Článek
V roce 2018 se v Plzeňském kraji objevil první cyklovlak, aby byl v další sezoně přeměn pouze na vlak turistický bez speciálního vozu pro kola, která je nyní možné přepravit v soupravě. Již šest let mohou cestující od poloviny května do konce září využít tento sobotní spoj například pro své cesty a výlety do Českého lesa a na Tachovsko. Přesněji řečeno z Plzně přes Stříbro, Svojšín, Bor u Tachova až do Bělé nad Radbuzou. V letošním roce odjíždí vlak z Plzně v 8:12 a do Bělé nad Radbuzou přijíždí v 9:51. Pro milovníky železnice se jedná o zajímavý spoj, jelikož je jediným osobním vlakem na trati Svojšín - Bor u Tachova, kde před několika lety byla zrušena pravidelná osobní doprava. Ostatní cestující si mohou vybrat z mnoha zajímavých výletních cílů nejen v Českém lese.
Chráněná krajinná oblast Český les dnes slaví krásných 18 let... Český les – jedinečné pohraniční hory západních Čech...
Posted by Město Bělá nad Radbuzou on Tuesday, August 1, 2023
Bělá nad Radbuzou
První písemná zmínka o městě, které je cílovou destinací Turistického vlaku, je z Kosmovy kroniky, kde je zmiňována Bělá, nedaleko které byl vystavěn hrad Přimda. Od 13. století začali převažovat mezi obyvateli Němci, proto došlo po roce 1945 při odsunu německého obyvatelstva téměř k vylidnění Bělé a okolí. Nyní je malebným malým městem s krásnou přírodou, která není tak turisticky rušná, jako například některá místa na Šumavě. Zajímavostí jistě je, že v roce 1991 zastupitelstvo žádalo o odejmutí statutu města, vláda České republiky v čele s premiérem Petrem Pithartem této žádosti nevyhovělo.
I když je Bělá nad Radbuzou klidným městem u hranic, žije čilým kulturním životem. První sobotu v srpnu proběhl country festival, na poslední srpnovou sobotu je připravena soutěž dobrovolných hasičů O pohár starosty města, 10. září 2023 oslaví 10. výročí otevření místní Medová kavárna a 14.-17. září proběhne Bělská pouť.
Ve městě se nachází barokní kamenný most přes řeku Radbuzu ze začátku 18. století, který je zapsaný na seznamu kulturních památek ČR. Přes Bělou vede i Železná trasa, česká část Svatojakubských cest, spojujích kostely zasvěcené sv. Jakubovi a směřující do poutního místa Santiago de Compostela ve Španělsku. Železná trasa se napojuje na trasu do Norimberka z hraničního přechodu Železná právě do Bělé nad Radbuzou směrem ke Kladrubům, přes Stříbro, Horní Břízu, Plasy, Kralovice, Nižbor, Beroun a Karlštejn do Zbraslavi. Délka trasy ze Železné do Zbraslavi je 238 km.
Pěší i cykloturisté v Bělé najdou naučnou stezku, dále se mohou vydat na Kocovy kameny, které se nacházejí pod vrcholem kopce Velký Zvon (859 m n.m.), což je nejvyšší vrchol Českého lesa v okolí Bělé (nejvyšší vrchol Českého lesa jako takový je hora Čerchov s výškou 1042m n.m.). Vzdálenější, ale přesto dostupná místa z Bělé, jsou například přírodní rezervace Pleš, pramen Radbuzy nedaleko obce Závist, zřícenina hradu Starý Herštejn, případně lze prozkoumat česko-německé hranice i z bavorské strany.
Přimda
Dalším cílem je město Přimda, kam se můžete od vlaku dostat buď autobusem linky č. 745 z Boru (směr Rozvadov), nebo linkou č. 649 z Bělé nad Radbuzou. Pokud půjdete pěšky, doporučuji vystoupit v Třemešné pod Přimdou a přes Málkovský vrch se dostanete do cíle po modré turistické trase, která je zde součástí Zlaté stezky. Cyklistům doporučuji trasu ze Stráže u Tachova.
Kostel sv. Jiří na Přimdě je zajímavý tím, že zde působil několik let Jindřich Šimon Baar, český kněz, básník a spisovatel. Právě od kostela a zpět k němu vede Přimdská naučná stezka, dlouhá 7 km. Největším lákadlem, viditelným nad městem, je zřícenina hradu Přimda na stejnojmenném kopci (848 m n.m.) z první poloviny 12.století. Hrad sloužil mimo jiné i jako královské vězení, kde byl nucen pobývat například Přemysl Otakar II. Během 15. a 16. století pustl, až se stal neobývanou zříceninou. Prohlídku vnitřních prostor s průvodcem lze absolvovat po předchozí domluvě. Za zmínku stojí známý případ, kdy školní výlet na Přimdu v roce 1989 dopadl tragicky - jeden mrtvý, dva zranění. Příběh je zpracován v pořadu Tajemné hrady na Stream.cz.
Bor
Město leží na trati Domažlice - Planá u Mariánských Lázní, zároveň sem vede trať ze Svojšína, jak již bylo zmíněno výše. Dominantou Boru je stará věž gotického vodního hradu, který byl v 19. století přestavěn na zámek. Ten je možno navštívit mezi 10 a 17 hodinou. Dále si můžete zajít na vyhlídkovou věž pod Šibeničním vrchem, prohlédnout nespočet okolních rybníků, nebo se projít Borskou alejí, což je chráněné stromořadí 115 dubů u silnice z Boru na Stráž.
Další cíle v okolí lze navštívit opět autobusem nebo vlakem. Z Boru se autobusem dostanete do Rozvadova, do Tachova a přes sezónu i speciálním spojem z Plzně přes Kladruby a Bor do Lesné u Tachova.
Další zajímavá místa
Málo známá a nedlouho otevřená je Želví zahrada v Dubci, vzdálená od železniční zastávky asi 300 metrů. Otvírací doba je od 14 do 19 hodin. Můžete tedy dopolední čas využít k prohlídce blízkého okolí, k návštěvě dalších zmíněných míst, později popojet některým z osobních vlaků Českých drah, případně přijet na kole, nebo přijít pěšky do Dubce, navštívit místní ZOO a vrátit se zpět do Plzně Turistickým vlakem.
Hojně navštěvovaným je rybník Chobot. Pokud nechcete trávit volnou sobotu turistikou, ale někde u vody, zaveze vás Turistický vlak do zastávky Borek u Tachova, odkud půjdete jen několik kroků (necelý 1km) do zdejšího kempu Sycherák. Opačným směrem leží vesnice Borek, která je na kraji přírodního parku Valcha.
Nesmím zapomenout zmínit i dvě zastávky Holostřevy a Skviřín, kde vlak zastavuje jako jediný, jinak nejsou obsluhovány. Na své si přijdou milovníci hub, zvláště v lesích směrem ke Svojšínu. U hřbitovní zdi kostela sv. Petra a Pavla ve Skviříně roste třistaletý památný dub. Mezi kostelem a železniční zastávkou překročíte Výrovský potok, který kopíruje trať až pod Holostřevy, a který se vlévá do Výrovského rybníka u stejnojmenné osady. Pro milovníky záhad zmíním, že mezi obcemi Skviřín a Holostřevy se nacházel motorest Kadrnožka, kde v 80. letech řádil tzv. „terorista z Boru“. V 90. letech objekt vyhořel a místo přitahovalo další katastrofy. Případem se zabýval i Jaroslav Mareš z kanálu Badatele.net na YouTube.
O Svojšínu již byla zmínka. V obci se nachází stejnojmenná kulturní památka ze začátku 18. století, později přestavěná na zámek. Od železniční zastávky směrem k zámku potkáte několik významných a chráněných stromů, např. Strom Milénia 2000, buk v zámecké zahradě a další. Navštívit můžete zemědělské a řemeslné muzeum, projít se po naučné stezce Skalní defilé na vyhlídku nad Svojšín, nebo zajít na Pravěké hradiště a zchladit se můžete v řece Mži.
Dále po proudu Mže je Stříbro, které lze navštívit i mnoha jinými způsoby, protože zde zastavují i dálkové vlaky. Na náměstí najdete krásnou radnici, nedaleko známý renesanční kamenný most s bránou, vyznačený 13. poledník, pozůstatky po hornících - kromě štol i Hornický skanzen. Ze Stříbra se můžete vydat do kláštera v nedalekých Kladrubech, případně na přehradu Hracholusky.
Zpáteční cesta a jízdenky
Ať vystoupíte na kterékoliv zastávce či nádraží, vždy je co objevovat a obdivovat. Na své si přijde jistě každý. Důležitý je čas návratu Turistického vlaku Český les: v 17:20 z Bělé nad Radbuzou, do Plzně pak přijíždí v 18:57.
Pokud se rozhodnete pro cestu tam i zpět ve stejný den, případně budete chtít navštívit více míst s dalšími spoji, využijte turistické jízdenky v rámci Integrované dopravy Plzeňského kraje. Celodenní pro 1 osobu bez MHD Plzeň stojí 140 Kč, pro skupinu (2 dospělí a až 3 děti do 15 let) 260 Kč. Což je výhodné již pro 2 dospělé osoby. Jízdenky jsou platné 24 hodin, můžete je zakoupit mnoha způsoby, na pokladně i eshopu Českých drah, u průvodčího ve vlaku, u řidičů modrých autobusů Arriva Střední Čechy, nebo přes aplikaci Virtuální karta. Více informací o tarifu v Plzeňském kraji najdete na www.idpk.cz.