Hlavní obsah
Sport

Ligové ohlédnutí: Slavia splnila povinnost, Plzeň se dál trápí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
23. 7. 18:45

Začal nový ročník fotbalové ligy.

Článek

Komentářů fotbalových expertů je v médiích dost. Expertem se být rozhodně necítím. Jsem obyčejný příznivec, který má fotbal hodně rád, často se o něm baví s přáteli. Nejsem na něm nijak zainteresován a sleduji fotbalové dění s výrazným odstupem. Snad i trochu s nadhledem. Pokud vás moje názory zajímají, pojďme na to!

Ještě než se začnu zabývat děním v prvním kole, stojí za to zmínit jednu zajímavost. Přestože obhájcem titulu je Sparta, většina oslovených expertů favorizovala před startem Slavii.

A co tedy přinesly sobotní zápasy prvního ligového kola nové sezony?

Teplice - Plzeň

Viktoria Plzeň měla výsledkově vydařenou letní přípravu, ale opět se, jako už mnohokrát, ukázalo, že to vůbec nic neznamená. Ostré zápasy jsou něco zcela jiného než přáteláky v přípravě. Plzeň navíc nijak významně neposílila. Přijela do Teplic s velmi podobný kádrem, který měl na jaře k dispozici Michal Bílek. Základní sestava ale vypadala přece jen jinak. Bílkovi nepostradatelní oblíbenci Chorý s Buchou začali jen na lavičce. Na hřiště se dostali až druhou půli, stejně jako veterán Traoré ze Slavie. Od začátku byli naopak v základu Durosinmi a Vlkanova, který má s trenérem Koubkem společnou hradeckou minulost.

Plzeň začala velmi špatně. Bez pohybu, v útočné fázi bezradná. Teplice běhaly, byli aktivní, hráli rychle dopředu na pohyblivého Filu, s kterým měl pomalý Hejda problémy. Hejda fauloval Filu a způsobil penaltu, za pár minut se zranil a zápas pro něj skončil. Možná bude chybět déle. Mívá časté zdravotní problémy. Plzeň měla na stoperských postech personální nouzi už před startem ligy. Pernica je dlouhodobě zraněný. Kaša odešel do Dunajské Stredy. Zranění jsou navíc i další obránci Čihák, posila z Hradce, a Havel, také dlouhodobě. Z hostování v Pardubicích se vrátil jen mladý plzeňský odchovanec Hranáč. Jinak žádná posila. Pokud nebude k dispozici Hejda, má Plzeň velký problém! Čekají ji zápasy v rychlém sledu. Liga a předkolo Evropské konferenční ligy už ve čtvrtek. Bude se muset rychle poohlédnout po hotovém stoperovi. Plzni se navíc vážně zranil ještě Květ, takže hned v prvním zápase na startu sezóny ztratila 3 body a přišla o dva hráče!

Ještě ke zranění Hejdy. TV opakovaný záběr ukázal, že došlo ke kontaktu Hejdovy nohy s kopačkou domácího Chaloupka. Nejspíš to bylo neúmyslné. Rozhodčí to nemohl vidět. VAR neintervenoval, aby nařídil pro Plzeň pokutový kop. Podle mě správně. VAR má zkoumat hrubé pochybení. Tohle hrubé pochybení nebylo. Já osobně takové penalty v české lize nechci.

Teplice zaslouženě vyhráli. Předvedli bojovný, běhavý výkon. Na Plzeň to stačilo. Otázka je, jak budou hrát Teplice proti týmům z jejich „okolí“, které nebudou hrát otevřený fotbal. Teplice budou muset tvořit do plné obrany. To je vždy těžší, než hra na brejky proti favoritovi.

Plzeň byla, po katastrofální první půli, druhou půli sice aktivnější, ale jinak nic. Bezzubá hra, bez nápadu, bez šancí. S malým pohybem. Podobně tomu bylo často i v jarních zápasech. Nepomohla si ani žádnou standardkou, které za Bílka a Horvátha uměla. Kopala je v sobotu mizerně, navíc jí chyběly hlavičkáři Hejda a Pernica.

Trenér Bílek byl na jaře hodně kritizován za pomalou, neatraktivní hru, kterou se Viktoria prezentuje. Problém však není v trenérovi, ale složení týmu, který potřebuje přestavbu. Doplnit, oživit, omladit. Bílek hrál s tím, co měl. Koubek v tom pokračuje. Jiné hráče zatím nemá. Na Plzni je vidět, že delší dobu přicházeli, až na výjimky, jen hráči po smlouvě, zadarmo či za malý peníz.

Koubek přišel jako „překlenovací trenér“ v nejasné situaci, když ještě nebyli noví majitelé. Nejspíš na rok. Pak se očekává příchod někoho mladšího. Nejspíš Svědíka ze Slovácka. Ve hře je i možné předání asistentu Trousilovi. Je otázka, jestli však nebude Koubkovo angažmá ještě kratší.

Foto: Jan Mareš

Slavia - Hradec Králové

Slavia Praha začala v očekávané sestavě se třemi stopery. Možná jedině van Burena bych čekal spíš jako střídajícího žolíka, a místo něj Chytila, ale Trpišovského tradiční nechuť dát hned nováčkovi šanci od začátku, se nezměnila ani v případě Chytila. Slavia neudělala v létě moc změn. Vlastně nejméně za poslední roky. Má tým stabilizovaný. Trenér Trpišovský by tak neměl mít důvod k velké rotaci hráčů a dlouhému hledání základní sestavy.

Malé odbočení: Slavia má opakované problémy s kvalitou trávníku v Edenu, po jeho tradiční letní výměně. Není opět, stejně jako vloni, dostatečně zakořeněn a trhá se. Jednou se to ještě dá pochopit, ale znovu? Trošku paradox, když si uvědomíme, jak Jindřich Trpišovský rád řeší a kritizuje trávníky na cizích stadionech.

Utkání proti neoblíbenému soupeři začalo pro Slavii nejlépe, jak mohlo, gólem van Burena už v 4.minutě! Brzký gól dodal Slavii klid. Mohla dát i další góly. Hradec byl první půli neškodný, jen pasivně bránil. Slavia ale další góly nepřidala, po půli polevila a mohla inkasovat z nečekané šance ex-sparťana Krejčího. Zblízka jen trefil Koláře. To bylo ale od Hradce všechno. Klid Slavii vrátil střídající Chytil, který v debutu hned skóroval. Nebyl to od Slavie výkon bez kazu, ale splnění povinnosti a dobrý vstup do sezony.

Hodně se spekuluje o možném odchodu druhého Juráska, Matěje. Snad dokonce také do Benfiky. Bylo by to předčasné. Odcházel by jen jako naděje. Jurásek musí na sobě pracovat, potvrdit dobré výkony v těžkých utkáních. V sobotu to z jeho strany byl jen průměr. To je málo.

Slavii hraje už od přípravy vzadu v trojici Holeš-Ogbu-Vlček. Zatím se zdá, že to bude fungovat. To je hodně důležité. V záloze by měl být, při nejistém zdravotním stavu Ševčíka, důležitým hráčem Zafeiris. V sobotu měl výborné momenty, ale také hluchá místa. Měl by si odpustit filmování a reklamace. V útoku je v týmu veliká konkurence. V utkání bylo znát, že když Slavia vystřídala, kvalita nespadla, spíš naopak. Současná možnost střídání 5 hráčů je pro týmy se silnějšími kádry velkou výhodou.

Z ostatních zápasů

Bohemians vstoupila do sezony výhrou v Pardubicích. Očekává se všeobecně, že klokani budou opět atakovat skupinu o titul. Teď je čeká ale také předkolo Evropské konferenční ligy a více zápasů v rychlém sledu, na což nejsou hráči moc zvyklí.

Pardubice mohly vyrovnat, nepodařilo se. Mají hodně mladý tým, mnoho změn, hodně nových hráčů, trenér Kováč má určitě spoustu práce, ale také talentované hráče, s kterými se dá pracovat. Je otázka, na co to bude stačit.

Zlín hodně expertů tipovalo před startem ligy opět na kandidáta na sestup. Tým sice opustili veteráni, ale posily nejsou přesvědčivé, klub má problémy s odchodem generálního partnera a sponzora. Ale čtyři obdržené góly hned v prvním zápase na půdě nováčka v Karviné? To asi nečekal nikdo! To je hodně špatný začátek a Pavel Vrba asi nebude mít klidné spaní. Navíc Vrba má svůj podíl na nevydařeném výsledku. Překvapivě nechal sedět na lavičce dva talentované hráče. Slončíka, který přitom na jaře táhl Zlín, a Tkáče. Oba šli na hřiště, když už Zlín prohrával o tři góly a o výsledku utkání bylo rozhodnuto. To se Pavlu Vrbovi vůbec nepovedlo!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz