Hlavní obsah
Sport

Penalta na Spartě. Ano či ne?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
5. 11. 12:01

Běžela 68.minuta utkání a rozhodčí nařizuje pokutový kop. „Vysvobozuje“ tím trápící se Spartu. Na hřišti sice není obvyklý exekutor Krejčí, ani jeho zástupce Haraslín, ale míč si bere Birmančevič a penaltu s přehledem proměňuje.

Článek

Sparta nastoupila k druhému utkání v jednom týdnu proti Bohemians dle očekávání ve zcela jiné sestavě než ve středu v MOL Cupu. Pohárová sestava byla hodně kombinovaná, dalo by se říct „béčková“, tedy s řadou hráčů z širšího kádru „A“ týmu, z nichž někteří nastupují častěji v druhé lize za rezervu Sparty. Většina sparťanských obvyklých opor odpočívala. Pro sobotní utkání byli k dispozici už takřka všichni hráči, s výjimkou dlouhodobě zraněného Krejčího, k němuž přibyl Ryneš. Uzdravil se naopak Haraslín, který se na trávníku v závěru utkání také objevil a byl přínosem.

Sparta však první půli „prospala“ stejně jako ve středu, byť tentokrát hrála ve zcela jiné sestavě. Jediný rozdíl byl v tom, že neinkasovala. Asistent trenéra Loučka mluvil před utkáním o tom, že Sparta chce být hodně aktivní, na soupeře v domácím prostředí „vletět“ a předvádět nátlakovou hru. To se v první půli však vůbec nepodařilo. Bohemians i v oslabené sestavě, bez několika hráčů, poctivě bránili a na Spartu v domácím prostředí to kupodivu stačilo.

V druhé půli Sparta aktivitu zvýšila a byla jen otázka času, zda se to časem projeví gólově. Jestli už unavení hráči Bohemians tlak Sparty, která ho ještě zvýraznila střídáním několika hráčů, ustojí. Hra Bohemians byla v druhé půli hodně defenzivní. Hrálo se takřka na jednu branku. Trenér Bohemians Veselý moc možností oživit svůj tým při řadě absencí neměl.

Rozuzlení přinesla 68.minuta a pokutový kop. Na první shlédnutí by se dalo říct, typická „Kuchtovská penalta“. Útočník Sparty se dostane před obránce, pak trochu zpomalí, obránce do Kuchty zezadu strčí či vrazí. Intenzita takového zákroku je vždy více či méně nejasná. Každopádně Kuchta poněkud teatrálně padá a rozhodčí nařizuje pokutový kop. Buď okamžitě nebo po shlédnutí VARu. Takových penalt na Jana Kuchtu už jsme viděli nemálo.

Na druhý pohled je však třeba uznat, že chyba je na straně obránce Bohemians Matěje Hybše, bývalého hráče Sparty. Hybš do Kuchty zcela zbytečně v pokutovém území zezadu vrazil, aniž by mohl či chtěl hrát míčem. Navíc v situaci, kdy míč letěl na stranu, pryč od branky a žádné bezprostřední nebezpečí pro branku Bohemians nehrozilo. Jednoznačně tedy hloupost třicetiletého zadáka Bohemians. Poměrně těžko pochopitelná od takto zkušeného hráče, který navíc musí mít Kuchtu „nakoukaného“ a je na tyto záležitosti před utkáním od trenérů určitě upozorňován. Přesto do Kuchty naivně vrazí jako dorostenec.

Kuchta pádu jako obvykle přidal. Hlavní rozhodčí, vědom si zřejmě Kuchtových hereckých schopností, také na chvíli zaváhal. Nenařídil penaltu okamžitě, ale o chvilku později. Zřejmě po rychlé konzultaci „v uchu“ s asistentem na lajně, který byl celé akci také poměrně blízko. Hlavní rozhodčí rozhodl a pokutový kop nařídil. Z mého pohledu správně. Správné je také, že rozhodl on. Nenechal hrát a nečekal alibisticky na VAR, jak to někdy v české lize vidíme. VAR neintervenoval. Přiklonil se tedy k tomu, že se nejedná o hrubou chybu rozhodčího. Rozhodčí penaltu na Kuchtu mohl nařídit.

Bohemians se nařízení pokutového kopu pochopitelně nelíbilo. Trenér Veselý v emocích po utkání mluvil o „soft penaltě“. Chápu ho. Sparta penalt kope hodně. Rozhoduje s jejich přispěním některá utkání. U mužstva, které více útočí, dobývá obranu je to na jednu stranu pochopitelné. Některé penalty ve prospěch Sparty v jarní části minulého ročníku byly však více než „soft“. Tentokrát bych se také přiklonil k rozhodnutí rozhodčího. Nezbývá než doufat, že stejný metr budou rozhodčí používat i v jiných utkáních ligy. Včetně těch, kdy budou obdobné situace v pokutovém území Sparty.

Zdroj: přímý přenos O2 TV

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz