Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kolář jako Nejedlý? Když dva dělají totéž, není to totéž aneb Rozdíly mezi poradci prezidenta

Foto: Pixabay

Pavlův poradce Petr Kolář nebude mít prověrku od NBÚ. Kancelář prezidenta rozhodla, že ji ke své činnosti na Hradě nepotřebuje. Poradci zůstane prověrka udělená prezidentskou kanceláří se základním stupněm „Vyhrazené“.

Článek

Vzhledem k tomu, že Petr Kolář je poradcem, nikoli zaměstnancem, a není nezbytné pro jeho činnost, aby se s utajovanými informacemi určenými Kanceláři prezidenta republiky seznamoval, žádost kanceláři prý podána nebude. Prezidentská kancelář zdůrazňuje, že naopak u vedoucích pozic v úřadě nastavila přísnější bezpečnostní prověření oproti éře prezidenta Zemana.

Z informací vyplývá, že kancléřka Vohralíková žádá o prověrku na stupeň prověrky Tajné. Její předchůdce, Zemanův kancléř Vratislav Mynář měl pouze nejslabší ověření Vyhrazené a přes sliby prezidenta Zemana nikdy vyšší prověrku nezískal. Přesto zůstal v úřadě, i když Zeman tvrdil původně opak. Zpřísnění prověrky bude prý i u pozice vedoucího prezidentského sekretariátu, tajemníka hlavy státu či šéfa vnitropolitického odboru, který vede politolog Lebeda. Ředitel zahraničního odboru Zajíček má předepsanou prověrku na nejvyšší stupeň Přísně tajné.

Petr Kolář však mezi vedoucí pracovníky nepatří. Na Hradě má jen několikahodinový měsíční úvazek za symbolickou částku. Dle Hradu nepřichází do styku s utajovanými informace. Proto prý prověrka není potřebná, ač o ni Petr Kolář požádal.

Rozhodnutí Hradu vzbudilo okamžitě rozruch v médiích. Někteří komentátoři přirovnávají Pavlova poradce Petra Koláře k Zemanovu poradci Martinu Nejedlému.

Toto srovnání však silně pokulhává. Proč?

Zemanův poradce Martin Nejedlý je člověk se silnými vazbami na Rusko. Tedy zemi, která není naším spojencem. Zemi, která rozpoutala válku, napadla sousední Ukrajinu. Zemi, která ohrožuje mír v celé Evropě a potažmo na celém světě. Zemi, která svým jednáním výrazně přispěla k současné ekonomické krizi.

V životopise Martina Nejedlého existují nevysvětlitelná bílá místa z let, o kterých není známo, co a pro koho v Rusku přesně vykonával či na co se tam školil. Nejedlý také ve své době nosil na krytu svého mobilního telefonu fotku Vladimíra Putina. Nejedlý jako poradce prezidenta, v prosinci 2020, kdy vlastnil diplomatický pas, cestoval do Ruska, kde cosi projednával. Bez bezpečnostní prověrky, bez součinnosti s vládou, která za zahraniční politiku České republiky nese odpovědnost. Ministerstvo zahraničí tehdy nebylo předem o programu a účelu cesty Martina Nejedlého vůbec informováno.

Pavlův poradce Petr Kolář je naproti tomu jednoznačně prodemokraticky a prozápadně orientovaný člověk. V jeho životopise žádná hluchá ani kontroverzní místa nejsou. Kolář jako diplomat dlouho působil po roce 1990 ve strukturách českého státu. Jako velvyslanec sloužil ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku. V minulosti čtyřikrát získal bezpečnostní prověrku na tajné či přísně tajné. Jako náměstek ministra zahraničí byl držitelem nejpřísnějšího stupně.

Někteří komentátoři zmiňují „temná místa“ Petra Koláře, čímž myslí jeho současnou lobbistickou kariéru a kontakty ve zbrojařském průmyslu. Klientem Petra Koláře je český zbrojařský holding. Ten před časem koupil tradiční americkou firmu na výrobu ručních palných zbraní Colt v Hartfordu. Kolář se na tom podílel. Má v USA z dřívějšího působení významné kontakty ve vysokých politických kruzích. To je však z pohledu naší země naopak v současné době, kdy je zbrojení (bohužel) nutnost, plus Petra Koláře. Svědčí to o tom, že je to člověk, o němž naši spojenci v USA a v NATO nemají pochybnosti. Je tedy neoficiálně dostatečně prověřený ze všech možných stran, i když žádnou oficiální prověrku mít nebude.

Petr Kolář prý vyplnil žádost, aby získal prověrku na tajné či přísně tajné. Chtěl tím umlčet kritiky, kteří ho srovnávají s Nejedlým. Lze předpokládat, že by ji po delším prověřování získal. Alespoň veřejně nikdo dosud nepřinesl žádné konkrétní informace, které by tomu mohli bránit. Je to tedy zcela jiný případ než nerealizované prověrky Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého.

Je otázka, jestli by získání prověrky Kolářovi kritiky umlčelo. Spíše nikoliv. Kdyby prověrku měl, říkali by nejspíš, že ji chtěl proto, aby se mohl seznamovat s utajovanými skutečnostmi a využívat je pro svůj business. Hrad nakonec rozhodl, tedy nejspíš prezident Pavel, že Kolář prověrku nepotřebuje, neboť s utajovanými skutečnostmi na Hradě do styku nepřichází. Ostatně prověrku nebudou mít ze stejného důvodu ani další poradci prezidenta. U těch to však kritikům evidentně nevadí. Nikdo jejich jména nezmiňuje. Všichni řeší jen jméno Petra Koláře.

Srovnávat prozápadně orientovaného Koláře s proruským Nejedlým je poměrně nesmyslné. Přesto se o to někteří lidé, včetně Andreje Babiše, stále vehementně snaží. Zřejmě proti Petru Kolářovi jiné „střelivo“, cokoliv konkrétního, nemají. A to je nakonec vlastně velmi dobrá zpráva.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz