Hlavní obsah
Sport

Ligové ohlédnutí: Sparta s přehledem vyhrála

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
24. 7. 9:20

První ligové kolo pokračovalo nedělními zápasy. Do nové sezony vstoupil mistr ligy, Sparta Praha. Zajímavé byly i další zápasy.

Článek

Komentářů fotbalových expertů je v médiích dost. Expertem se rozhodně být necítím. Jsem obyčejný příznivec, který má fotbal hodně rád, často se o něm baví s přáteli. Nejsem na něm nijak zainteresován a sleduji fotbalové dění s výrazným odstupem. Snad i trochu s nadhledem. Pokud vás moje názory zajímají, pojďme na to!

Nedělní „předzápasy“ od 15. hodin byly hodně zajímavé a padalo v nich dost branek. Ve všech třech utkáních zvítězila domácí mužstva.

Mladá Boleslav přehrála Jablonec. Opět byl vidět Kušej, střelec prvního gólu. Gól utkání, a možná i kola, měsíce a roku, však vstřelil Dominik Kostka nádhernou trefou z dálky.

Slovácko bez nemocného trenéra Svědíka, za kterého zaskakoval mladý asistent Baranek, přejelo jasně České Budějovice. Vítězné trefě Kima předcházela skvělá individuální akce veterána Petržely, který přešel přes několik hráčů a přihrál Korejci Kimovi na gól.

Liberec s tradičně hodně obměněným týmem začal výborně. První poločas byl zcela v jeho režii. Baník dělal opět chyby v defenzivě. Stejně jako v minulé sezoně.

Sparta - Olomouc

Šlágrem nedělního programu bylo utkání na Letné. Sparta šla do prvního utkání sezony bez velkých změn. Z hráčů základního kádru odešel jen Čvančara. Chybí i brankář Kovář, ale u něj asi existuje šance, že se ke Spartě ještě připojí. Z nových borců se v základní sestavě objevil Srb Birmančevič, posila z Tolouse na kraj zálohy. Vorel zastoupil dle očekávání Kováře. Mejdr dostal přednost před Wiesnerem. Ale to je, dalo by se říct, kus za kus. Kdyby se tak dal z těchto dvou hráčů udělat jeden! V základu chyběl ještě Vitík, který se zranil na EURU 21 a přípravu zahájil později. Místo něj dostal šanci Panák. Jinak se sestava příliš nelišila od toho, jak nastupovala Sparta na jaře.

Jedna zajímavost: na soupisku pro utkání se vůbec nedostal 20letý Ševčík, letní sparťanská posila z Brna. Mezi zraněnými uveden nebyl. Tam byl pouze Karabec.

Olomouc šla do utkání bez Chytila, který už je ve Slavii, a především bez zraněného záložníka Ruska, klíčového hráče týmu. Naopak představila staronovou posilu, ex-sparťana Juliše, který už v Olomouci jednou úspěšně působil, a pod trenérem Jílkem se mu vždy dařilo. Měl by být náhradou za Chytila. Olomouc je pro Spartu oblíbeným soupeřem. Na Letné se jí v poslední době nedaří. Už osmkrát za sebou tu prohrála.

Sparta do toho od začátku šlapala naplno, byla aktivní, měla více ze hry, zmáčkla Olomouc na její půlce a už v 16.minutě otevřel skóre Haraslin. Sparta v první půli dominovala. Olomouc k ničemu nepustila. Druhá půle pokračovala tak, jak první skončila. Sparta byla jasně lepší. Definitivní klid jí dodal Haraslín svým druhým gólem, který byl skoro jako přes kopírák s prvním. Sparta i dál v utkání jasně vládla a nepřipustila problém. Mohla tak prostřídat. Do hry se dostal po dlouhém zranění Pešek. Dále také Minčev, Sejk, Vitík a Laci. Z individuálních výkonů zaujal pochopitelně střelec dvou gólů Haraslín. Hodně byl vidět nový muž Birmančevič. Obrana byla jistá. Olomouc jí, ani brankáře Vorla, však neprověřila.

Spartu čeká náročný program. Kromě ligy bude v srpnu bojovat o evropské poháry. Účast má jistou, ale ještě neví, v jakém. Evropskou konferenční ligu může hrát určitě, ale rozhodně by ráda výš. Snem je Liga mistrů, pokud se to nepodaří, tak ji čeká boj o Evropskou ligu. Proto potřebuje mít rozehraných co nejvíce hráčů, pošetřit opory a eliminovat možná zranění.

Foto: Jan Mareš

Sparta

Jaké bylo první ligové kolo?

Bylo rozhodně atraktivní. Přineslo některé velmi zajímavé zápasy. Velkým pozitivem jsou výborné divácké návštěvy na Letné a v Edenu. V obou případech přes 17 tisíc diváků. Tedy skoro vyprodáno! O prázdninách! V Praze… V případě Slavie navíc v sobotu, tedy uprostřed víkendu. Na české poměry skvělé. Je vidět, že fandové Sparty a Slavie byli na ligu natěšení.

Slavia a Sparta splnily povinnost a bez problémů v prvním utkání nové sezony zvítězily. Dokonce stejným výsledkem 2:0. Nebyly to výkony bez kazu, ale na úvod sezony také nebyly špatné. Je vidět, že oba kluby jsou stabilizované. V kádrech bylo zatím nezvykle málo změn. Měla by to být výhoda do dalších týdnů, především předkol evropských pohárů. Fandové obou „S“ mohou být zatím spokojeni. Více ukážou příští týdny.

Špatné spaní musí mít v Plzni. Hrála špatně. Pokračovala v jarním trápení. Navíc asi přišla o dva zraněné, Hejdu a Květa, kteří přibyli na již tak početnou marodku. Na té už před utkáním byli Cadu, Čihák, Havel a Pernica. Plzeň má tedy velké problémy v obraně, a to ji čeká rychlý sled zápasů. Už ve čtvrtek hraje v kosovské Dirtě předkolo Evropské konferenční ligy. Následně doma s Hradcem Králové, další čtvrtek odvetu doma s Dirtou a v neděli s Baníkem.

Zlín totálně propadl u nováčka v Karviné. Svůj podíl na tom má i trenér Vrba, který netrefil sestavu, nechal na začátku utkání na lavičce mladé talenty Slončíka s Tkáčem. První kolo tak zatím potvrdilo mínění mnohých, že Zlín bude opět aspirantem na boj o záchranu.

Spokojeni se vstupem do sezony jsou kromě Karviné také určitě v Bohemians, na Slovácku, v Liberci, Teplicích a Mladé Boleslavi. Na nějaké závěry je ale ještě brzy. Za týden se hraje znovu a všechno může být jinak. Každopádně se znovu ukázalo, že příprava je příprava a liga je liga. Některé týmy, které vítězily v přípravě, v prvním kole propadly. Jiné to mají naopak.

První ligové kolo nepřineslo žádná fatální pochybení rozhodčích. Nebo tedy, alespoň já je neviděl, nevím o nich. Možná má někdo jiný názor. Samozřejmě chyby rozhodčích byly, ale běžné. Ty k fotbalu patří. Dělají je hráči.

Gólem kola byla krásná dalekonosná střela Dominika Kostky, který se tak skvěle zapsal v prvním zápase za Mladou Boleslav po příchodu z Pardubic.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz