Článek
Rybí šupina pod talířem, rozkrojení jablka či zákaz praní na Štědrý den a mnohé další tradice i pověry zná téměř každý. Připomeňme si tedy ty méně známé až téměř zapomenuté.
Hospodářství
Chcete zjistit výnos obilí v dalším roce? Pak prý stačí po štědrovečerní večeři ukrojit dva kousky chleba. Jeden upečený z pšeničné a druhý ze žitné mouky. Mezi oba kousky chleba položte příborový nůž. Poté musíte vyčkat až do Tří králů. Podle toho, na které straně nůž zreziví, určíte to obilí, kterého bude v sezóně nedostatek.
Při zadělávání kynutého těsta na vánočku by měla hospodyně běhat po zahradě, hladit ovocné stromy a při tom volat: „Stromečku, stromečku, obroď se.“, aby byla v následujícím roce vysoká úroda. Pravděpodobně tuto pověru musel vymyslet nějaký muž, kterému jeho žena tvrdila, že prý zvládá dělat „asi dvacet věcí najednou“.
Během svátečních dnů se také vyplatí vyhodit do vzduchu hrst mouky. Následně bude mít prý meluzína z čeho vařit dětem kaši. Pokud se ale jednalo o poslední zbytek mouky, pak zřejmě vy kaši dětem už nebudete mít z čeho uvařit, a radost bude mít jistě i ten, kdo rozsypanou mouku na zemi bude uklízet.
Zaklepete-li o Štědrém dnu na studnu, následující rok v ní bude dobrá voda, která se neztratí. Pokud máte včely, pak jim položte před úl několik úlomků z vánočky, aby v dalším roce bylo dostatek medu. Pozor si musíte dát, abyste nezaměnili některé podobné pověry. Pokud prý dívka zaklepe na kurník a ozve se kohout, brzká veselka je jistá. Když se splete a zaklepe na úl, pak těžko soudit, zda nějaká včela zakokrhá. V případě teplých Vánoc spíš hrozí, že vyletí ven a půjde se podívat na onu „klepnu“.
Chcete-li vědět, jestli bude v dalším roce sucho, nebo naopak deštivo, potom postavte pod prostřený štědrovečerní stůl sklenici s vodou. Pokud ubude, pak nás čeká suchý rok. Jestliže mírně přibude, pak deštivý. Pověra se však už nezmiňuje o tom, jestli když sklenice přeteče, máme se připravit na záplavy.
Známá je jistě pověra o zakopání rybích kostí a zbytků ze štědrovečerní večeře pod zahradní stromky, aby další rok byl velice úrodný. Jenže rybu si k večeři dopřává stále menší počet lidí a zbytků z kuřecích či jiných řízků s bramborovým salátem je nedostatek, protože se s nimi pereme ještě několikrát denně, někdy až téměř do Silvestra.
Předvídání budoucnosti
Jako poslední jídlo dne v období Vánoc snězte slanečka. Před usnutím již nesmíte promluvit ani pít. Během spánku vám někdo ve snu nabídne sklenici vody k uhašení žízně. Ten někdo se brzy stane vaším partnerem. Pravděpodobně se však původní zdvořilost po svatbě kamsi rychle vytratí.
Trápí vás bolesti, neduhy nebo se obáváte nějaké nemoci? Traduje se, že kdo si pod štědrovečerní stůl položí sekyru a později na ni bos šlápne, toho nebudou další rok vůbec bolet nohy a zůstane zdráv. Těžko říct, zda by měla být sekyra tupá, abyste se neporanili právě při provádění této tradice, nebo si musíte dát opravdu velký pozor, na kterou její část šlápnete.
Pokud je žena právě v období Vánoc těhotná a nenechali jste si sdělit, zda se narodí holčička, či chlapeček, pak si dejte pozor na návštěvy. Pohlaví prvního návštěvníka vstupujícího o Štědrém večeru do domu značí pohlaví budoucího dítěte. Využít by toho mohli ty páry, které mají již několik dětí stejného pohlaví, ale snaží se i nadále o to druhé. Pokud by pověra fungovala a žena bude těhotná pouze krátce, kdy ještě není pohlaví viditelné, pak si stačí domů pozvat toho správného kamaráda, či kamarádku.
Partnerské pověry
Pokud je nějaké děvče vdavekchtivé, ale stále nenarazilo na správného muže, který by ji požádal o ruku, býval na to dříve jednoduchý recept, snad aplikovatelný i dnes: postačí, když dívka tajně posbírá devět patek od vánoček, a do roka se vdá.
Podobně končí i další pověra. Pokud vyjde svobodné děvče během Štědrého večera z domu, potká muže, který je jí souzen. Svatba se uskuteční jen tehdy, pokud děvče obejde devět okolních stavení a z každého přinese kousek vánočky. Pokud však vezmeme v potaz dnešní drahé suroviny a lakotu některých lidí i ve vánočním čase, pak bude jistější držet se první verze pověry. Jenže, kdo z vás peče devět vánoček, z kterých by vdavekchtivé děvče mohlo tajně posbírat patky? Spojením dvou pověr pak vznikne jediná, téměř geniální, totiž pokud děvče obejde okolní stavení a „vezme je tajně“ u sousedů.
Podobně to mají i muži. Pokud se nějaký chce ženit, postačí mu plot v tiché noční krajině, kterým silně zatřese. Odkud se ozve jakýkoliv zvuk, odtud (jednou) přijde jeho nevěsta. Pokud to s třesením přeženete a bude se jednat o cizí plot, je možné, že mnohem dříve na vás přijde někdo zcela jiný.
Svatbu dívkám může předpovědět, pokud je pošlete na Štědrý den pro dřevo do kůlny Děvče vezme do náruče hrst polínek, následně je přepočítá, a pokud je jejich počet sudý, pak se v dalším roce zaručeně vdá. A jestli chce taková dívka vědět jméno nastávajícího, pak ji stačí oloupat jablko a jeho slupky hodit za hlavu. Které písmeno bude nepořádek ze slupek na zemi připomínat, takové bude počáteční písmeno jména budoucího manžela.
Praní prádla na Štědrý den přináší smůlu, stejně tak jeho věšení, jelikož by se během následujícího roku mohl prý někdo oběsit. Tato pověra se již pomalu vytrácí z důvodů stále populárnějších a dostupnějších sušiček prádla. Pokud se, pánové, budete dožadovat čistého prádla i během svátků a partnerka to ustavičně odmítá, mám pro vás tip na dárek – pořiďte ji právě sušičku.
Klidné Vánoce
Článek měl v prvé řadě pobavit, ale také připomenout každému čtenáři, že období Vánoc není jen o honěním se za dary a nejúspěšnější fotografií na sociálních sítích, ale hlavně obdobím klidu, pohody a odpočinku, kdy bychom měli čas věnovat svým nejbližším, rodině a vzpomínkám na své předky, kteří třeba právě některým z těchto pověr kdysi dávno věřili.
Zdroj: Wikipedia (Vánoční zvyky a pověry), České zvyky.cz