Hlavní obsah
Sport

Fotbaloví trenéři na vyhazov

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
18. 9. 11:57

Kterým ligovým fotbalovým trenérům hrozí po odehraných osmi ligových kolech vyhazov? Dnes se určitě v některých klubech horečně jedná. Příští hodiny mohou přinést odvolání prvních trenérů v české lize.

Článek

O tom, kdo bude hrát o titul, jsme tak trochu věděli už před začátkem soutěže. Pouze se čekalo na to, zda se ke Slavii a Spartě přidá i Plzeň. Ta po špatném začátku změnila několik postů v sestavě a v současné době „šlape“. Nad poměry se daří i Olomouci.

Také na druhém konci tabulky bylo už před ligovým startem několik kandidátů na boj o záchranu. Ke kandidátům na sestup opět patřil Zlín s trenérem Pavlem Vrbou. Zlínu se dlouhodobě nedaří. Není to náhoda. Klub asi celkově není v úplně dobré kondici. V létě ho opustil hlavní sponzor. Dle očekávání skončilo několik veteránů jako Procházka, Fillo či Kozák. Ve Zlínu doufali, že okysličení kádru pomůže. Nějaké příchody proběhly. Zlín ale v současné době není adresa, kam by se kvalitnější hráči hrnuli. Příchody nových hráčů působí náhodně. Chápu, že Zlín má své finanční limity, ale některé jiné kluby ukazují, že i s omezeným rozpočtem je možné dělat zajímavou přestupní politiku a výběr hráčů. Zlínu ale scouting evidentně moc nefunguje.

Zlínu to nejde ani s obměněným týmem v nové sezoně. Po osmi utkáních 4 body, které získal ze čtyř domácích zápasů. Venku bez bodu. Celkově hrozivé skóre 6:19. Na tom má výrazný podíl poslední nedělní zápas doma s Plzní. V době, kdy píšu tyto řádky, je Pavel Vrba ještě trenérem Zlína. Jestli tomu tak bude nadále, je velký otazník. Vrba po domácím debaklu s Plzní 1:7 nepůsobil nervně a popudlivě, jako tomu bývalo na dřívějších štacích, když se týmu nedařilo. Z výsledku i hry musel být hodně zklamaný, přesto s úsměvem a na první pohled v klidu odpovídal reportérce na otázky. Jako by prostě věděl, že s tímhle stejně nic udělat nemůže. A možná tušil, že to byl jeho poslední zápas ve Zlíně. Uvidíme …

I druhý aspirant na sestup se před sezonou očekával. Karviná sice celkem snadno do ligy postoupila, avšak rozdíl mezi první a druhou ligou je značný a karvinské finanční možnosti asi poměrně omezené. Naopak, když se v Karviné nějaký zajímavý hráč ukáže, putuje brzy na lepší adresu. Jako například Durosinmi, který už válí za Viktorii Plzeň. Také pod karvinským trenérem Tomášem Hejdůškem se teď kýve židle. Karviná v některých utkáních působí herně lépe než Zlín, ale bodově je na tom stejně. O reprezentační přestávce skončili dva hráči, Jakub Rezek a Jaroslav Málek. Vedení tím chtělo zřejmě ostatní hráče „nabudit“. Nepovedlo se, tým prohrál další utkání s Teplicemi a prodloužil sérii porážek.

Třetí od konce je Jablonec. Dle soupisky je to tým, který by asi neměl hrát o sestup. Ale dlouhodobé problémy klubového šéfa Pelty mají určitě vliv na chod klubu. Nepovedla se už minulá sezona. V létě skončil ze dne na den trenér Horejš, přestože s ním prý Miroslav Pelta krátce předtím „plánoval budoucnost“. Pelta ho překvapivě nahradil Radoslavem Látalem. Bývalým úspěšným reprezentantem, který má ale jako trenér poněkud kontroverzní pověst. Takže se čekalo, jak tohle dopadne. A zatím to moc nedopadá. Jablonec má po osmi kolech 5 bodů a Radoslav Látal má také nejspíš obavy, jak dlouho bude mít klubový šéf Pelta ještě trpělivost.

Třinácté jsou České Budějovice. Před sezonou překvapivě manažersky posílené Janem Podroužkem, bývalým známým sportovním novinářem. Dynamo je bodově i herně za očekáváním. Má po osmi zápasech 6 bodů a dost nepříznivé skóre 11:22. Už také reagovalo příchodem několika hráčů. Neočekávám, že by se otázka trenérů Nikla a Zápotočného řešila už teď, ale příští týdny napoví. České Budějovice čeká domácí zápas s Mladou Boleslaví, doma MOL Cup s Chrudimí a pak dva „zápasy pravdy“ s mužstvy z konce tabulky. Ve Zlíně a doma s Karvinou. V těchto utkáních musí Dynamo bodovat, protože pak jede na Spartu.

Dvanácté Pardubice se sedmi body prošly v létě velkou obměnou kádru. Odešli někteří výborní hráči, kteří ale byli v Pardubicích jen na hostování. Trenér Radoslav Kováč skládal tedy zase zcela novou základní sestavu. Potřebuje čas, aby si „to sedlo“. Pardubice by se měly lepšit. V týmu jsou zajímaví hráči, jako je například Hlavatý a čerstvě Daněk ze Sparty. Kováč je schopný vtisknout týmu herní tvář, aby se na jejich fotbal dalo koukat. Chce hrát s týmem vždy kombinační ofenzivní fotbal. Otázkou je, kolik to bude přinášet bodů a jak bude fungovat defenziva. Věřím však, že Pardubicím sestup hrozit nebude.

O sestup také zatím nehraje ani jedenáctý Hradec Králové, ale rozhodně se čekalo mnohem více. Po osmi kolech 7 bodů. To je na Hradec s novým stadionem a slušným kádrem málo. Hradec má ze třech zápasů doma 6 bodů. Porazil Zlín a České Budějovice. Prohrál s Olomoucí. Katastrofální je ale venku. Z pěti zápasů 1 bod za nečekanou remízu v Plzni a hrozivé skóre 3:12. Přestože Hradec nehraje o záchranu, přetřásá se možné odvolání trenéra Josefa Webera. Jeho letní angažování bylo překvapivé. Dalo by se v tomto směru srovnat s příchodem Látala do Jablonce. Weberovi také už při příchodu hodně lidí nevěřilo. Navíc Hradec měl v úvodu těžký los. Také se nevědělo, jestli se stihne otevření nového stadionu. Hradec je herně i výsledkově za očekáváním a ostudný pětigólový debakl v Mladé Boleslavi otevřel možnost odvolání Webera.

Spekuluje se o příchodu hradeckého patriota Václava Kotala. Brzy jednasedmdesátiletý kouč v současné době působí jako sportovní šéf v druholigové Viktorii Žižkov. Pod Kotalem by Hradec asi nehrál krásný ofenzivní fotbal. Kotal je pragmatik. Dbá na kvalitní defenzivu. Tak se prezentoval na všech svých štacích. Do hradeckého týmu by asi přinesl více disciplíny. Jak herní, tak v kabině.

Trenéři, kterým aktuálně hrozí vyhazov, známe: Vrba, Hejdůšek, Látal a Weber. Trenéři bez angažmá určitě mlsně čekají na telefon, někteří se aktivně nabízejí, za jiné to činí jejich agenti či sympatizanti. Uvidíme, kdo v nejbližších hodinách či dnech skončí, a s kým budou mít šéfové ještě trpělivost.

Aktualizace 18.9. v 11:25

Tak první odvolání trenéra je potvrzeno. Překvapivě nekončí zatím nikdo z trenérů namočených do sestupu, ale trenér 11. týmu tabulky, Hradce Králové, Josef Weber. Střídá ho Václav Kotal.

Aktualizace 18.9. v 15:45

Po Jozefu Weberovi skončil během jednoho dne už druhý ligový trenér, Tomáš Hejdušek v Karviné. Vedením týmu byl prozatím pověřen asistent Lubomír Luhový. Spekuluje se o návratu trenéra Romana Westa či angažování Ondřeje Smetany, bývalého trenéra Baníku Ostrava.

Zdroje:

Statistiky Livesport

https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-1-liga-rocnik-2023-24/436812/hejdusek-v-karvine-konci-nahradi-ho-u-novacka-byvaly-trener-baniku.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz