Hlavní obsah
Cestování

Stránov se probouzí: Nový život starobylého zámku

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Zdeněk Fiedler, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Zámek Stránov

Návštěva historických pamětihodností patří k oblíbeným volnočasovým aktivitám. Naše země je na takové památky poměrně bohatá.

Článek

Některé hrady a zámky jsou známější a navštěvované častěji oproti těm, které si jméno teprve získávají. Kdo by neznal Karlštejn, Lednici, Konopiště či Křivoklát? Ale říká vám něco zámek Stránov?

Deset kilometrů jižně od Mladé Boleslavi leží obec Jizerní Vtelno. Díky pravidelným autobusovým linkám a nedaleké železniční zastávky v sousedním Krnsku je obec lákavým cílem turistických výšlapů po krásách naší vlasti. Mají tu totiž historickou památku – zámek Stránov a obcí prochází několik cyklistických tras.

Jizerní Vtelno a zámek Stránov

Historie Jizerného Vtelna se začala psát v roce 1229. Z tohoto roku pocházejí první písemné zmínky o ní. Je ale velmi pravděpodobné, že lidé tu žili již před tímto rokem. Ve vsi se jako její majitelé vystřídali Ctibor ze Vtelna, Myškové z Hrádku a Jan z Kunvaldu. V roce 1545 Vtelno bylo připojeno k panství patřícímu gotickému hradu Stránov. Ten byl vybudován na místě původní dřevěné tvrze, jež se připomíná již v roce 1429.

Na hradě Stránov se také majitelé poměrně často střídali. Mimo jiné patřil v letech 1545 až 1589 rodu Berků z Dubé. Po něm se jeho vlastníkem stává nejvyšší mincmistr Českého království, Karel z Biberštejna. Později se na hrad přiženil nový majitel, Michal Slavata z Chlumu. V této době dostal hrad podobu renesančního zámku.

Ve 40. letech 17. století Stránov dostal do vlastnictví Jana z Lisau. On sám byl příslušníkem braniborské šlechty, ale jeho potomci se hlásí k české národnosti a píší se jako páni z Lisova. Jeho syn, Rudolf Adam z Lisova, si vzal za manželku pravnučku astronomoa Tychona Brahe, Alžbětu Lidmilu. Ta se do historie zámku zapsala jako autorka rodinných pamětí, jež knižně vyšly v roce 2002. Pojednávají o důležitých rodinných událostech.

Od baroka po socialismus

V polovině 18. století zámek Stránov, kdy byl jeho majitelem Jan Václav Příchovský z Příchovic z významného českého vladyckého rodu, byl barokně upraven a okolo něho vznikla zámecká zahradu. Ta již bohužel neexistuje. Současný vzhled zámku pochází z novorenesanční přestavby, jež proběhla na konci 19. století.

V roce 1917 Stránov koupil Josef Šimůnek, ředitel Škodových závodů a jeho syn František Šimonek žil s rodinou na zámku až do roku 1950, kdy byl znárodněný. Jak už to tak v období budování světlých socialistických zítřků bývalo, tak noví vlastníci a obyvatelé zámku k němu neměli žádný vztah a podle toho se k němu chovali. Stránov sloužil jako dětský domov a částečně patřil i JZD. Jeho interiér poznamenaly necitlivé stavební zásahy, jež nerespektovaly historickou hodnotu budovy.

Po Sametové revoluci

Do rukou potomků posledního majitele se zámek Stránov dostal v roce 2003. O rok později byl zpřístupněný veřejnosti, a rozšířil tak řadu architektonických pamětihodností, které mohou návštěvníci obdivovat i vevnitř. Zároveň stále probíhají částečné rekonstrukce zámku, a to jak zvenku, tak i v interiérech.

Jak se dostat na zámek Stránov

Zámek Stránov je poměrně dobře přístupný, protože se k můžete až na parkoviště dovézt vlastním automobilem. Parkoviště je placené a nachází se asi dvě stě metrů od zámku. Kdo auto nevlastní, má ho zrovna v servisu nebo se mu prostě jen nechce zrovna řídit, tak se sveze třeba osobním vlakem S3 z hlavního nádraží v Mladé Boleslavi. Vystoupit je třeba na zastávce v Krnsku, protože vlak dále pokračuje až na hlavní nádraží do Prahy. Krnsko je obec vedle Jizerního Vtelna. K zámku, vzdálenému necelé dva kilometry, vede ze železniční zastávky žlutě značená turistická trasa. Do Jizerního Vtelna se lze dostat i autobusovou dopravou. Z autobusového nádraží v Mladé Boleslavi sem vede linka 467.

Adventní prohlídky zámku Stránov

Běžně je zámek přístupný od dubna do října stejně jako většina našich pamětihodností. Pokud byste se chtěli přesto do zámku podívat, tak máte možnost v adventní čas, kdy jsou pro zájemce připraveny adventní prohlídky. Konají se každý adventní víkend – 30. listopadu, 1. prosince, 7. prosince, 8. prosince, 14. prosince, 15. prosince, 21. prosince a 22. prosince, a to v čase mezi 10:00 až 15:30 hodin. Zpřístupněný bude zámek, park, věž, nádvoří, kostel svatého Václava a zámecká kavárna. Prohlídka zámeckých interiérů je vždy s průvodcem a zabere čtyřicet minut.

Co dalšího zajímavého je v okolí zámku Stránov

Necelé tři kilometry od zámku Stránov se nachází další historická nemovitost – zámek Krnsko, který stojí na místě původní tvrze. Ta byla v 16. století v renesančním slohu upravena do podoby hradu s příkopem a obrannou zdí. V 18. století budova získala vzhled barokního zámku a její okolí zdobil anglický park. Dnes se ale do zámku Krnsko nepodíváte. V minulém století sloužil jako sirotčinec a domov důchodců a nyní je v soukromých rukou a nepřístupný.

Tři kilometry do krnského zámku byste na ostrožně nad levým břehem Strenického potoka našli pozůstatky gotického hradu Malkov – příkop a val. Založený byl ve 14. století a už v roce 1548 se o něm píše jako o pustém.

A to ještě není všechno. Asi jeden a půl kilometru od zbytků hradu Malkov leží obec Strenice a v ní tvrz Velké Horky, jejíž historie se začala psát v polovině 14. století. Jako panské sídlo přestala fungovat v polovině 18. století. O století později byl objekt částečně opravený, ale čelní křídlo u staré věže zcela zaniklo. Tvrz je nepřístupná, v současnosti probíhá její rekonstrukce. Podívat se na ni lze zvenku. V původní středověké podobě zůstala jen čtyřboká věž a zachovaly se i zbytky hradebních zdí.

Zdroj: zamekstranov.cz, idos.cz, hrady.cz, https://www.jizernivtelno.cz/obec/historie-1/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz