Článek
Na bábovku potřebujeme:
300 g samokypřící mouky
230 g cukru krupice
250 ml rostlinného oleje
250 ml vaječného koňaku
5 vajec
1 vanilkový cukr
1 kypřící prášek do pečiva
Máslo a drcené ořechy na vymazání formy
V mixéru s planetárním mícháním vyšleháme vajíčka a cukry do béžové pěny. Postupně přidáváme olej, polovinu mouky, vaječný koňak, druhou polovinu mouky, a nakonec prášek do pečiva. Vše důkladně promícháme. Těsto nalijeme do formy vymazané máslem a vysypané ořechy. Pečeme na 180 °C 20 minut, poté teplotu snížíme na 160 °C a pečeme dalších 30 minut. Po upečení do bábovky píchneme špejlí, abychom měli jistotu, že je upečená. Pokud nám na špejli těsto nezůstává, můžeme bábovku vyklopit.
Tipy a rady nakonec
Pokud nemáte mixér s planetárním mícháním, nezoufejte. Žloutky oddělte od bílků. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh, který opatrně vmícháte jako poslední surovinu do těsta. Žloutky vyšlehejte s cukrem do béžové pěny a dále postupujte podle receptu.
Je důležité, abyste každou surovinu zvlášť zapracovali do těsta. Jen tak se suroviny dobře propojí a vy upečete nezapomenutelnou bábovku. Toto pravidlo ostatně platí u všech litých těst.
Pokud by vám chyběla kakaová část bábovky, nebojte se třetinu těsta kakaem doplnit. I to je velice chutné, ale tahle bábovka stojí za to i bez kakaového středu.
Samokypřící mouku můžete nahradit moukou polohrubou, ve výsledku však bude velký rozdíl. Bábovka z polohrubé mouky nebude nikdy tak nadýchaná, jako při použití mouky samokypřící. A to je obzvlášť v tomto případě škoda.
Pokud by se vám zdálo těsto příliš řídké, dosypte trošku mouky navíc. Každý vaječný likér má trošku jinou hustotu a může se stát, že použijete řidší, než jsem použila já.
V případě, že se vám napoprvé nepovede bábovku vyklopit, nevěste hlavu. Nechte bábovku pár minut stydnout v poloze, v jaké se pekla. Ona povolí. Někdy i na třetí pokus, ale povolí.