Hlavní obsah
Sport

Sparta v Mladé Boleslavi chybovala a prohrála. Strůjcem výhry domácích byl Marek Matějovský

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mareš
29. 10. 18:23

Zápas Sparty opět ukázal, že na držení míče se fotbal nehraje. Hraje se na góly a rozhodují chyby. Sparta je v Mladé Boleslavi tentokrát dělala.

Článek

Tu největší potrestal jednačtyřicetiletý Marek Matějovský, bývalý hráč Sparty v dresu Mladé Boleslavi, který vstřelil důležitý druhý gól domácího týmu. Chyba Panáka po velmi špatném rozehrání Vindahla od branky byla pro hru Sparty tentokrát celkem charakteristická. Vindahl přihrával Panákovi, který míč vůbec nečekal. Ukazoval předtím Vindahlovi, aby ho kopl dlouze dopředu. Vindahl, ale zahrál nakrátko na nepřipraveného Panáka, který stál zády do hřiště a vůbec netušil, kdo je kde za ním.

Sparta působila tentokrát dojmem, jakoby soupeře přece jen trochu podcenila a myslela si, že v Mladé Boleslavi nemůže v současné formě prohrát. Hru zdánlivě kontrolovala. Měla v utkání 79% držení míče, ale na to se opravdu nehraje. Chyběla větší efektivita, rychlá kombinace a náběhy po stranách. Pomalé dobývání středem k cíli nevedlo. Střelby také moc nebylo. Navíc obraně chyběl důraz, prohrávala osobní souboje, dělala chyby.

Mladá Boleslav předvedla výborný výkon. Vidět byl hlavně s chutí hrající veterán Matějovský, který vydržel kvalitně odehrát 63 minut. Jeho důležitému gólu v závěru první půle předcházel vydařený presink, kterým donutil Panáka k chybě. Kdo by to byl řekl, že Matějovský bude v 41 letech proti Spartě presovat její obranu!

Dařilo se také vysokému Yusufovi, který vyhrál mnoho soubojů s obranou Sparty a po jeho vyhraném souboji se Sorensenem vstřelil také střídajicí Jawo třetí gól, který pečetil výsledek zápasu.

Třetím důležitým mužem sestavy Mladé Boleslavi byl Kušej, jenž s velkým přehledem proměnil první gól. Obraně Sparty dělal velké problémy jeho rychlý pohyb. Umění a drzost jít jeden na jednoho.

Spartě chybělo několik hráčů pro zranění: Haraslín, Krejčí, Preciado či Vitík. Je samozřejmě těžké přepnout z Evropské ligy během pár dní na českou Fortuna ligu. Program Sparty je náročný. To je ale u klubů, které hrají evropské poháry, běžné. Sparta se s tím musí umět vyrovnat. Tentokrát se jí to nepovedlo. Přitom Mladá Boleslav chtěla hrát fotbal. Výkony některých hráčů Sparty však nepřesvědčily. Hlavně obrana chybovala. Ani jeden z trojice Gomez - Sorensen - Panák tentokrát neodvedl obvyklý výkon. Často prohrávali souboje. Důraz a pohyb domácích jim dělaly problém.

S nepříznivým vývojem zápasu logicky rostla nervozita Sparty. To je charakteristický jev pro podobná utkání na hřištích papírově slabších soupeřů. Nejen Sparty, ale i Slavie. Sparta do zápasu poslala v průběhu druhé půle čerstvé síly. Postupně se do hry dostali Ryneš, Kairinen, Olatunji, Ševčík a Sejk. Nic podstatného to ale nepřineslo. Výsledkem zmaru byl faul Kuchty v 86. minutě, kdy jasně úmyslně sejmul unikajícího Kušeje a mohl být rád za žlutou kartu. Podobně ostřeji fauloval v závěru i Ryneš.

Mladé Boleslavi naopak střídání vyšlo náramně. Jawo přišel v 72. minutě a o patnáct minut později zápas definitivně rozhodl.

V minulých dnech tvrdili někteří experti, že Sparta už má lepší kádr a lavičku náhradníků než Slavia. V mém nedávném článku na toto téma jsem psal, že čas ukáže, protože skutečnou kvalitu kádru prověří až náročný program, absence kvůli nemoci, zraněním či kartám, které logicky v dlouhé sezoně při souběhu české a evropské soutěže musí přijít. V minulé sezoně hrála Sparta jen českou ligu. Měla to tedy o poznání snazší než teď.

Prohra Sparty není žádnou tragedií. Sezona je dlouhá. Mužstva z čela tabulky občas body někde ztratí. Mladá Boleslav je navíc týmem, který má formu a umí se na favorita připravit. Větším překvapením je v tomto směru výsledek souběžně probíhajícího utkání, v kterém domácí Viktorie Plzeň prohrála nečekaně s Karvinou 0:1 po neznaném gólu Chorého a mnoha neproměněných šancích. A to ještě v době psaní tohoto článku neznám výsledek večerního vršovického derby Bohemians - Slavia.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz