Článek
„Upřímně říkám, že kdybych měl na začátku informace, jaké mám teď, tak bych chtěl po Tomášovi, aby se zamyslel nad větším okysličením kádru. Myslím, že jsme udělali chybu, že jsme to neudělali, ale po bitvě je každý generál. Věřili jsme, že to pojede dál, ale krize přišla,“ říkal v listopadu minulého roku místopředseda představenstva fotbalové Sparty František Čupr dle portálu sport.cz.
Bylo to v době, kdy Sparta vyhrála jen dva z posledních deseti soutěžních duelů a v lize se před reprezentační přestávkou propadla až na čtvrté místo.
Sparta nakonec dokončila podzimní část sezony na třetím místě ligové tabulky s 13 bodovou ztrátou na vedoucí Slavii a 6 bodovou na druhou plzeňskou Viktorii. Pod vlivem prohlášení Františka Čupra a některých výroků Tomáše Rosického ze závěru podzimu část sparťanských fanoušků možná nabyla dojmu, že vedení klubu sáhne po velmi špatném podzimu k nějakému zásadnějšímu opatření v zimní přestávce. To se však zatím nestalo a asi ani nestane.
Někteří lidé, včetně autora tohoto článku, už tehdy upozorňovali na fakt, že učinit velké změny není tak jednoduché, neboť zimní pauza je krátká, už 22. ledna pokračuje Liga mistrů a na začátku února startuje česká Chance liga. Dalším podstatným důvodem je fakt, že po nevydařeném podzimu o sparťanské fotbalisty na přestupovém trhu pravděpodobně nebude zrovna rvačka. Tedy, když Sparta nikoho za velké peníze neprodá, těžko někoho za velké peníze koupí. Kýžené okysličení stagnujícího kádru se pak realizuje obtížněji.
Posledním důvodem je sparťanský skauting. Vydařené přestupy směrem dovnitř v éře dánského kouče Briana Priskeho, strůjce sparťanských úspěchů posledních dvou sezon, jsou minulostí. Byly realizovány z velké části právě díky dánskému trenérovi, které tyto posily v zahraničí vytipoval a pro Spartu získal. Jednalo se vesměs o fotbalisty, které znal z dřívějších působišť či ligových soutěží v Dánsku, Švédsku či Belgii. Za Priskeho éry měla Sparta nebývale vysokou úspěšnost v příchodech posil. Předtím tomu tak nebylo. Není tomu tak ani po Priskeho odchodu.
To o lecčem svědčí. Brian Priske byl nejen trenérem, ale i manažerem, který dokázal pro Spartu získat adekvátní zahraniční posily. Kvalitní fotbalisty, přitom za poměrně přijatelné finanční prostředky. Brian Priske je však pryč a Sparta bez něj to opět neumí.
Od výše uvedených slov Františka Čupra uplynula doba zhruba čtyřiceti dní, člověk by tedy očekával, že se něco přece jen stane, že Sparta nastartuje novou éru. Vstoupí do sezony s elánem a změnami, kterými dá svým fanouškům naději. Nedávno proběhlá tisková konference šéfa sportovního úseku Tomáše Rosického a hlavního trenéra Larse Friise však rozhodně nevlila do žil sparťanských fanoušků příliš optimismu. Nevím, jak jsou na tom s elánem sparťanští fotbalisti, to teprve uvidíme, ale sportovní ředitel Tomáš Rosický a hlavní trenér Lars Friis na tiskovce optimismem zrovna nehýřili. Dalo by se říct, že působili až pesimisticky a defenzivně.
Navzdory neuspokojivým výsledkům jsme se dozvěděli, že vedení Sparty neplánuje zásadní řez v hráčském kádru. Sparta zatím představila jen jednu posilu, jíž je obránce Emannuel Uchenna z ostravského Baníku. Z hostování se pak vrátili mladíci, stoper Adam Ševínský a defenzivní univerzál Patrik Vydra. „Další pohyb v kádru ještě bude. Jména však po mně nechtějte. Nikdy se nevyjadřuji o hráčích, kteří za Spartu nehrají. Měl by přijít jeden nový na stranu, bavíme se také o ofenzivní části. Žádné zemětřesení určitě nečekejte. Nestane se, aby přišlo třeba devět posil,“ uvedl Tomáš Rosický.
Devět posil očekávali asi jen snílci, ale zatím jedna? To je druhý extrém a nečekaná pasivita po bídném podzimu, kdy by člověk očekával, že Sparta koupí alespoň 3-4 nové fotbalisty s potenciálem základní sestavy. A těmi kádr oživí a zvýší konkurenci. Zároveň se zbaví těch, kteří nepřesvědčili (Ross, Solbakken) či už nestačí (Pavelka, Pešek). Jedinou změnou v tomto směru je přeřazení 32letého Davida Pavelky do druholigového „B“ týmu. To se ale mělo stát už v létě, tehdy mu Tomáš Rosický překvapivě smlouvu prodloužil. Podzim však nepřekvapivě ukázal, že Pavelka na potřebnou úroveň hry bohužel nemá.
Na palubě letadla na španělské soustředění byli v úterý 7. 1. kromě stálých členů kádru „A“ mužstva také mladíci z „B“ týmu a akademie: Heerkens, Hranoš, Mokrovics, Lukáš Penxa, Rus a Šiler. Zcela nová posila stále jen jedna, obránce Uchenna. Soustředění už se neúčastní brankář Vorel, který delší dobu vyjadřuje touhu odejít na hostování. Angelo Preciado je stále zraněný. Termín návratu neznámý. Elias Cobbaut se k týmu prý připojí 13. ledna. Stále doléčuje zranění, které si přivodil v utkání s Feyenoordem Rotterdam.
Je s podivem, že Sparta je po tak špatném podzimu na přestupovém trhu pasivní. Dokonce pasivnější než pražská Slavia a plzeňská Viktoria, kterým se podzim vydařil výrazně lépe a pro větší změny tak nemají velký důvod. Oba kluby už přesto představily několik zajímavých nováčků, kteří už s týmy odcestovali na soustředění. Sparta má posilu zatím pouze jednu. O dalších teprve údajně jedná.
Jak uvedla média, v dalším průběhu tiskové konference pak sportovní šéf víceméně potvrdil, že Sparta na své klíčové hráče momentálně neeviduje žádné zajímavé nabídky. Poněkud překvapivá pak byla další slova Tomáše Rosického, když k přestupové politice klubu řekl: „Získat zajímavé hráče třeba z Plzně pro nás není reálné.“
To jsou velmi až zarážející slova, která musela nejednoho fanouška Sparty zarmoutit. Vždyť, co si má fanoušek myslet o tom, když sportovní šéf českého velkoklubu říká, že není schopen koupit hráče z regionálního českého klubu, kterým plzeňská Viktoria, při vší úctě k tomuto klubu a jeho úspěchům v posledních letech, stále je?
V Česku jsou pořád pouze dva kluby s celonárodním přesahem, které mají fanoušky po celé zemi - Slavia a Sparta. To je realita, ať se to ostatním fanouškům líbí či nelíbí. A zatímco Slavia v poslední době koupila dva klíčové hráče plzeňského klubu (Staňka a Chorého), a ten se s tím dokázal (klobouk dolů!) vypořádat a po podzimu je na skvělém druhém místě ligy, navíc je ve hře i o postup do další fáze Evropské ligy, tak sparťanský šéf vzkazuje svým fanouškům z tiskovky, že pro něj koupit fotbalistu z Plzně reálné vůbec není. To tedy opravdu není vzkaz hodný velkoklubu z Letné, který chce na Strahově stavět nový, veliký a moderní stadion.
Tak trochu to vypadá, jako by veleúspěšná éra dvou sezon Briana Priskeho byla zcela zapomenuta. Sparta bez dánského kouče opět působí poněkud bezradně. Na hřišti i v zákulisí. Na podzim se jí rozpadla defenziva, kterou měl Priske jako bývalý obránce v gesci, a po jeho příchodu doznala výrazného zlepšení. Priske s novým systémem se třemi stopery, stažením Ladislava Krejčího do obrany a koupí Asgera Sorensena odstranil dlouho se táhnoucí neduh týmu, který kupil v obraně, zejména stoperské dvojici, školácké chyby.
Strůjci úspěchů, Priske a Krejčí, však ze Sparty odešli, nový dánský stoper Matthias Ross, kterého si přivedl už Lars Friis, se ukázal být omylem, stejně jako Jens Askou, Friisův krajan, který přišel na pozici asistenta trenéra se zodpovědností za defenzivu. Výsledek známe, defenziva byla na podzim mizerná a asistent Askou na Letné po půlroce končí. Oba tyto omyly jdou zjevně za Larsem Friisem.
Stejně tak Sparta nezvládá bez Priskeho skauting. Bez tipů dánského kouče působí její nakupy opět chaoticky. Noví hráči nemají potřebnou kvalitu na úroveň, na které se má Sparta prezentovat. Zodpovědný je za to šéf sportovního vedení Tomáš Rosický a šéf skautského oddělení Sparty Jiří Rosický, jeho starší bratr. V tomto spojení zřejmě funguje více bratrská soudržnost než profesionalita a výsledky, a tak se úroveň sparťanských nákupů zejména zahraničních fotbalistů propadla na level, na kterém byla před příchodem Briana Priskeho do Sparty. Tedy na velmi podprůměrné výsledky. Nákupy pokus - omyl.
Stačí srovnat nákupy realizované za Priskeho (Vindahl, Sorensen, Kairinen, Preciado, Laci, Birmančevič) s tím, jaké hráče Sparta koupila po odchodu dánského trenéra (Tuci, Rrahmani, Ross, Cobbaut). Na které straně je vyšší kvalita, je evidentní. Za Priskeho měla Sparta vysokou úspěšnost posil. Co hráč, to nový člen základní sestavy. Po Priskeho odchodu je to zcela jiná „píseň“. Kvalita klesla, navíc začaly problémy mezi větším počtem příchozích hráčů různých národností z Balkánu.
Tomaš Rosický navenek zachovává klid. Možná až moc velký. Na záznamu z tiskové konference působil bez velkého elánu, tak trochu odevzdaně. Zmínil nový sezonní cíl, kterým má být výhra v národním MOL Cupu. Dál zdůrazňuje svoji víru v trenéra Larse Friise, který prý má nadále jeho plnou důvěru. Nechme se tedy překvapit, jak se Spartě povede v jarní části sezony. Být jejím fanouškem, asi bych však příliš optimistický zatím nebyl. Ale uvidíme, co jarní utkání přinesou, fotbal přece někdy nemá logiku.
Další zdroj: webové stránky AC Sparta Praha