která se orientuje na komplexní služby pro sportovce v oblasti práva, zdraví, financí, rodiny či třeba cestování.

Gólman Zdeněk Zlámal byl fotbalovým světoběžníkem. Vyjmenovat všechny kluby, v kterých působil by trvalo dlouho. Jen namátkou z nich: Zlín, Liberec, Slavia, Olomouc, Bohemians, Cadiz, Heart of M. Do historie se zapsal jako první český ligový brankář, který dal gól ze hry. Bylo to v závěru utkání s Duklou Praha, kdy po rohovém kopu hlavou vyrovnal. Dnes je 37letý Zdeněk Zlámal, synovec bývalého skvělého brankářepražské Slavie Františka „Bobby“ Zlámala, zaměstnancem úspěšné rodinné firmy svého otce a připravuje se na její budoucí převzetí.

Zvláštním případem je méně známý bývalý ligový hráč Tomáš Ťok. Bývalý záložník Slovácka, který hrál také za Hodonín či Ústí nad Labem. Za Slovácko odehrál 14 ligových zápasů. 28letý Tomáš Ťok se v lize neprosadil a hraje nižší soutěže v Rakousku. Zajímavá je ale jeho mimo fotbalová činnost. Před dvěma lety vydal svou první fantasy knihu pro děti „Theo a Zlatá hora“.

Robert Neumann je bývalý ligový záložník Bohemians, Liberce a Jablonce. Neumann je odchovanec pražských Bohemians, kde hrál například v žácích se známým novinářem Jindřichem Šídlem či politikem ČSSD a ministrem Karlem Březinou. Největších úspěchů dosáhl s Libercem. Stal se s ním mistrem ligy a hrál evropské poháry. 50 letý Neumann u fotbalu zůstal, i když v jiné pozici. Přešel na „druhý břeh“. Je už řadu let respektovaným fotbalovým novinářem, který pravidelně glosuje fotbalové dění.

Defenzivní záložník či obránce Marcel Gecov, odchovanec Slavie, měl před sebou příslib velké kariéry. Ale to se úplně nevyplnilo. Byl v anglickém Fulhamu, belgickém Gentu, pak se vrátil do Slavie. Působil ještě v Rumunsku a Polsku. Stále více ho to ale táhlo k jiným aktivitám. Dnes 35letý Gecov otevřel architektonické studio a založil firmu s ložním prádlem.

Radomír Havel býval brankářem Viktorie Plzeň, ale také Sigmy Olomouc a Teplic. Po konci kariéry působil několik let v Plzni jako sportovní ředitel. Nakonec se však vysokoškolák Havel uplatnil ve finančním sektoru. Dnes 50letý Havel pracuje ve finanční a investiční společnosti.

Stoper Lukáš Pokorný byl velmi nadějným fotbalistou. V roce 2016 si připsal dokonce jeden reprezentační start v „A“ týmu. Po úspěšném působení v Liberci, kde byl kapitánem týmu, získal angažmá ve francouzském prvoligovém Montpellier. Tam se ale zcela neprosadil. Následně se mu nepodařilo restartovat kariéru ani ve Slavii, a pak v Bohemians. Trpěl pocitem vyhoření. Z fotbalu neměl radost. Už v 28 letech ukončil kariéru. Dnes 30letý bývalý hráč založil v Praze rodinnou firmu, privátní fitness s komplexní péčí.

Roman Hubník, vynikající stoper Sparty, Plzně, Olomouce, ale také Herthy Berlín či FK Moskva. Reprezentant s 30 starty v „A“ týmu. Dnes 39letý Hubník před třemi lety otevřel s přítelkyní v Olomouci prodejnu a servis motocyklů, čtyřkolek, minibajků a elektro-koloběžek.

Záložník Lukáš Vácha je odchovancem Slavie, ale také dlouholetým hráčem Sparty, kam se dostal přes Liberec. Ve Spartě prožil nejlepší roky kariéry. Dostal se i do reprezentace, kde sehrál osm utkání. Později se jeho kariéra trochu předčasně „zadrhla“ a poslední roky působil už jen v „B“ týmu Sparty. Letos ukončil v 34 letech kariéru. Už delší dobu je aktivní mimo fotbal. Spolu s návrhářem Lukášem Macháčkem vytvořil módní kolekci LV6.

Brankář Jan Vojáček kombinoval náročné studium a fotbal. Po promoci na lékařské fakultě v sezóně 2006/2007 nastoupil k 21 prvoligovým zápasům za Sigmu Olomouc. Později dal přednost lékařské kariéře. Dnes se 41letý MUDr. Vojáček specializuje na celostní funkční medicínu.

Jan Maroši byl dlouhé roky velmi dobrým záložníkem Olomouce a později Brna. Hráčem s velmi prudkou střelou z větší vzdálenosti. Nejlepší roky strávil v Sigmě, kde si zahrál i evropské poháry. 57letý Maroši působí už řadu let jako ředitel základní školy. Ve volném čase je také předsedou Městského fotbalového svazu Brno.

Útočník David Lafata je bývalým reprezentantem, členem Klub ligových kanonýrů na historickém 3.místě za Bicanem a Kopeckým. Nejvíc toho odehrál za Spartu a Jablonec. Nastřílel v české nejvyšší soutěži 198 gólů, k tomu ještě 6 za Austrii Vídeň. 42letého Davida Lafatu lze najít na internetových stránkách českobudějovického gymnázia Česká jako učitele-trenéra. Vrátil se na gymnázium, které sám jako student absolvoval. Lafata je tedy trenérem, ale „školním“. V rámci gymnázia a českobudějovické fotbalové akademie. Ve volném čase si ještě občas zahraje jihočeský krajský přebor za Olešník.

Obránce Roman Polom, odchovanec Sparty a bývalý juniorský reprezentant, který hostoval v lize také třeba v Dukle, Hradci Králové a Olomouci. Kariéru předčasně ukončil pro zranění. Vystudoval vysokou školu se zaměřením na finance. 31letý Roman Polom mimo jiné vede kurzy finanční gramotnosti a pomáhá ve finančních otázkách jako poradce některým hráčům.

Obránce Milan Fukal, Jablonečák, který se odpíchl k zahraniční kariéře v pražské Spartě, z které se dostal i do reprezentace, kde sehrál 19 utkání. Hrál bundesligu za Hamburger SV a Borussii Mönnchengladbach. Působil i v Rakousku. Dnes 48 letý Fukal provozuje restauraci ve vlastním objektu a volnočasový areál v jablonecké městské části Kokonín. Příležitostně se v médiích vyjadřuje k aktuálnímu fotbalovému dění.

Martin Klein je bývalý prvoligový obránce. Má i jeden start za reprezentační „A“ tým. Českou ligu hrál za Spartu a Teplice. Mimo ČR působil na klubové úrovni v Turecku, Maďarsku a Kazachstánu. Dnes 39 letý Klein radí mladým sportovcům, co s penězi, a také se ve firmě věnuje finančnímu poradenství a realitním službám.

Stoper Karel Rada je vícemistrem Evropy 1996. Hrál i ve finále proti Německu. Ligu hrál za Duklu, Olomouuc, Slavii či Teplice. Působil i v Turecku a Německu. V reprezentaci odehrál 43 utkání. Od roku 2017 je trenérem české fotbalové reprezentace žen. Kromě toho vlastní a provozuje penzion s restaurací a volnočasovým areálem v Borku u Tachova.

Radek Hochmeister byl obráncem či záložníkem. Odchovanec Sparty dosáhl největších úspěchů v Liberci, s kterým vyhrál i mistrovský titul. Dnes působí 41 letý Hochmeister jako manažerem prodeje v jedné středočeské chemické firmě.

Nezajímavějším je asi příběh Tomáše Kučery. Kučera je dlouholetým ligovým fotbalistou. Prošel Jihlavou, Hradcem Králové, Plzní a Teplicemi. V Plzni si zahrál i evropské poháry. Je však také známý jako rapper pod pseudonymem TK27. V minulém ročníku ligy hrál za Teplice pravidelně. Nastoupil k 28 zápasům. V létě se však v období festivalů nezapojil do přípravy teplického ligového týmu, odešel nakonec do Ústí nad Labem, týmu ČFL. Jeho hudební kariéra je na vzestupu, může být ještě dlouhá, fotbalová naopak asi v 32 letech pomalu končí.

Dalo by se pokračovat. Podobných pozitivních příkladů ze života „po fotbale“ by šlo najít určitě mnohem více. Jsou to jasné ukázky toho, že všichni fotbalisté nejsou jen „hloupé kopačky“. Záleží na každém jedinci, jak naloží se životem po kariéře. O tom, že Ulich a spol. mohou mít další úspěšné následovníky svědčí fakt, že i při náročném programu současného profesionálního fotbalisty lze dokonce vystudovat vysokou školu.

Cenná je na tom skutečnost, že zatímco za socialismu bylo vysokoškolské studium častěji spíše zástěrkou pro to, aby hráč dostal odklad ze základní vojenské služby a klubu neodešel, takže mnozí studovali velmi dlouho a někteří ani nedostudovali, dnes je za studiem skutečně jen touha hráčů po vzdělání a vědomostech, aby si zvýšili uplatnění a možnosti po konci kariéry.

Takovými příklady vysokoškoláků jsou i dva inženýři v kádru pražské Slavie. Reprezentační záložník či halfbek Lukáš Provod ukončil inženýrské studium na vysoké škole ekonomie a managementu v Praze v letošním roce. Druhý slávistický reprezentant, útočník Václav Jurečka, je vlastníkem inženýrského diplomu z městského stavitelství již delší dobu.

Jsou hráči, kteří sice v kariéře vydělali pěkné peníze, ale na „zadní vrátka“ nemysleli, nebo o značnou část financí a majetku přišli třeba kvůli rozvodu či rozvodům. Kariéra jednoho dne skončí, vydělané peníze jsou fuč a plán „B“ žádný. Aby se to stávalo co nejméně, organizují někteří agenti hráčů či kluby samotné pro hráče kurzy finanční gramotnosti a další podobné aktivity. Ale stále platí, že „komu není rady, tomu není pomoci“.

Zdroje:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jina-liga-special-jak-se-z-hvezdy-bohemians-a-mistra-ligy-stane-novinar-65563

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz