Hlavní obsah
Sport

Sparta hraje dobře. Mnozí kritici rychle přeběhli k bezmeznému obdivu. Sezona bude ale ještě dlouhá

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
19. 9. 9:17

Na fotbale je krásné, že stačí málo a od úplného zatracení jste během pár dní na samém vrcholu obdivu.

Článek

Sparta neměla dobrou sérii. Prohrála doma důležitý zápas o postup do play off na penalty s Kodaní, když dvakrát vedla a mohla, či spíše měla, postoupit. Následně jen remizovala v Teplicích a v Záhřebu padla po špatném výkonu 1:3. Nevypadalo to s ní dobře. Sparta byla pod palbou kritiky. Kritizovalo se leccos a hodně. Birmančevič si nerozumí s Kuchtou. Haraslín je náladový. Sørensen asi na mezinárodní fotbal nestačí. Krejčí je osobnost týmu, ale v defenzivě chybuje, Kairinen je teď nevýrazný. Z Mejdra a Wiesnera by to chtělo udělat jednoho. Vindahl taky asi nebude až takový gólman. A tak dále a tak dále… A všemu vévodily spekulace kolem špatně hrajícího Kuchty, který nemá formu, je náladový a je o něj zájem ze zahraničí. Kuchta ostatně zájem odejít ani nepopřel.

Po teplické remíze přišel odvetný zápas s Dinamem Záhřeb o postup do Evropské ligy. Sparta začala výborně, soupeř první půli trochu podcenil, druhou se zvednul, ale Sparta to i s trochou štěstí dotáhla k zasloužené výhře 4:1 a postupu do základní skupiny EL. Hráčům, vedení i fandům „spadl kámen ze srdce“. Radost po psychickém i fyzickém vypětí byla velká. Však se také kapitán Krejčí neudržel a poslal „kritiky do díry“.

Faktem je, že někteří kritici ještě z díry nevylezli. Jiní však rychle přeběhli od kritiky k bezmeznému obdivu. Stačilo k tomu málo. Po výhře nad Dinamem Záhřeb následná výhra v lize 2:0 v Liberci, jehož odpor zlomil dvěma góly v druhé půli Haraslín, a po reprezentační přestávce jasná výhra 5:0 po velmi dobrém výkonu se Slováckem.

Tedy včetně utkání s Dinamem celkem tři zápasy stačily k tomu, aby se z některých mediálních kritiků stali bezmezní obdivovatelé. Najednou v souvislosti s Birmančevičem mluví o Ronaldovi či Benzemovi. Obdivovatelé tvrdí, že je v české lize vlastně omylem. Měl by hrát v nějakém evropském TOP týmu. Básní také o výkonech Haraslína a Panáka, vzali na milost Kuchtu. Prostě najednou je dle komentářů v některých médiích Sparta týmem bez slabin! Po třech utkáních!

Sparta tato tři utkání opravdu odehrála dobře. Zápas se Záhřebem se ji povedl, jela dobře naladěná do Liberce, kde to zvládla. Po pauze jasně zdolala Slovácko, které ale působilo od začátku úplně odevzdaným dojmem, dělalo obrovské chyby, hrálo, jako by si řeklo, že na Letné stejně nemá šanci, tak to nějak odehraje a bude se soustředit na jiná utkání. Tím nechci snižovat výkon Sparty. Předvedla opravdu pěkné akce. Hrála dobře.

Ale chtělo by to trochu soudnosti. Sparta rozhodně nebyla po třech nepovedených zápasech, které vyvrcholily v Záhřebu, úplně špatná. Také ale není ani tak vynikající a bez slabin po jiných třech zápasech, které vyvrcholily vysokou výhrou se Slováckem. Některé komentáře v některých médiích jsou ale „ode zdi ke zdi“.

Sparta má určitě nejlepší tým za poslední roky. S Priskem měla trpělivost. Konečně se jí podařilo v minulé sezoně kádr vhodně doplnit a stabilizovat. Vyhrála titul. Liga mistrů sice nevyšla, ale postoupila do Evropské ligy. Hraje zase po delší době základní skupinu prestižní evropské soutěže. Funguje jí marketing a spolupráce s fandy. Vrátil se kotel a zatím vzorně fandí. Atmosféra na letenském stadionu je nejlepší za dlouhé roky. Sparta má každý zápas plný stadion. I na ligové outsidery. Sezona bude ale ještě dost náročná a velmi dlouhá. Tým bude hrát na rozdíl od minulé sezony, kdy se mohl soustředit pouze na jeden ligový zápas týdně, teď mnohem častěji. Únava bude větší. Bude muset rotovat více hráčů. Mnohem častěji tedy bude muset Sparta potvrzovat dobré výkony a výsledky.

Sparta má opravdu v příštích týdnech hodně náročný program. Čeká ji v EL už ve čtvrtek doma Limassol, pak derby v Edenu se Slavií, MOL Cup v Líšni, doma Plzeň, EL v Seville s Betisem, pak v lize do Hradce Králové, doma České Budějovice, doma v EL Rangers Glasgow a v lize do Mladé Boleslavi.

To je výčet zápasů, které Spartu čekají, jen do konce října. Když v nich uspěje, pak se k obdivným komentářům také rád připojím. Ale pořád to bude jen dobře odehraná část sezony. Ta je opravdu hodně dlouhá, s mnoha zápasy, a třeba v lize, jak víme z minulé sezony, se bude nejspíš rozhodovat až mnohem později. Na jaře. Možná až v nadstavbě.

Po třech vydařených utkáních je tedy na soudy opravdu hodně brzy.

Zdroj: statistiky Livesport

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz