Článek
Američané znovunavázali ve třicátých letech minulého století přímé diplomatické styky s Moskvou. Na zdejší ambasádě opakovaně odhalovali mikrofony a další špionážní techniku již od roku 1934, kdy zde začal působit velvyslanec, proto byli velice opatrní v předávání podrobných informací a pro jistotu nechávali prostory častěji prohlížet a „čistit“. Jenže Sovětům se podařilo vyvinout během druhé světové války takovou technologii, díky které mohli téměř nepřetržitě a nepozorovaně odposlouchávat samotného velvyslance. Jediný problém představovalo umístění zařízení do jeho kanceláře.
Již starověcí Řekové věděli, jak lstí proniknout za nepřátelské hradby, když se Odysseus se skupinou bojovníků schoval do dřevěného koně, kterého Řekové zanechali jako dar před branami Tróji, než naoko odpluli. Místní dar vtáhli do města, Odysseus s ostatními pak nepozorovaně otevřel bránu, díky čemuž Řekové po dlouhých deseti letech město dobyli. Trójský kůň se tak stal symbolem zrady ukryté v daru. Stejným způsobem obohaceným o základní princip špionáže (ukrýt něco důležitého tak, aby to bylo „všem“ na očích) se podařil sovětským agentům.
Nápomocen jim v tomto ohledu byl samotný ministr vnitra (tehdy jako lidový komisař vnitřních věcí) Lavrentij Berija, který si nechal důkladně zpracovat informace o americkém velvyslanci Williamu Harrimanovi. Diplomat byl vášnivým sběratelem umění a největší zalíbení měl v řemeslných výrobcích ze vzácných dřevin. Sověti tedy nechali z exotického dřeva vyrobit emblém Spojených států, do něhož ukryli odposlouchávací zařízení. Dar předali velvyslanci Harrimanovi děti ze sovětského pionýrského oddílu u příležitosti oslav Dne dětí v roce 1945. Američané jej však zřejmě nenechali vůbec zkontrolovat svými techniky. Velvyslanec Harriman nechal emblém pověsit ve své kanceláři, a když o rok později ve funkci skončil, dar na zdi zůstal.
Sověti o krok napřed
Uvnitř precizně zpracovaného dřevěného orla se nacházelo sofistikované odposlouchávací zařízení, které Američané později pojmenovali jako The Thing (Věc). Dlouho totiž nemohli přijít na to, jak štěnice funguje. Nevyžadovala vlastní zdroj energie jako do té doby známá zařízení, ale fungovala na zcela odlišném principu. Nepotřebovala baterii, ale byla aktivována a monitorována pomocí rádiových vln, které sovětští agenti mohli vysílat odjinud, například z ulice, nebo z blízkých domů. Jednalo se o pasivní rezonanční dutinový mikrofon. Princip spočíval v tom, že rádiové vlny dopadající na rezonanční dutinu uvnitř pečeti způsobily její vibrace, které se přenášely na mikrofon. Změny v těchto vibracích, způsobené zvuky v místnosti, pak byly zpětně snímány a přenášeny k sovětským odposlouchávačům.
Zařízení bylo objeveno po dlouhých sedmi letech zcela náhodně. Britský radiový operátor monitoroval rádiové frekvence v Moskvě a všiml si neobvyklých signálů, které se lišily od ostatních a vykazovaly zvláštní charakteristiku. Zaujala jej především zpětná vazba. Informace byla předána americkým zpravodajcům, kteří po delším zkoumání mikrofon odhalili. Ještě nějakou dobu se jej pokoušeli využít ve svůj prospěch, kdy skrze něj podávali Sovětům falešné informace.
Následovaly pokusy CIA a FBI o vytvoření stejného zařízení, ale nepodařilo se jim to. „Věc“ byla převezena do Londýna Peteru Wrightovi, spolupracovníkovi a pozdějšímu důstojníkovi MI5, uznávanému vědci a přednímu odborníkovi, jenž pracoval ve firmě Marconi. Zařízení dostal poškozené a oprava mu zabrala dva měsíce. Jeho následný výzkum vedl k vývoji a výrobě obdobných zařízení, která v padesátých letech používali západní agenti. Poněkud upozaděn byl původní ruský vynálezce Lev Sergejevič Těrmen, který zařízení pro Sověty zkonstruoval již v roce 1943. Jednalo se o průkopníka v oblasti elektroniky, kde jeho nejvýznamnějším objevem je hudební nástroj theremin (těremin) - první hudební nástroj, na který se hraje, aniž by se ho hráč jakkoli dotýkal.
Zatajování před veřejností
Situace s „trojským odposlouchávacím koněm“ v Moskvě zůstávala po odhalení Američany utajena po zbytek padesátých let. V roce 1960 vrcholily incidenty mezi USA a SSSR. Moskva tehdy svolala mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli americkému špionážnímu letadlu, které přeletělo přes hranice Sovětského svazu, kde bylo sestřeleno. Aby americký velvyslanec Henry Cabot Lodge dokázal, že špionážní incidenty jsou oboustranné, ukázal celému světu onen vyřezávaný dřevěný dar sovětských pionýrů s odposlouchávacím zařízení. Politici a veřejnost se následně děsili z toho, že zařízení zůstávalo neodhaleno mnoho let a že do celé akce byly zapojeny i děti.
Zdroje: Armádní zpravodaj, Wikipedia (The Thing)