Hlavní obsah
Sport

Slavia neponechala nic náhodě. Nastoupila v silné sestavě. K jasné výhře jí pomohly dvě penalty

Foto: Tomáš Půrok, se svolením

Ilustrační foto

Slavia zavítala po reprezentační pauze do Českých Budějovic. Proti poslednímu týmu ligové tabulky nic nepodcenila a odvezla si po zásluze tři body.

Článek

Pražská Slavia měla o reprezentační pauze řadu hráčů mimo klub. Do prvního zápasu české repprezentace s Albánií nastoupili v základní sestavě čtyři slávisté – Tomáš Chorý, Lukáš Provod, Jan Bořil a Tomáš Holeš. Do domácího duelu proti Gruzii zůstali v základní jedenáctce Jan Bořil a Tomáš Holeš. Během druhé půle se na hřiště dostali také Lukáš Provod a Mojmír Chytil.

Za českou reprezentaci U21 nastoupila do prvního zápasu s Belgií trojice slávistů v základní sestavě: Štěpán Chaloupek, Filip Prebsl a Matěj Jurásek. Do odvety v Hradci Králové nastoupila stejná trojice a půl hodiny před koncem nahradil pak ještě Daniel Fila klubového spoluhráče Matěje Juráska.

Slavia měla hráče také v dalších reprezentačních výběrech. Ivan Schranz nastoupil do obou zápasů Slovenska proti Švédsku a s Estonskem jako střídající hráč. Christos Zafeiris za Řecko odehrál proti Anglii celý zápas. S Finskem nenastoupil. V domácím zápase Liberie proti Togu nastoupil Oscar Dorley. Proti Alžírsku nehrál. Unavený se vrátil předčasně do Prahy. To Malick Diouf odehrál za Senegal plný počet minut v obou zápasech. První s Burkinou Faso a druhý s Burundi.

Reprezentanti se vraceli Jindřichu Trpišovskému zpět v různý čas a v různém stavu. Kouč měl v repre pauze k dispozici jen torzo „A“ týmu. Dříve by slávistický kouč na takovou situaci nejspíš reagoval značnou rotací hráčů v základní sestavě prvního utkání. Některé reprezentanty by zcela jistě nechal odpočívat a upřednostnil by odpočaté fotbalisty, které měl k dispozici v tréninku v repre pauze. Tím spíš, že Slavii čekal duel s posledním týmem tabulky.

Tato sezona je ale jiná! Slovy klasika by se dalo říct: Úkol zněl jasně!

Vedení klubu před sezonou vytyčilo jednoznačný cíl. Mistrovský titul a přímý postup do příštího ročníku Ligy mistrů. A tomu musel evidentně také Jindřich Trpišovský podřídit své jednání. Na oblíbenou rotaci hráčů zapomenout! Doby, kdy vyměnil zápas od zápasu i sedm či osm hráčů jsou prostě pryč. V této sezoně se to neděje.

Jedinou výjimkou byl domácí duel v Evropské lize s Ajaxem Amsterdam, který Slavia absolvovala ve čtvrtek s „béčkovou“ sestavou a obětovala ho ve prospěch nadcházejícího víkendového derby se Spartou. Jinak pražský tým jde zápas od zápasu s nezvykle malým počtem změn. Skoro by se dalo říct, že si pražská „S“ vyměnila strategie. Priskeho Sparta ve dvou mistrovských sezonách základní sestavu také příliš neměnila. To Trpišovský rotoval často a rád. Dnes je to obráceně.

Do Českých Budějovic pražský tým přijel s „plnou polní“. Trenér nechal odpočívat pouze veterána Jana Bořila, který toho v poslední době odehrál opravdu hodně. Navíc, i když jeho fyzička je obdivuhodná, má své roky a je po těžkém zranění kolene. Volno jako Qazim Laci od Larse Friise ale nedostal. Asi by ho ani nechtěl. Byl s týmem na střídačce českobudějovického stadionu.

V základní sestavě Slavie na stadionu Dynama nechyběli čeští reprezentanti Tomáš Holeš, Lukáš Provod, Antonín Kinský, Tomáš Chorý a Mojmír Chytil. S nimi vrátivší se reprezentanti jiných zemí Malick Diouf, Oscar Dorley a Christos Zafeiris. Sestavu pak doplnil Igoh Ogbu, uzdravený David Zima a David Douděra, který neprezentuje z vážných rodinných důvodů.

Slávistickému kouči chyběli dlouhodobě zranění Ogungbayi, Vlček, Vorlický a Staněk. Zdravotní problémy měli čerstvě Lingr a Masopust, kteří také nebyli k dispozici. Přesto byla soupiska Slavie nabitá. Na lavičce seděli Bořil, Chaloupek, Fila, Jurásek, Konečný, Mandous, Michez, Pech, Prebsl, Schranz a Zmrzlý. Do nominace pro utkání se nedostali Ševčík a Wallem.

Výčet současného kádru Slavie ukazuje aktuální zřejmý rozdíl mezi ní a Spartou. Ač je kádr obou týmů početně zhruba shodný, ač mají oba kluby několik zraněných, kvalita současného kádru Slavie je vyšší a výsledky obou týmů z poslední doby to potvrzují. Slavia v létě posílila početně málo, ale posily jí vyšly. Navíc nikdo z klíčových hráčů neodešel. Spartě nakupovala výrazně více, ale posily se, až na výjimky, nepovedly. Především pak znatelně oslabila odchodem trenéra Priskeho a českých lídrů týmu Krejčího a Kuchty.

Trenér Slavie neponechal nic náhodě. Postavil proti outsiderovi silnou sestavu a hráči k utkání přistoupili s plnou zodpovědností, vědomi si faktu, že se hraje o tři ligové body. A ty mají v tabulce stejnou hodnotu bez ohledu na to, jestli je uhrajete na hřišti druhého, desátého či posledního týmu tabulky.

Slavii pomohly k vítězství dva pokutové kopy. Oba za hraní míčem rukou. První po ruce ex-reprezentačního útočníka, už 35 letého „Kobry“ Ondráška, v 15.minutě proměnil Tomáš Chorý a Slavii, která do té doby neměla žádnou velkou šanci, gól z penalty výrazně pomohl a uklidnil. Druhý pokutový kop kopal v 56.minutě Mojmír Chytil. Zvýšil na 3:0 pro Slavii a utkání jím fakticky rozhodl.

Tentokrát byly obě penalty poměrně jasné a nebylo o nich sporu.První nařídil hlavní rozhodčí přímo, bez pomoci VARu. V druhém případě mu VAR musel poradit, ale z opakovaného záběru byla situace poměrně jednoznačná. Však se také domácí provinivší se Ondřej Čoudek ani nerozčiloval.

Slavia přidala v utkání ještě dvě branky. Druhou, když se do odraženého míče opřel za hranicí pokutového území Christos Zafeiris a ostrou přízemní střelou k tyči nedal domácímu brankáři šanci. Čtvrtou brankou pečetil stav utkání v 88.minutě střídající 18 letý mladík Dominik Pech svým prvním ligovým gólem v kariéře.

České Budějovice nehrály zase tak špatný zápas, na který ukazuje výsledek 0:4, ale rozdíl mezi oběma týmy je v současné době příliš velký. V tabulce ho po utkání vykazuje už propast 39 bodů po 16 kolech.

Dynamo opakovaně v zápasech srážejí individuální chyby hráčů. Tentokrát to byly zejména situace, kdy její hráči zahráli míčem rukou. Hlavně ta Čoudkova byla poměrně zbytečná a naivní. Navíc zápas definitivně rozhodla. V týmu je hodně nezkušených hráčů. Chybí mu větší kvalita. Ale těžko se tomu divit, po tom, co se kolem Dynama poslední měsíce děje.

Domácí fotbalisti se snažili zodpovědně bránit. Logicky hodně běhali bez míče a bránili hlouběji. Ale statistiky utkání kupodivu nejsou až tak výrazně pro Slavii, jak by se dalo očekávat. Slavia měla 61 procent držení míče. Vystřelila 14 krát na branku, domácí 7 krát. Na přímé kopy to bylo 11:11 a na rohové vyhráli dokonce domácí 5:4. V tom hlavním parametru ale Slavia soupeře jasně přehrála. Na góly 0:4.

Od Slavie to nebyl bůhví jaký výkon. Herně a běžecky to bylo na její poměry velmi průměrné. Ale to asi není až tak důležité. Slavia si přijela pro tři body a ty má. To je pro ni podstatné. Někteří hráči působili přece jen unavenějším dojmem. V poslední době je únava znát zejména na Tomáši Chorém a Lukáši Provodovi.

Slavii příznivý vývoj utkání dovolil opory prostřídat. Chorý šel ze hřiště už o půli, když měl navíc problém s kolenem po střetu s domácím obráncem. Ale snad to bylo jen střídání z preventivních důvodů. Za stavu 0:2 pro Slavii ho střídal Matěj Jurásek. Později si mohli odpočinout i další. Za stavu 0:3 odešli Zafeiris, Holeš, Provod a Chytil. Zahráli si Prebsl, Chaloupek, Pech a Schranz. Nejlepším hráčem utkání byl mým pohledem Malick Diouf. Ten měl za sebou v repre pauze sice dva starty za národní tým Senegalu a náročné cestování z Afriky, ale v Českých Budějovicích působil neúnavně a zápas si zjevně užíval. Velmi dobře hrál i Christos Zafeiris.

Slavia utkání dle očekávání zvládla. V čele tabulky má po 16.kole náskok 8 bodů na Viktorii Plzeň a 14 bodů na pražskou Spartu. Už ve čtvrtek musí přepnout na Evropskou ligu. V pražském Edenu ji čeká duel s tureckým Fenerbahce Istanbul s koučem Jose Mourinhem. Pokud si chce uchovat šance na postup do další fáze soutěže, potřebuje nutně naplno bodovat. Má co dohánět.

Na druhou stranu, dovedu si i představit, že když to Slavii nepůjde v dalších dvou zápasech s Fenerbahce a Anderlechtem dle představ, dokáže v této sezoně úspěch v Evropě obětovat ve prospěch mistrovského titulu v české lize a přímého postupu do Ligy mistrů 2025/26.

K výhře nad Fenerbahce povede nejspíš cesta přes nátlakovou hru. Tým na zteč opět požene vyprodaný stadion. Dá se předpokládat, že se do sestavy vrátí kapitán, tradiční „válečník“ Jan Bořil a tým se bude spoléhat opět na Tomáše Chorého na hrotu útoku. Sestava od té českobudějovické se tedy nejspíš nebude moc lišit. Jediným větším otazníkem je, zda kouč vsadí od začátku na duo Chorý - Chytil, či si ponechá Mojmíra Chytila jako žolíka na střídání. Fenerbahce nebude snadným soupeřem, v turecké lize je na druhém místě, v Evropské lize má po čtyřech utkáních pět bodů. Tedy o jeden víc, než Slavia.

V neděli, tedy už 1.prosince, Slavia hostí liberecký Slovan, který si odvezl překvapivě všechny tři body z Olomouce. Následně ji čekají cesty do Ostravy a Olomouce, pak si to zpestří 12.prosince domácím duelem v Evropské lize s Anderlechtem Brusel a kalendářní rok ukončí ligovým duelem v Teplicích. Stále je tedy o co hrát. Lze hodně získat i ztratit. V české lize ji čekají ještě čtyři utkání, v kterých se hraje o dvanáct bodů.

Zdroje: přímý přenos O2 TV + statistiky Livesport

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz