Článek
Kdo nenavštívil Pražský Hrad, nebyl v Praze, a kdo nezavítal do Masných krámů, nebyl v Českých Budějovicích. Historie této kultovní restaurace se začala psát v roce 1364, kdy královské město na jihu Čech navštívil sám císař Karel IV. Řeznické krámky na hlavním náměstí (nyní Náměstí Přemysla Otakara II.) mu strašně zapáchaly, vladař byl rozzlobený, že jeho kůň se musí brodit ve splaškách a volně tady pobíhala prasata. Nařídil proto měšťanům jejich zboření a přenést je jinam. Ti pro ně vybrali současné místo v Krajinské ulici.
Anketa
Zpočátku byly dřevěné, jejich nynější renesanční podoba pochází z druhé poloviny 16. století. V té době byla jejich součástí i kuchyně pro městskou chudinu. Ve středověku a raném novověku měla totiž města a obce za povinnost starat se o své chudé. Proto pro ně stavěly hospice a vývařovny.
Řezníci vydrželi v budově až do konce 19. století, řeznický provoz včetně porážení telat zde skončil v roce 1899. Objekt potom sloužil ke skladování a byly v něm také malé obchůdky s prodejem různého zboží, které zde zůstaly až do konce II. světové války.
Po roce 1945 byly Masné krámy ve velmi špatném stavu a vážně se uvažovalo o jejich zbourání. K tomu naštěstí nedošlo, byly přestavěny na stylovou restauraci, která se otevřela 1. října 1954. K přerušení provozu došlo po povodních v roce 2002, kdy je hygienik uzavřel, a kvůli sporům mezi restituenty byly po rekonstrukci znovu otevřeny až 5. prosince 2007.
Hosty také upoutá velká malba na zdi znázorňující medvědici v ohrádce a železech, jejíž původ sahá do půlky 16. století. Ta odkazuje na jeden z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů - Rožmberky, kteří se pomocí falzifikátu hlásili k příbuzenství se starobylým italským šlechtickým rodem Orsini. Rožmberkové a královské město České Budějovice byli staletými soupeři a také zakazovali svým poddaným prodávat do Českých Budějovic dobytek. Budějčtí měšťané se takto svým mocným šlechtickým sousedům vysmáli, že na ně nemůžou a nemají nad nimi žádnou moc.
Masné Krámy navštěvují i známé osobnosti. K nim patří podle článku na iDNES.cz například zpěvák Vladimír Mišík a bývalý vynikající slovenský hokejista Jozef Golonka, který sem často jezdil ještě jako hráč Slovanu Bratislava k ligovým zápasům se zdejším Motorem a v jednom dřívějším rozhovoru zavzpomínal, že tady kdysi byli s celým mužstvem.
Zdroje: