Článek
Záleží hodně na tom, jaké má životní priority a po čem touží. Pokud se mu jeho sny splní, může hovořit o štěstí. Existuje jednoduchá cesta, jak ho objevit? A kde ho vlastně hledat?
Ten má ale štěstí
Jsou mezi námi jedinci, o nichž s lehkostí prohlásíme, že to štěstí skutečně mají. Na co sáhnou, to se jim daří. Co si vytýčí, toho dosáhnou. Doma mají v garáži už tři auta, ale ještě vyhrají ve Sportce první cenu. Spravedlnost ve světě moc nehledejte. Ta je slepá a pravděpodobně i hluchá a každému měří jiným metrem. Proto je tak důležité nepoměřovat svůj život s tím, který žije někdo jiný. Vlastně byste měli hrát s těmi kartami, jež vám osud rozdal. A nemusejí to být jen samá esa nebo žolíci. Přesto můžete žít spokojený život, protože ve skutečnosti záleží na stavu vaší mysli a úhlu pohledu.
Proč je tak důležité se umět radovat z maličkostí
Jestliže budete srovnávat svůj život se životem, jež vedou nejbohatší lidé na světě, nikdy nezažijete pocity spokojenosti. Bude vás sžírat závist, že co všechno si oni mohou na rozdíl od vás dovolit. Závist vám bude ubírat na pohodě. To přece nechcete. Buddha řekl, že štěstí nikdy nepřijde k těm, kteří nedokážou ocenit to, co už mají. Když se nad jeho větou zamyslíte, musíte uznat, že je v ní kus pravdy. I vy určitě ve svém bytí najdete okamžiky, osoby či předměty, za které jste šťastni. Někomu učiní radost už jen to, že se ráno probudí a má možnost prožít další den.
Vztáhnete-li štěstí jen na materiální stránku a zejména na peníze, stanete se jejich otrokem. Finance jsou podstatné, protože na nich je založen život moderní společnosti – všichni musíme platit složenky a kupovat jídlo. Bez peněz je zle, ale jejich velké množství není zárukou nekonečného štěstí. Vaši mysl spíše naplní optimismem příjemné prožitky s rodinou a přáteli, cestování, koníčky. Za ně ani nemusíte platit (i cestovat lze zadarmo).
Buďte vděční a pokorní
Současný svět je často ve znamení honby za úspěchem a pokora se už tak moc nenosí. Je to z pohledu některých něco staromódního, o němž možná někdy hovořili církevní otcové. Někdo pokoru bere jako slabost, v čemž se ale dost mýlí. Být pokorný neznamená být slabý. Pokora je ve své podstatě silou, která umožňuje člověku žít naplněnější život. Uvědomuje si své silné i slabé stránky, umí naslouchat druhým lidem a učit se od nich. Pokorný člověk je přístupnější k novým informacím a zkušenostem, lépe se také vyrovnává s případným neúspěchem. Zároveň je vděčný za to, co má, i když toho není třeba moc. To v něm vyvolá pocity spokojenosti a štěstí.
Nezaobírejte se minulostí a netrapte se budoucností
Minulost nezměníte. Jestliže se budete neustále v myšlenkách vracet k negativním zážitkům, jež se vám kdysi přihodily, budete je stále ve svém životě živit. Je dobré se naučit je přijmout a nechat být. Totéž platí pro budoucnost. Stokrát si ji můžete malovat načerno či narůžovo, ono to všechno ale nakonec dopadne úplně jinak. Má tedy cenu se tím trápit? Soustřeďte se na současnost a té věnujte maximum svého času.
Pamatujte, že štěstí je cesta, ne cíl. Je to trvalý proces, na kterém je třeba neustále pracovat. Ale s trochou úsilí a pozitivního přístupu můžete najít způsob k radostnějšímu životu.