Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Rekordman v krokodýlím světě: Henry z Crocworldu má už 123 let

Foto: Pixabay

Ilustrační foto: krokodýl nilský

Crocworld ve městě Scottburgh je jedním z nejpopulárnějších jihoafrických cílů pro milovníky zvířat. Tento park nabízí možnost nahlédnout do fascinujícího světa krokodýlů a dalších exotických zvířat.

Článek

Jižně od ústí řeky Mpambanyoni a asi padesát osm kilometrů od Durbanu leží v Jihoafrické republice pobřežní letovisko Scottburgh. Z Durbanu se sem dostanete po dálnici N2. Město je známé především surfařskou komunitou, která se tomuto sportu může věnovat díky mohutným vlnám podél pobřeží.

Turistické letovisko Scottburgh

Pokud byste si zde chtěli zasurfovat, tak místní doporučují místa jako jsou Green Point, Kelso, Rocky Bay. Není to ale pouze surfing, jenž láká turisty k návštěvě města. Nacházejí se tu i cyklistické stezky a neméně zajímavé je potápění či plavba po moři. Je tu však ještě jedna atrakce, která je turisty hojně navštěvovaná. Tou je zoologická zahrada Crocworld Conservation Centre, jež se nachází asi šest kilometrů od Scottburghu směrem na sever. A v ní žijí velmi zajímavá zvířata, mezi nimiž vyniká krokodýl Henry.

Zoologická zahrada Crocworld

Crocworld Conservation Centre funguje od března 1985. V době svého vzniku ale měl zcela jiný účel, než je tomu nyní. Původně se zde chovali krokodýlové nilští na maso a kůži. A to až do roku 2009, kdy se centrum zaměřilo více na cestovní ruch, vzdělávání a ochranu přírody, což je rozhodně bohulibnější náplň práce než obchod s krokodýlím masem. Své pole působnosti zaměřilo na chov plazů, tedy hadů, ještěrek, želv a krokodýlů, a ptáků. Centrum se stalo útočištěm těm živočichům, kteří ve volné utrpěli vážná zranění, kvůli nimž by v ní nepřežili.

Jihoafrická republika je sice trochu z ruky, ale pokud byste tam náhodou měli někdy cestu, tak Crocworld je otevřený prakticky denně kromě Štědrého dne, a to v čase mezi 9:00 a 16:30. Vstupné do centra vychází dospělou osobu na 120 ZAR (asi 91 Kč) a za dítě do 12 let 90 ZAR (asi 68 Kč), což je podstatně méně než vstupné do českých zoologických zahrad.

Nejstarší krokodýl na světě

Crocworld se pyšní jedním atraktivním zvířecím exemplářem. Je jím krokodýl nilský Henry, kterému je 123 let. Narodil se v bažinaté deltě Okavango v Botswaně v roce 1900 a tu také žil do svých 85 let. Pak se dostal do Crocworldu a nyní si zde spokojeně žije i se svým kamarádem, krokodýlem Colgatem. Ten je výrazně mladší, je mu sotva 90 let. Také byl odlovený z volné přírody.

Henry je nejstarším v zajetí chovaným krokodýlem. Jeho narozeniny se v Crocworldu slaví každý rok 16. prosince. Přesné datum jeho narození ale známé není. Měří na délku 5 metrů a váží asi 750 kilogramů. Ve výběhu s ním žije šest krokodýlích samic. Za dobu zajetí, což je téměř 40 let, Henry zplodil na 10 000 krokodýlích potomků.

Krokodýl Henry díky své dlouhověkosti přežil třeba takovou Alžbětu, královnu matku, která se také narodila v roce 1900. Tentýž rok je datem narození i českého básníka Jiřího Wolkera, jenž se dožil sotva 24 let, nebo básníka Vítězslava Nezvala. Stejný ročník je i americký herec Spencer Tracy, československá režisérka animovaných filmů Hermína Týrlová, francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry či zakladatel společnosti Adidas Adi Dassler.

Zdroj: https://crocworld.co.za/news, wikipedia.org, mapy.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz