Článek
Divokou přestřelkou zatím vyvrcholila kauza Taťjany a Vladislava Bakalčukových, kteří se nyní rozvádějí. Výsledkem jsou dva mrtví a tři až sedm zraněných. Důvodem tohoto střetu je lukrativní internetový e-shop Wildberries se stamiliardovými obraty v přepočtu na koruny. Ten patří většinově paní Bakalčukové, která jej vybudovala prakticky od nuly, její manžel v něm vlastní jedno procento.
Z vypuknutí konfliktu se obviňují obě strany. Taťjana Bakalčuková tvrdí, že její muž dorazil nepřátelsky převzít kanceláře firmy v moskevském obchodním centru Romanov dvor. Vladislav Bakalčuk se hájí tím, že přišel vyjednávat a byl prý přepaden. Těžko říci, jestli je normální přijít na vyjednávání s ozbrojeným doprovodem. Jeho choť také tvrdí, že žádná schůzka domluvena nebyla.
Problém je v tom, že paní Bakalčuková chtěla fúzovat Wildberries s reklamní společností Russ Outdoor, což její choť odmítal. Ten si přizval na pomoc čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, který mu přislíbil, že zařídí, aby se jeho žena, která je podle něj v moci démonů a zlých duchů, vrátila k rodině. I ozbrojenci doprovázející zhrzeného manžela měli být Čečenci. Za běžných okolností je nemyslitelné, aby držitel procentního podílu bránil většinovému vlastníkovi v strategickém rozhodování.
To opět dokazuje, že Rusko je mafiánskou zemí, v níž soupeřící gangy válčí o co největší podíl na moci. V civilizované společnosti není možné, aby vládce jednoho z regionů, notabene ještě navíc islamistický fanatik, byl mediátorem v obchodním sporu. To se děje jenom v současném Rusku. Svoboda podnikání zde neexistuje a také majitelé Wildberriesu jsou nuceni platit kryšu, česky řečeno výpalné, vysoce postaveným politikům z okolí Kremlu. Bez toho se v Putinově říši podnikat nedá, zvláště v případě mimořádně úspěšných firem.
Mimochodem diktátor Putin se často chlubí, že divoké devadesátky už ve jeho zemi skončily. Jak je patrné, situace se vůbec nezměnila, jedině k horšímu.
Zdroje: