Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Kasuár přilbový: pták, který vás rozřízne svými drápy ostrými jako břitva

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Dobrý den. Jsem kasuár.

Pokud byste se chtěli na kasuára přilbového podívat v jeho domovině, museli byste navštívit Austrálii nebo Novou Guineu.

Článek

Je to trošku z ruky, takže pohodlnější nejspíš bude si zajet například do zoologické zahrady ve Zlíně-Lešné, kde ho chovají. Ono to taky bude bezpečnější, protože drápy tohoto druhého nejtěžšího ptáka na světě jsou ostré tak, že dokážou zabít.

Pták s přilbicí na hlavě

Kasuár přilbový obývá zejména tropické deštné pralesy. Při průchodu jejich hustým porostem ho chrání tvrdé a tuhé peří a také přilbice na hlavě, kterou si houští rozráží. Na pohled je to velmi zajímavě zbarvený pták. Má modrou tvář i krk, červený zátylek a červené kožovité přívěsky. Zbytek těla je tmavý. Asi nejnápadnější na něm je právě zmíněná přilbice na vrcholu hlavy, která mu pomáhá dolovat potravu. Křídla mu během vývoje zakrněla.

Jeden z nejnebezpečnějších ptáků na světě

Křídla sice nemá, zato se ale může pyšnit neobvykle silnýma nohama a až 12 cm dlouhými drápy, jež slouží pro jeho obranu. Když se totiž kasuár cítí být v nebezpečí, dokáže vyskočit a drápy použít jako nože. Může s nimi i zabít. Pravdou ale je, že smrtelných úrazů způsobených kasuáry v Austrálii je minimum. To spíše někoho zabije kráva než kasuár. Ale i tak by existenci jeho drápů člověk neměl brát na lehkou váhu a počítat s nimi jako s možným ohrožením své bezpečnosti.

Tak až pojedete na dovolenou do Austrálie, tak aspoň víte, že se ke kasuárovi nemáte přibližovat. To jen tak pro informaci, pokud byste se s ním ve volné příloze setkali. Jejich počet ale bohužel klesá, takže nyní patří k ohroženým živočichům.

Díky svým drápům si kasuár vydobyl titul jako jeden z nejnebezpečnějších ptáků na světě. Člověk by si řekl, že to bude v přírodě pěkný predátor, ale omyl – kasuár je býložravec a žere hlavně plody stromů, bobule a semene. Ale pravdou je, že nepohrdne ani larvami hmyzu, a když se zadaří, tak uloví i drobné savce.

Pták samotář

Povahově by si kasuár přilbový nejlépe sedl s introverty. Žije samotářsky, zobká si to své zrní, co najde na zemi, a o druhé pohlaví projeví zájem jen tehdy, když se chce množit. Na rozdíl od dospěláků jsou vylíhlí kasuáři pruhovaní a podobu dospělého ptáka získávají až ve věku asi tří let.

Víte, že kasuár přilbový je velmi zdatný plavec a že přeplave i menší jezero či řeku? Na Nové Guinei je jeho peří považované za platidlo.

Zdroj: https://www.iflscience.com/what-is-the-most-dangerous-bird-76115, https://www.zoozlin.eu/australie/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz