Hlavní obsah
Názory a úvahy

Pražský ředitel Matějček by měl rezignovat, policejní prezident Vondrášek na morálním dnu

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Seznam Zprávy

„…lokalizace MT pachatele je dodnes předmětem utajení, neboť zveřejnění by podle policejních špiček mohlo ohrozit plnění úkolů policie.“ Je otázkou, do jaké míry má tato věta za cíl chránit možné pochybení policie při lokalizaci MT pachatele…

Článek

Od tragické střelby na Filozofické fakultě uplyne brzy rok. Tato doba nestačila policii na to, aby se důstojně vypořádala s tragédií, jaká nemá v moderních dějinách ČR obdoby. Heslo „pomáhat a chránit“ by v tomto případě mělo znít spíše „mlčet a mlžit“. Policie dosud nedokázala se ctí vyjasnit bílá místa v tragédii a nadále hraje s pozůstalými nedůstojnou hru na schovávanou. V jedné z hlavních rolí zůstává pražský policejní ředitel Petr Matějček.

Mnozí si jistě pamatují jeho vystupování na jednání bezpečnostního výboru v Poslanecké sněmovně, kde spolu s dalšími funkcionáři neobratně odpovídal na otázky poslanců. Přítomným sdělil, že se na jednání připravil, nastudoval si záznamy policistů, záznamy komunikace v éteru a další věci. Je velice pravděpodobné, že v té době znal i okolnosti k lokalizaci mobilního telefonu (MT) pachatele. Právě lokalizace MT pachatele, je dodnes předmětem utajení, neboť zveřejnění detailů by podle policejních špiček mohlo ohrozit plnění úkolů policie. Je otázkou, do jaké míry je tato věta alibismem a formulkou, která má jediný cíl – chránit možné (a velice pravděpodobné) pochybení policie při lokalizaci MT pachatele a vůbec celkové podcenění situace při pátrání. Zanedlouho po uvedeném jednání bezpečnostního výboru totiž začaly na veřejnost prosakovat informace, které policejní funkcionáře staví do trochu jiného světla.

Například na serveru iRozhlas vyšla obsáhlá analýza, která uvedla zajímavá fakta ohledně lokalizace MT pachatele. Za jednu z klíčových informací lze považovat, že v čase 14:04 … hlásí policie na otevřeném pražském kanálu Luna tohle: „Luna 1000, Luna 1000, pro všechny hlídky zvýšená opatrnost v případě toho ***, je to opravdu nebezpečný, velmi nebezpečný pachatel, podezřelý a je velká obava, že může použít kdykoli a kdekoli zbraň.“ Běžný občan předpokládá, že v takovém případě policie nasadí všechny dostupné prostředky k vypátrání pachatele, aby chránila veřejnost před jeho případným jednáním. Ne tak pražská policie. Jak se veřejnost později dozvěděla-nedozvěděla, pražská policie nepoužila lokalizační zařízení Agáta, které umožňuje přesnou lokalizaci polohy mobilního telefonu, ačkoliv na tiskové konferenci dne 9.1.2024 pražský ředitel Matějček na dotaz novináře odpověděl, že „Agáta se nasazuje vždycky, když je sebevrah“. To není vše. Na jednání bezpečnostního výboru pražský policejní ředitel popisoval, jak policie usilovně hledala „pana Pachatele“ a jak se ve 14:38 dozvěděla, že jeho MT byl přihlášený k buňce v ulici Pařížská a zmínil i pojem výseč. To vše doplnil popisem, co následovalo a co vše policie dělala. Přitom opomenul zásadní skutečnost, která vyšla najevo později a je popsaná ve výše uvedeném článku, a sice, že v době od 14:17 do 14:31 byl MT „pana Pachatele“ přihlášen k buňce na budově Filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha. Jak vypadala výseč v tomto případě, ukazuje obrázek.

Foto: Jan Tománek

23.12.2023 mobilní telefon pachatele v čase 14:17 - 14:31

Detailněji jsem časy lokalizace popisoval minule. Člověk se zdráhá uvěřit, že policie v podstatě od 14.hodiny věděla, že pátrá po nebezpečném pachateli a nebyla schopna „obětovat“ jednoho člověka, aby permanentně pracoval na lokalizaci MT pachatele online s operátorem. Pokud by tomu tak bylo, pak ve chvíli, kdy by dostal informaci o tom, že MT pachatele je přihlášen k buňce na budově Filozofické fakulty, bylo by zřejmé vzhledem k výseči, že pachatel je s vysokou pravděpodobností již v budově. Je to kritických 14 minut. V těchto 14 minutách se patrně rozhodlo i o životech obětí. Osud je někdy neuvěřitelně krutý.

S 99% jistotou všichni přítomní policejní funkcionáři věděli o této skutečnosti, když hovořili 20.6.2024 na bezpečnostním výboru v Poslanecké sněmovně. Pánové Vondrášek, Kubík, Strach, Matějček. Policejní prezident později podržel pražského ředitele Matějčka, který zvažoval svou rezignaci. Nabízí se hláška z české klasiky – padouch nebo hrdina… Policie si vybrala svou porci „štěstíčka“ na začátku, když se prostřednictvím kamarádky pachatele dozvěděla o jeho myšlenkách na sebevraždu. Bohužel, pak již nešla štěstíčku naproti.

Ve světle výše uvedeného je další setrvání pražského ředitele ve funkci nepřijatelné. Policejní prezident svým alibistickým jednáním nejspíš našel morální dno, o kterém se mu před desetiletím ani nesnilo. Namísto důstojného přístupu k pozůstalým se schoval za rétoriku, trestní řízení a GIBS. Nyní už schází jen Vondráškovo vánoční přání a obligátní podepisování odměn podřízeným. A možná také návrh na úpravu policejního mota - Pomáhat, chránit a nepřiznat chybu

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz