Hlavní obsah
Umění a zábava

Co skrývá maska Elona Muska

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikipedia - Public Domain

Elon Musk s administrátorem NASA Charlesem Boldenem

17. 11. 17:13

Jak život podnikatele a technologického inovátora Elona Muska ovlivnili emigranti z Československa Jan Honzík a Daniel Urban.

Článek

Elon Musk je dnes světově známý podnikatel, technologický inovátor, filantrop a nejbohatší člověk na světě. Lidstvu zařídil platby přes PayPal, vybudoval automobilku Tesla a založil výrobce raket SpaceX. V loňském roce koupil sociální sít Twitter (později přejmenovanou na X), zabývá se umělou inteligencí, plánuje let na Mars a ve výčtu by se samozřejmě dalo pokračovat.

To všechno jsou bezesporu vynikající úspěchy, které nám však neříkají nic o tom, co Musk pod maskou své oslnivé kariéry skrývá. Pokud chceme odhalit kořeny Elonova neuvěřitelného úspěchu, musíme se vrátit do jeho dětství. Ponořme se tedy do hlubin historie a odhalme světovému publiku jedinečný a pozoruhodný příběh malého Elona.

Muskovo dětství se nijak nevymykalo dětství ostatních vrstevníků v Jihoafrické republice. Běhal venku s kamarády, pěstoval burské oříšky, věnoval se studiu Búrských válek a ve volných chvílích krmil lvy, zebry a žirafy. Zásadní změnu do jeho života přinesli až emigranti z Československa Jan Honzík a Daniel Urban, kteří do JAR uprchli před komunisty a kteří se s Elonem náhodou seznámili na safari.

Jakým způsobem se do Jihoafrické republiky dostal Daniel Urban není nic známo, Jan Honzík nicméně k útěku z Československa použil tzv. Honzíkovu cestu. Oba byli v každém případě v JAR vysoce váženými občany, jejichž jména byla použita pro pojmenování nejdůležitějších jihoafrických měst (Honzíkův hrad, později přejmenovaný na Johannesburg a D. Urban, později přejmenovaný na Durban – pro úplnost je potřebné dodat, že třetí člen skupiny uprchlíků z Československa byl Dušan B., který nicméně omylem skončil v Tádžikistánu).

Jan Honzík i Daniel Urban okamžitě rozpoznali Elonův potenciál a začali jej všemožně rozvíjet. Díky nim si také mladý Elon vytvořil vztah k Československu a jeho kvalitním výrobkům. Tento vztah značně posílil, když mu jeho mentoři prozradili, že saponát Jar byl svými tvůrci v rámci protikomunistického odboje tajně pojmenován na počest Jihoafrické republiky.

Naprosto zásadním způsobem se však Elonův život změnil teprve poté, co navštívil rezidenci Jana Honzíka v Johannesburgu a na stole v jeho pracovně našel katalog zásilkového obchodu Magnet Pardubice. Nejprve si katalog prohlížel celkem bez zájmu, pak ale jediný pohled rozhodl o jeho osudu. V katalogu totiž spatřil přenosný černobílý televizor Tesla Merkur, který jej naprosto uhranul. Definitivně pak měl jasno o pár stran později, kde jej uchvátil model vozu Tatra 613 na baterie. Pochopil, že hlavním smyslem jeho života budou elektromobily a výzkum kosmu a veškeré úsilí napřel tímto směrem.

Tolik tedy k prvopočátkům Elonova fenomenálního úspěchu. Je to historie zcela neznámá, na druhou stranu je nutné Elonovi přiznat, že již nemá v úmyslu ji jakkoliv nadále utajovat a v souvislosti se jménem Tesla zmiňovat jen proslulého srbského fyzika a elektrotechnika. O změně postoje svědčí i to, že další model automobilky Tesla by se měl jmenovat Oravan, čímž Musk otevřeně přizná svou zálibu v čs. značkách a také tím znovu ocení přínos čs. patriotů Jana Honzíka a Daniela Urbana pro svou kariéru.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz