Hlavní obsah
Sport

Reprezentace s Albánií nevyhrála. Bezradný Šilhavý

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
8. 9. 12:00

Včerejší výkon české fotbalové reprezentace nebyl dobrý a na výhru proti Albánii nestačil. Opět se také projevila bezradnost a neschopnost trenéra Šilhavého reagovat na vývoj utkání.

Článek

Nepovedlo se ani to, co je důležité v takových zápasech, kdy vám to moc nejde. Tedy uhrát to aspoň na 1:0. Soupeř měl jednu jedinou střelu na branku a dal z ní gól. Nutno říct, že gól pěkný. Albánec to trefil nádherně a gólman Pavlenka neměl šanci. Český tým nehrál vyloženě špatně, ale měl problémy s překonáním obrany soupeře, vytvářel si málo šancí. Druhý gól nepřidal. Střídání přišla pozdě. Hru neoživila, naopak byla horší. Závěrečný tlak se nekonal.

Vyrovnávacímu gólu předcházela chyba Krále, který zaváhal a nechal se obrat o míč. Král běhal, bojoval, ale hodně toho zkazil. Byl jedním z nejslabších hráčů dne.

Ale pojďme postupně. Pavlenka v bráně se většinu času nudil. Práci měl jen s nákopy soupeře za obranu a malými domů spoluhráčů. Gól chytit nemohl.

Holeš byl z obrany jasně nejlepší a nejjistější. Rychlý a důrazný. Zachytával brejky soupeře. Brabec často chyboval, byl nejistý, měl problémy s rychlostí soupeře. Krejčí opět ukázal, že má herní nedostatky. Chybuje v rozehrávce i defenzivě. V reprezentaci také zatím logicky není tou osobností jako ve Spartě. Mohl ale dát gól hlavou. Naběhl si výborně na skvělý Součkův centr a krásně to trefil. Brankář bohužel výborně zasáhl. I přes to, že to nebyl z jeho strany nejvyvedenější zápas, jsem jeho střídání nepochopil. V závěrečném tlaku jeho schopnost skvělého výběru místa ve vápně a dát gól hlavou chyběla. Coufal byl jedním z lepších hráčů. Makal, jezdil po lajně, centroval.

O Královi už byla řeč. Souček byl podle mě nejlepším hráčem českého týmu. Neúnavně běhal, odebíral míče, jak je jeho zvykem. Tentokrát přidal i fotbalovou ofenzivní nadstavbu. Přihrál na gól Černému, když se předtím pěkně uvolnil. Mohl přihrát i na druhý Krejčímu, poslal mu krásný centr z těžké pozice, ale brankář soupeře byl proti. Provod se moc snažil, ale bylo znát, že pozici wingbeka nemá moc zažitou. V defenzivní fázi byla patrná jeho nejistota. Měl problémy s náběhy soupeře. Bál se, aby něco nezkazil.

Černý opět ukázal, že to s míčem umí. Dal gól. Nebyl to sice jeho nejlepší zápas, přesto moc nechápu, proč zrovna on střídal brzy. Nevypadalo to, že by nemohl a střídat chtěl. Jeho kreativita týmu pak chyběla. Čvančara nepotvrdil pověst o výborné formě z bundesligy. Měl taky smůlu, že mu nebyl uznán gól pro těsný ofsajd. Pak už moc vidět nebyl. Kuchta bohužel opět potvrdil, že jeho forma v nové sezoně má k ideálu zatím hodně daleko. Maká, bojuje, ale neprosazuje se. Poměrně brzy odchází fyzicky a střídá. Ve Spartě i teď v reprezentaci. Býval to v nejlepších slávistických dobách „nadupaný“ hráč. To mu teď nějak chybí. Jeho hra je ale na výborné fyzičce založená. Když ji nemá, je to špatné.

Hložek na hřiště bohužel nic nepřinesl. Neprosadil se. Jedna nepodařená střela z těžké pozice. Jurečka se snažil, ale také nic. Jeho brzký příchod překvapil. V lize se mu příliš nedaří, góly nedává. Čekal bych dřív na hřišti spíš třeba gólového Lingra, který navíc mnohokrát ve Slavii přesvědčil, že jako střídající hráč umí v posledních třiceti minutách hru oživit. Ten ale přišel spolu s Chytilem na hřiště moc pozdě. Až v 86. minutě.

Ještě horší dojem, než z výkonu hráčů, jsem měl z výkonu a vystoupení trenéra Šilhavého. Šilhavý je evidentně slušný a férový člověk. Oproti dobám trenéra Jarolíma se také klima v reprezentaci zlepšilo. Hráči jezdí na srazy rádi. V týmu je dobrá atmosféra. Snad s výjimkou kauzy Barák.

Jedna věc je lidská stránka. Druhou pak odborná. Netvrdím samozřejmě, že Jaroslav Šilhavý fotbalu nerozumí. Má za sebou dlouholetou úspěšnou kariéru ligového borce. Úspěchy měl i jako trenér. Je to ale také tak trochu trenér „starého střihu“. Doba se však změnila, už nestačí určit sestavu a pasivně pozorovat vývoj zápasu. V dřívějších dobách to tak šlo. Střídali se jen dva, později tři hráči. Trenéři měli své zažité postupy střídání. Obvykle střídali prvního hráče kolem 70. minuty. Dalšího až těsně před koncem.

Dnes je to jiné. Muž před střídačkou musí být koučem. Musí umět reagovat na vývoj zápasu. Koučovat! Vždyť může střídat pět hráčů. To je velká změna! Šilhavý koučem není. Reagovat často neumí. A když už reaguje, je to pozdě a člověk se mnohdy diví.

Slabý výkon v první půli si včera říkal o „nakopnutí“ týmu už o půli. Šilhavý žádnou změnu neudělal. Rozhodl se ještě čekat. Střídal až v 71. minutě a k překvapení snad všech vystřídal nejen slabého Kuchtu, ale také střelce gólu Černého, nejkreativnějšího hráče týmu! Těžko pochopitelné. Na hřiště poslal Hložka, což se dá pochopit, ale k němu Jurečku, který se přitom v poslední době ve Slavii trápí. Góly nedává.

Pak Šilhavý čeká s dalším střídáním až do 86. minuty! Lingra s Chytilem posílá do hry hrozně pozdě. Navíc stahuje nepochopitelně Krejčího. Ten sice nehraje dobře, ale je to náš jednoznačně nejlepší útočný hlavičkář. Střelec gólů z centrů. A také střelec penalt. Co kdyby v tlaku v závěru penalta byla? Šilhavý ho však vystřídá. Naopak špatného Krále nechá na hřišti do konce.

Trenér Šilhavý pak na celé čáře zklame i v TV rozhovoru. Působí bezradně, zaskočeně, bez energie. Mluví pomalu, potichu o tom, jak nic nebalíme, čekají nás další zápasy. Celkově je jeho vystoupení špatné. Být šéfem fotbalového asociace, měl bych o čem přemýšlet.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz