Článek
„Zázračné zahrádkářské rady“ se objevují na internetu, na sociálních sítích (často s video návodem) či v lifestylových časopisech zaměřujících se na ženy, které chtějí mít dokonalou zahradu a krásné rostliny. Schválně si zkuste do hledacího políčka zadat „banánové slupky jako hnojivo“ a vyjede vám hned několik článků, které tuto teorii podporují. V menšině a spíše v cizojazyčné formě jsou pak zahrádkářské weby tzv. bořičů mýtů, které se snaží vyvracet polopravdy a nepravdy při pěstování rostlin (a že jich je).
Banánové slupky jako zázračné hnojivo
Slyšeli jste už někdy o „čaji z banánových slupek“? Recept zní následovně. Do kýble naházíte slupky od banánů, zalijete vodou a po několika dnech vám vznikne „zázračné hnojivo“ pro rostliny. Pokud se vám tato představa hnusí, pak můžete slupky zakopat k růžím, které „budou kvést“ ještě více než předtím a budou mít krásné kořeny. A proč to dělat? Inu, banánové slupky mají mít vysoký obsah draslíku a mají fungovat jako „superhnojivo“. Problém je, že banány sice obsahují více draslíku než třeba obiloviny, ale podobně je na tom i jiné ovoce či zelenina. Co se týče výluhu z banánových slupek, pak je celý proces o ničem. Rostliny si berou živiny z půdy, které jim tam rozložily různorodé mikroorganismy. Tento proces trvá nějakou dobu a probíhá třeba na místě, kde vzniká kompost. Bohužel, při vyluhování banánových slupek zůstane většina živin ve slupkách.
Co tedy nejlépe udělat se slupkami od banánů? Hodit je na kompost k ostatnímu organickému materiálu. Mikroorganismy už si poradí a kompost udělá rostlinám mnohem lépe než samotné banánové slupky.
Druhý zázrak? Lógr z kávy
Lógr z kávy je další přeceňovaný prvek při pěstování rostlin, i když není to s ním tak horké jako s banánovými slupkami. Většina rad doporučuje využít ho jako hnojivo a nasypat ho okolo rostlin či do květináče. Ovšem to nemusí být zcela vhodné, protože čerstvý lógr může vytvořit neprostupnou vrstvu, která bude bránit pronikání vzduchu a vody. Navíc, rostliny potřebují vyvážený poměr živin, a to bohužel v lógru nemají.
Co tedy nejlépe udělat s lógrem od kávy? Vysypat ho na kompost k ostatnímu organickému materiálu, aby prošel zpracováním ještě před tím, než půjde k samotným rostlinám.
Méně je někdy více. Samotný kompost není tak atraktivní, aby upoutal uživatele uspěchaného světa, a videa se o něm natáčí hůře než o banánových slupkách. Ale známé přísloví říká, „kdo si počká, ten se dočká“. Tak nevěřte všem zahrádkářským radám na sociálních sítích a raději vsaďte na jistotu.
Zdroje: