Hlavní obsah
Názory a úvahy

Putin mluví o okupaci Československa jako o chybě. Stejnou udělal na Ukrajině

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
13. 9. 13:24

Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku označil intervenci sovětských vojsk v Maďarsku v roce 1956 a v Československu v srpnu 1968 za chyby sovětské politiky.

Článek

O vyjádření Putina informovala ruská média. Politiku zjevně namířenou proti zájmům jiných zemí označil Putin za nepřípustnou. Řekl však také, že Západ podle něj dělá ve své zahraniční politice stejnou chybu jako Sovětský svaz.

Je vidět, že ruský prezident to má v hlavě nějak „popletené“. Mluví o chybě, avšak ani slovo omluvy, za to co v Maďarsku a Československu ruská armáda napáchala. Zároveň to celé naprosto nepochopitelně otáčí proti Západu. Přitom Západ na cizí území nevstoupil, nikoho rozhodně neokupuje. Putin také říká, že Rusko poskytovalo pomoc jiným zemím, ale nikdy prý nebylo kolonizátorem.

Kdyby se tato ruská „chyba“ v roce 1968 nestala a ruská armáda Československo neobsadila, demokratický proces v Československu by pokračoval. Naše země by stále více inklinovala k západním demokraciím v duchu československé první republiky. Vymanila by se z přímého vlivu Sovětského svazu. To Sovětský svaz nechtěl připustit. Ostatně sám Putin by dnes také nejraději viděl uspořádání Evropy a světa tak, jak vypadalo před rokem 1990. Rád by, aby Rusko mělo stejný vliv jako tehdejší Sovětský svaz.

Putin sám udělal stejnou „chybu“. Okupace Ukrajiny měla dle jeho scénáře proběhnout podobně jako okupace Československa v roce 1968. Měl však od svých přisluhovačů zjevně zkreslené informace. Určitě nepředpokládal válku a už vůbec ne dlouhou. Myslel si, že ruská armáda vstoupí na Ukrajinu a Ukrajinci ji budou vítat. Možná se sem tam někde stane nějaký menší konflikt, jako v Československu 1968, ale jinak ruská armáda snadno Ukrajinu obsadí. V tom se Putin těžce přepočítal. Svět se změnil. Ukrajinci jsou jiní. Chtěli se bránit. Jiné země jim chtěly pomoct.

Ukázalo se, jak moc je důležité, že jsme členskou zemí NATO. Nejen my, ale i Slovensko, Polsko, pobaltské země. Kdyby se Ukrajina nebránila, ruská armáda by jejím územím snadno rychle prošla. Kdyby Slovensko a Česko nebyly v NATO, měli bychom už na našich územích ruskou armádu opět „na věčné časy“.

To už jsem jednou zažil. Děkuji, nechci!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz