Hlavní obsah
Umění a zábava

Čtyři maďarští klauni bez Pišty Hufnágla. Smolíkovi baví přes půl století

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Maďarský seriál se pro svou popularitu dočkal tří řad, čtvrtou po mnoha letech pouze rozpracovali. Slavný Pišta Hufnágl zůstal divákům skryt stejně jako jiná seriálová postava – paní Columbová.

Článek

Na sklonku šedesátých let začalo maďarské filmové studio Pannonia připravovat animovaný televizní seriál podle předlohy spisovatele a herce Józsefa Romhányia. Scénáře k jednotlivým dílům společně s ním napsal režisér József Nepp. Ačkoliv se možná na první pohled nejeví souvislost s „hvězdnými válkami“, opak je pravdou. Tehdejší zájem o vesmír, cestování v čase a celkově sci-fi měl svůj původ v dobývání vesmíru. Seriál vznikal právě v době, kdy první člověl vstoupil na povrch Měsíce. Je proto od samého začátku plný moderních a nadčasových vychytávek.

Když autoři vymýšleli jméno „obyčejné maďarské rodiny z Budapešti“, volba padla na slovíčko „Mézga“. To se dá přeložit jako guma, ale také jako lepidlo či smůla. Právě odtud tedy pochází český překlad – Smolíkovi. Animovanou rodinku tvořili rodiče Pepa Smolík a jeho manželka Gábina (v originále Géza a Paula) společně s jejich pubertální dcerou Týnou (Krisztou) a „zázračným“ dítětem Ládínkem (Aladár). Chybět nemohla ani neposedná zvířata. Týnina kočka Žofie a Ládínkův pes Zorro (Blöki).

Často se stává, že některá slova či jména mohou ztratit při překladu z původního dabingu do češtiny původní vtip a smysl. V originále se kočka jmenovala Mafie, což se však československým tvůrcům zdálo příliš tvrdé, proto ji dali jméno Žofie. Ve třetí řadě seriálu byl však děj jednoho z dílů zcela postaven na původním jméně, proto ji bylo ponecháno. Celou situaci vysvětlila jediná věta: „Žofku jsme oplakali“.

První řada s názvem Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy měla premiéru v roce 1970 a setkala se s velkým úspěchem. Ládínek naváže spojení s prapravnukem ze třicátého století. Celým jménem Smolík lomeno osmi, to celé na druhou. Odtud používaná zkratka „Sm Lom Os“ („es em lomos“ - pozn. autora). Vzdálený příbuzný jim posílá různé vynálezy, které mají Smolíkům usnadnit život, ale většinou je přivede ještě do větších (pro diváka vtipných) patálií.

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Prapravnuk Smolíkových ze 30. století - „Sm Lom Os“

Seriál je mylně považován za dětský, své si v něm však najde celá rodina. Pepa Smolík je předobrazem všech „praktických“ mužů, kteří se později objevili v dalších animovaných i hraných světových seriálech. Asi v každém díle tak zazní hláška jeho Gábi: „Proč jsem si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla!“ Která žena na podobnou větu alespoň jednou v životě nevzpomněla? Pokud byste snad chtěli vidět onoho dokonalého muže, o kterém se často mluví, pak byste čekali marně. Ve třetí řadě seriálu s názvem Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy se sice Pišta Hufnágl ozve své dávné milé a zašle jí pět letenek do Austrálie, ale rodinka procestuje skoro celý svět, aby se s ním stejně nesetkala.

Druhá řada seriálu se věnuje převážně mladému „geniálnímu fyzikovi“, po kterém získala i jméno: Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka. Patnáctiletému chlapci se podaří sestrojit nafukovací vesmírnou loď, se kterou cestuje na různé planety. Společnost mu dělá pes Zorro, který v této řadě dokonce mluví. V pozdějším pokračování se již nevyskytoval. Naopak častou postavou je ve většině dílů seriálu nevrlý soused Dr. Halíř (Dr. Máris).

Příběhy rodiny Smolíkovy obsahují často mnoho narážek, skrytých vtipů, ironie a satiry. To byly zřejmě důvody, proč se stal brzy tak populární nejen v dalších zemích socialistického bloku, ale i v Západním Německu, Itálii či Nizozemsku. Každá řada měla třináct epizod. Československá televize však často vystřihovala některé scény a čtyři díly vynechala úplně. Nový dabing pak vznikl až v roce 2000. První dvě řady byly odvysílány v Československu v roce 1977, respektive 1978. Ta poslední v roce 1983, tři roky od maďarské premiéry. Tehdy také zamřel hlavní tvůrce József Romhányi.

Pád železné opony a devadesátá léta zcela zavrhovali jakékoliv myšlenky na pokračování. Teprve během období „retra“ v roce 2005 začalo vznikat nové pokračování s názvem Smolíkovi a počítač. Kvalitnější, přesto však ručně kreslený seriál, by byl příliš nákladný, proto jeho výrobu po několika měsících zrušili. Vznikly jen dvě plné epizody, které byly po čase zveřejněny na internetu, ovšem pouze v maďarštině. Neoficiální český dabing je však k dispozici na serveru YouTube.

Smolíkovi se kvůli finančním problémům dalších dobrodružství po roce 2005 již nezúčastnili. Před osmi lety zemřel původní režisér József Nepp a tím zřejmě skončily i pokusy o obnovení přes půl století populární série o smolné rodině Smolíkových.

Motiv úspěšného seriálu se dočkal v roce 2015 uvedení na českých divadelních prknech. Autorem je známý herec a režisér Miroslav Hanuš, který byl uváděn u této hry pod „maďarským pseudonymem“ jako Miró Hánusz. Společně s Bobem Kleplem alternoval postavu Pepy Smolíka. Po jeho boku se jako Gábina objevovala Eva Holubová a Sabina Remundová. V prosinci roku 2023 však proběhla derniéra této divadelní hry, ale třeba se ještě někdy dočkáme obnovené premiéry.

Anketa

Dívali jste se na dobrodružství rodiny Smolíkových?
Ano.
98,4 %
Nevím.
0,8 %
Ne.
0,8 %
Celkem hlasovalo 373 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz