Hlavní obsah
Umění a zábava

Karel Gott jako bavič

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons (CC-BY 4.0)
2. 10. 8:01

Před čtyřmi lety 1. října zemřel výjimečný člověk Karel Gott. Odešel nejen jako vynikající zpěvák a malíř, ale i bavič a humorista.

Článek

O Karlu Gottovi bylo známo, že miluje anekdoty, převážně židovské. Rád je poslouchal i vyprávěl. Několikrát jsme jej měli možnost vidět v některých televizních scénkách, nejen jako komediální vložky jeho hudebních pořadů, ale i v čistě zábavních pořadech. Vzpomenete si na některé z nich?

S Felixem Holzmannem

V jednom z dílů pořadu Zpívá Karel Gott z roku 1974 mluví hlavní protagonista o tom, že by bylo příjemné, pokud by do programu zasáhl nějaký komik, když vtom je přerušen ve svém monologu divákem, který si chce vypůjčit židli pro svého syna. Oním divákem byl jeden z nejlepších komiků Felix Holzmann a společně sehráli scénku Autogram pro syna, ve které zazněla informace o vzniku tónu. Holzmann poučil Gotta, že tón nevzniká v hrdle, ale v žaludku.

„Takovej malej aluminiovej klíček to byl.“ V archivu lze dohledat i další slavnou scénku z pera Felixe Holzmanna, který ji předvedl s několika ze svých souputníků, ale právě i s Karlem Gottem - Aluminiový klíček.

Svatba s Kalamity Jane

Téměř na konci minulého tisíciletí v pořadu Silvestr 1999 na TV Nova nás Karel Gott pobavil jako obžalovaný ve scénce od soudu s justičním strážcem Karlem Šípem a soudcem Miroslavem Moravcem. Po vyhlášení rozsudku za unikání stavu manželskému byla obžalovanému přidělena manželka ex offo. Vzpomenete si, o jakou ženu se jednalo? Byla jí Kalamity Jane, respektive Lenka Šindelářová, známá z Banjo Bandu Ivana Mládka a manželka Jiřího Dědka Šindeláře z Katapultu.

S Jiřinou Bohdalovou

Karel Gott byl dlouholetou stálicí české populární hudby, stejně tak je jistě stálicí televizní zábavy Jiřina Bohdalová. Společně se objevili na podiu mnohokrát. Prvně si dovolím zmínit parodii na Zvonky štěstí, ale za opravdu povedenou považuji scénku Muzeum Karla Gotta, kde vystupuje se zmíněnými i Karel Šíp. Gott jako robot Karel mnoho nenamluvil, ale v mnoha případech je těžší stát, tvářit se a čekat na svoji příležitost.

S Miloslavem Šimkem

Možná si vzpomenete na slavné trio Miloslav Šimek, Luděk Sobota a Petr Nárožný. V pořadu Zpívá Karel Gott (pravděpodobně z roku 1975) společně sehráli dvojrole a trojrole ve scénce Tři mušketýři, kdy došli k názoru, že mušketýrů bylo vlastně pět.

Téměř o třicet let později v roce 2003 v silvestrovském vydání pořadu Politické harašení připravovali Karla Gotta na politickou kariéru Zuzana Bubílková a Miloslav Šimek. Společně probrali Mistrovy možnosti a oblíbenost napříč politickým spektrem.

S Petrem Novotným

Kdo z vás by nevzpomněl na začátky televize Nova. Myslím, že k největším osobnostem nové televize patřil Petr Novotný. Ve svých pořadech Novoty a Dobroty dokázal přemluvit k hraní ve scénkách i typické neherce, což se promítlo i do silvestrovských pořadů, které na přelomu tisíciletí uváděl. Karel Gott ale nepatřil mezi jednorázové neherce. Objevil se v mnoha scénkách. Oba jsme mohli vidět ještě společně s Helenou Vondráčkovou jako bezdomovce, jindy přijel na podium na koni a z jeho sedla zazpíval píseň z filmu Limonádový Joe, aby příště po boku Yvetty Blanarovičové zahrál Casanovu. Nezapomenutelně ztvárnil Ivánka z Mrazíka.

Pro mě osobně jsou nesmrtelné dvě scénky. V první si prohodili role s Josefem Aloisem Náhlovským, který zazpíval píseň Bum, Bum, Bum a Karel Gott vyprávěl jednu z jeho krušnohorských pohádek. Ve druhé se objevil pouze s Petrem Novotným. Představovali Stana Laurela a Olivera Hardyho (filmová dvojice groteskních filmů). Pokud jste ji neviděli, doporučuji vyhledat. Mistr Gott by se totiž uživil v němém filmu, možná i jako mim.

Pokud si tedy chcete připomenout Karla Gotta jinak než jeho písněmi, můžete vyhledat některou z jeho scének.

Anketa

Ve které scénce vás Karel Gott nejvíce pobavil?
Autogram pro syna (F. Holzmann)
10 %
Aluminiový klíček (F. Holzmann)
40 %
Soud s Karlem Gottem (L. Šindelářová, K. Šíp, M.Moravec)
3,3 %
Muzeum Karla Gotta (K. Šíp, J. Bohdalová)
6,7 %
Tři mušketýři (M. Šimek, L. Sobota, P. Nárožný)
6,7 %
Laurel a Hardy (P. Novotný).
20 %
V jiné.
13,3 %
Celkem hlasovalo 30 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz