Hlavní obsah
Sport

Kde skončí Matěj Kovář po odchodu ze Sparty?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
27. 7. 11:04

Talentovaný český brankář čeká na rozhodnutí Manchesteru United.

Článek

Jak vešlo včera ve známost, Sparta přivedla nového brankáře, Dána Petera Vindahla z AZ Alkmaar, který působil poslední rok v 2. Bundeslize v Norimberku. Dánská kolonie ve Spartě se tedy rozšiřuje.

Tím definitivně skončila možnost pokračování Matěje Kováře. Velký talent českého fotbalu přišel do Sparty vloni na hostování bez opce z Manchesteru United. Stal se oporou a měl lví podíl na titulu Sparty po devíti letech. Předpokládalo se, že Kovářovo hostování bude prodlouženo. Mluvil tak i Kovář po rozhovoru s trenérem United po skončení ligy. Počítala s tím i Sparta a její trenér Priske. Manchester United si Kováře ale stáhl nečekaně zpět.

Kovář se nyní se Spartou a jejími fanoušky rozloučil prostřednictvím Instagramu: „Tímhle dnem pro mě končí moje působení ve Spartě. Jsem strašně rád, že jsem mohl být součástí největšího klubu v České republice a pomoct týmu k zisku titulu po dlouhém čekání. Jsem vděčný za příležitost, kterou jsem dostal, a mohl být součástí tak skvělého týmu a klubu.“

Sparta měla určitě velký zájem na prodloužení Kovářova hostování. Jen management Sparty ví, jak jednání s Manchesterem United v tomto směru probíhala. Jaké byly možnosti. Pokud vůbec nějaké byly. Když Manchester koupil Onanu z Interu Milán v přepočtu za vice než miliardu českých korun a Kovář na předsezónní turné s Manchesterem United neletěl, čekalo se, že se Kovář do Sparty spíš vrátí. Nestalo se tak, Manchester United má s Kovářem evidentně jiné plány. Ve svém týmu ale ne. Prosakují zprávy, že chce Kováře prodat. Jestli takovou možnost od United dostala i Sparta, nevíme. Každopádně finanční požadavky United jsou asi na jiném levelu, než kolik by Sparta byla ochotna dát za brankáře.

Kovář tedy musí čekat, jak management Manchesteru United rozhodne. Možná je to otázka dnů, možná týdnů. Každopádně pro mladého, talentovaného brankáře nešťastná situace. Kovář mohl být jedničkou ve Spartě, klubu, který bude bojovat o základní skupinu Ligy mistrů. Pravidelně chytat kvalitní zápasy. Možná si i vybojovat místo jedničky v české reprezentaci. Místo toho čeká v nejistotě, kam ho pošlou. V minulých dnech trénoval individuálně s dalším gólmanem Tomášem Vaclíkem, který momentálně také vyhlíží nové angažmá.

Nezbývá než doufat, že pro Kováře bude mít tato situace šťastný konec. Vše má ale v rukou Manchester United. Kovář odejde tam, kam Manchester určí. Na hostování, nebo na přestup. Druhá možnost by pro Kováře byla určitě lepší variantou. Putovat roky po hostováních není nic příjemného. Pro brankaře je navíc těžší se prosadit než pro hráče z pole. Zvláště v dnešní době, kdy je možné střídat pět hráčů v každém utkání, je šance dostat se na hřiště vyšší. Brankář ale může chytat jen jeden. Většina trenérů má navíc ráda, když má jasnou jedničku. Je to lepší pro klid v týmu a komunikaci, zvláště stoperů s brankářem. Dvojka se pak dostane na plac jen výjimečně.

Celá situace je tak trochu daň za roky strávené v Manchesteru United. Kovář je odchovancem Slovácka. Manchester si ho vybral jako velký talent do své akademie před více než pěti roky. Jistě to byla pro Kováře skvělá škola. Hodně se v Manchesteru naučil. Vyspěl fotbalově i lidsky. Měl možnost trénovat se skvělými hráči a pod výbornými trenéry. Učit se od nich a růst mezi nimi. Zároveň má tohle angažmá i své stinné stránky. Velkokluby jako Manchester United skupují talentované hráče z celého světa. Jen nepatrný zlomek z nich se uplatní v „A“ týmu. Drtivá většina ostatních po dosažení dospělosti putuje po hostováních, a nakonec někde skončí na přestup. Koneckonců i Kovář už má dvě taková hostování za sebou. Před Spartou byl už v třetiligovém Burtonu Albion. Záleží, jaké mají hráči při hostováních štěstí. Na jaké kluby a trenéry v nich narazí.

Pro brankáře je to celé ještě těžší. Možnost, že by talentovaný mladý brankář z mládežnické líhně dostal šanci v „A“ týmu klubu, jakým je Manchester United, sice existuje, ale je velmi malá. TOP kluby chtějí mít hotové brankáře. Opory, které už mají něco za sebou. Proto Manchester United koupil Onanu z Interu Milán za „ranec“.

Může se stát, že bude mít Kovář štěstí a dostane se na přestup do klubu, který ho bude chtít jako jedničku. Třeba to bude dokonce klub vyšší úrovně než Sparta. To by bylo pro Kováře terno! Je mladý, talentovaný, ambiciózní. Potřebuje chytat! Nejhorší, co by se mu mohlo stát, že odejde na hostování do klubu, kde bude brán jako dvojka. Ten, kdo „kryje záda“ kmenovému brankáři. Trávil by pak dlouhý čas na lavičce náhradníků, bez zápasové praxe. Nebyl by prvním ani posledním talentem, kterému se to stalo. Takový osud mu určitě nepřeji. Byla by to velká škoda pro něj i celý český fotbal.

Příští dny a týdny ukážou, kam povede cesta talentovaného českého brankáře.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz