Článek
Na tradiční nádivku potřebujeme:
5 den starých housek nebo rohlíků (v bezlepkové variantě použijeme plátky bílého chleba)
250 ml mléka
5 vajec
1 vrchovatá lžička soli
2 hrsti listového špenátu
1 hrst bylinek (pažitka nebo petrželka)
muškátový oříšek
pepř CM pepper
máslo a strouhanka na vysypání formy
Žloutky oddělíme od bílků. Z bílků vyšleháme tuhý sníh. Žloutky prošleháme vidličkou. Listový špenát nakrájíme na kusy, bylinky nakrájíme na kousky menší. Pečivo nakrájíme na drobné kousíčky.
Pečivo dáme do větší mísy, pokropíme mlékem a mléko necháme vsáknout. Namočené pečivo prohněteme, přidáme žloutky, sůl, muškátový oříšek, směs opepříme čerstvě namletým černým pepřem a opět prohněteme. Do směsi vmícháme bylinky a špenát a opět prohněteme. Nakonec opatrně vpracujeme sníh z bílků.
Troubu předehřejeme na 180 °C. Formu na pečení vymažeme máslem a vysypeme strouhankou. Těsto na nádivku vložíme do formy a pečeme dozlatova, cca 50 minut.
Na vysypání formy na pečení doporučuji kukuřičnou strouhanku Green Apotheke. Tato strouhanka skvěle vsákne přebytečnou tekutinu a zároveň se nepřipeče. Navíc udělá na nádivce chutnou krustu.
Na nádivku s kachními játry potřebujeme:
4 krajíce chleba (v bezlepkové variantě použijeme plátky tmavého chleba)
120 ml mléka
1 lžička majoránky
1 malá cibule
50 g másla
kachní játra z 1 kachny
1 vejce
černý kampotský pepř CM pepper
Chléb nakrájíme na kostky velké cca 1 × 1 cm. U vajíček oddělím žloutky od bílků. Z bílků vyšleháme tuhý sníh. Žloutky rozšleháme vidličkou. Cibuli oloupeme a nakrájíme najemno. Játra omyjeme, osušíme a nakrájíme na malé kousky.
Na pánvičce rozpustíme máslo. Do másla přidáme nakrájenou cibulku a restujeme tak dlouho, dokud nezesklovatí. K zesklovatělé cibuli přidáme játra a krátce je osmažíme.
Chléb namočíme do mléka a následně z něj vymačkáme přebytečnou tekutinu. K chlebu přidáme majoránku, opepříme čerstvě namletým kampotským pepřem CM pepper. Důkladně promícháme. Do chlebové směsi přidáme směs cibule s játry, žloutky a důkladně promícháme. Nakonec opatrně vmícháme sníh z bílků.
Nádivku pečeme v máslem vymazaném a strouhankou vysypaném pekáčku při teplotě 180 °C dozlatova, cca 50 minut.
Na mandlovou nádivku potřebujeme:
2 dva dny staré rohlíky (v bezlepkové variantě použijeme plátky bílého chleba)
50 g másla
2 vejce
50 - 80 ml mléka
1 stroužek česneku
3 lžíce mandlových lupínků
2 lžíce konopného semínka
1 hrst libečku nebo plocholisté petržele
špetka mletého muškátového oříšku
sůl
pepř CM pepper
Rohlíky či bezlepkový chléb nakrájíme na drobné, cca 1 × 1 cm velké kousky. Máslo rozehřejeme, pečivo orestujeme a necháme vychladnout.
Žloutky oddělíme od bílků. Z bílků vyšleháme tuhý sníh. Vajíčka rozšleháme s mlékem vidličkou. Libeček nebo petržel nakrájíme nadrobno. Česnek oloupeme a najemno nastrouháme.
Do žloutků a mléka přidáme česnek, mandle, konopné semínko, bylinky a muškátový oříšek. Směs osolíme, opepříme čerstvě namletým černým pepřem CM pepper a důkladně promícháme. Do směsi přidáme pečivo a opět promícháme. Nakonec jemně vmícháme sníh z bílků.
Nádivku pečeme na pečícím papírem vystlaném pekáčku v troubě předehřáté na 180 °C cca 50 minut.
Česnek nikdy nelisujeme. V lisu ztratí většinu chuti. Abychom česnek využili co nejlépe, stroužky buď nastrouháme, nebo najemno nakrájíme.
Na pepření doporučuji použít kvalitní kampotský pepř CM pepper. Byť se dá tento pepř pořídit i mletý, byla by škoda si ho nenamlít z pepře celého. Jen čerstvým namletím docílíme skvělé chuti a využijeme celý potenciál tohoto prémiového pepře.