Článek
Kotrč kadeřavý. Nezaměnitelná chorošovitá houba, která roste v našich lesích převážně kolem pařezu borovice. Výjimkou nejsou průměry 40cm a váha několik kilogramů. Pro svůj keříčkovitý vzhled je nezaměnitelná s jinou houbou. Připomíná květák, korál nebo mozek. Kotrč postupně tmavne a na přímém slunečním svitu brzy zčerná. Nejlepší je sběr mladých plodnic, které jsou bílé až slabě žluté. Nalézt kotrče v lese můžete i během října. Roste totiž od července až do podzimu, kdy jej zničí až první mráz. Pokud nezasáhnete do podhoubí, pak si zapamatujte místo nálezu. S velkou pravděpodobností zde za rok najdete další kousek.
Patřím mezi houbaře, který kotrče sbírá. Za plotem máme pár let starý pařez borovice a každoročně kolem něho vyrůstá několik kotrčů. Bohužel jsou na slunci, proto hned tmavnou. Kotrče sice sbírám, ale jen při nalezení čistého kousku. Mezi větévkami totiž ulpívá převážně jehličí, zemina a hmyz, které očistíte namočením celé houby do vody. Mnohem lepší je však ruční čištění s pomocí tekoucí vody a pomalé rozebírání na menší kousky, které postupně propláchneme.
Použití v kuchyni
Klinické studie naznačují možnost využití kotrče jako podpůrného prostředku při léčbě rakoviny, což souvisí i s lidovou tradicí. Působí rovněž antibakteriálně, antivirově, podporuje snížení cukru a cholesterolu, nebo jako „lék“ na imunitu.
Asi nejčastější použití kotrče je v nepravé dršťkové polévce, která je rozhodně mnohem zdravější a chutnější než levné nekvalitní hotovky, byť jsou z masa. Dále z něho můžete uvařit guláš (vhodný pro vegany), karbanátky, nebo jej rozkrájejte na tenké řezy, obalte (například v těstíčku) a osmažte na pánvi. Vhodný je k naložení do octa i pro usušení a pozdější použití jako koření.
Pokud máte štěstí na nález této luxusní houby, můžete ji prodat. Cena se pohybuje podle kvality a hojnosti výskytu v daném roce od několika set korun až po jednotky tisíc za kilogram. Dejte si však pozor na podobné vzácné druhy, které jsou ohrožené a neměly by se sbírat - kotrč štěrbákový a kotrč Němcův.