Hlavní obsah
Cestování

Krásná „bavorská“ Šumava, výlet na Javorská jezera stál za to

Foto: Jan Ziegler

Malé Javorské jezero

Bavorský les v originále Der Bayerische Wald nabízí plno krás včetně ledovcových jezer. Stojí za to si tam s české Šumavy zajet. Je to hned za hranicemi a člověk vlastně nic nepotřebuje. Jenom doklady a euromince na parkování.

Článek

Z našeho apartmánu na Špičáku jsme s přítelkyní a jejím synem po ránu vyrazili do Mooshütte, které bylo naším nástupním místem k výletu na Malé Javorské jezero. Cesta zabrala asi dvacet minut, na hranicích nebyly žádné problémy. Sice na hraničním přechodu v Bayerisch Eisenstein hlídkovali němečtí policisté a bedlivě prohlíželi projíždějící auta, jestli se v nich nevyskytují podezřelé existence, ale když viděli, že nikoliv, tak je nechali projet bez zastavení včetně nás.

Foto: Jan Ziegler

Osada Mooshütte

Osada Mooshütte je nejbližším místem od Malého Javorského jezera, kam je možné dojet autem. To se dá zaparkovat na veřejném parkovišti, parkovné se platí v automatu a stojí na den 3 eura, musí se platit v mincích v hotovosti.

Foto: Jan Ziegler

Dál už se musí jít pěšky asi dva kilometry po pohodlné cestě bez nějakého náročného převýšení. V tom je rozdíl proti české Šumavě, kde cesty k jezerům vedou do pořádných kopců. Turistické značky jako u nás tady nejsou, na rozcestích pak ukazují správný směr šipky s názvem cíle. Z Malého Javorského jezera je krásný výhled na nejvyšší šumavskou horu Velký Javor (1457 m.n.m.). Kolem něj vede okružní cesta rovněž dobře zvládnutelná, která nabízí krásné výhledy. Jedná se opět o relativně nenáročnou procházku. Celý výlet měří něco přes pět kilometrů a dá se pohodlně zvládnout i s přestávkami za necelé dvě hodinky. U jezera se rovněž nachází horská chata Seehütte (Jezerní chata) s restaurací. Zajímavostí jsou tři plovoucí ostrůvky, které vznikly po roce 1885, kdy bylo jezero přehrazeno kvůli plavení dřeva, a to se pak zvětšilo z původních tří hektarů na zhruba deset. Jezero a okolí jsou součástí přírodní rezervace. Nesmí se proto chodit mimo vyznačené cesty, vstupovat na ostrůvky a zakázáno je koupání. Psi musí být na vodítku.

Foto: Jan Ziegler

Velký Javor nad Malým Javorským jezerem

Foto: Jan Ziegler

Okolí Malého Javorského jezera

Foto: Jan Ziegler

I v Bavorsku se potýkají s kůrovcem

My jsme se poté vydali k Velkému Javorskému jezeru a cestou se stavili v jedné útulné stylové bavorské restauraci na oběd. Stojí za to seznámit se s místní kuchyni, která je podobná té české, i když ceny jsou o něco vyšší. Já jsem si dal zdejší „vepřo, knedlo, zelo.“ Bylo výtečné, akorát houskové knedlíky jako u nás se tady nevedou. Pitelné bylo i bavorské pivo.

Foto: Jan Ziegler

Bavorské vepřo knedlo, zelo. Fakt dobré.

Pak už jsme dorazili k Velkému Javorskému jezeru, zvláštností je, že se svými 4,5 hektary je menší než Malé Javorské jezero. Parkovat se dá na parkovišti přímo u něj, denní parkovné stojí 4 euro a platit se dá i platební kartou. Na břehu jezera je horská chata s restaurací a velkým venkovním posezením. Nezvyklé je, že po jezeře jezdí šlapadla. I kolem něj vede pohodlná okružní cesta s krásnými výhledy, která se dá volnou chůzí zvládnout za necelou hodinu.

Foto: Jan Ziegler

Velké Javorské jezero

Foto: Jan Ziegler

Velké Javorské jezero s horskou chatou na břehu

Foto: Jan Ziegler

Informační tabule mají texty i v češtině

Na Šumavě se nachází osm ledovcových jezer, z toho pět na české straně. Ta už jsem všechna navštívil a nyní k tomu přidal i dvě ta bavorská. Nyní už mi schází pouze Roklanské jezero, ale věřím, že tam se také někdy podívám, abych si všechna ledovcová šumavská jezera zkompletoval.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz