Článek
Někdo raději kvůli počasí nebo kvůli tomu, že v zaměstnání nedostane v hlavní sezónu volno, dovolenkuje na jaře či na podzim. I to má své kouzlo. Hlavně pro toho, kdo nemá rád zástupy všudypřítomných turistů. Během dovolené můžete ležet na pláži u moře, chodit po horách, rýpat se na své zahrádce nebo vsednout na kolo a procestovat svět. Nově na vás čeká zahraniční cyklistická trasa Trans Dinarica, po níž se dostanete hned do osmi států jižní Evropy.
Hurá do ciziny
Po Sametové revoluci Češi vyrazili cestovat především po západní Evropě, která byla dlouhá léta pro ně tabu. Vycestovat bez výjezdní doložky jim soudruzi dovolili maximálně tak do východního Německa, Polska či Maďarska. Konec roku 1989 jim otevřel brány i na západ, který čeští turisté začali brát útokem.
Doba se podstatně změnila a mnohé státy Evropy zažívají to, čemu se říká masový turismus, tzv. overturismus. Popsat ho lze jednoduše – prostě je to místo, kde je hlava na hlavě. Z jeho návštěvy nemáte ten správný požitek, protože musíte jít v davu s ostatními chtivými cestovateli.
Tomuto se pochopitelně chce řada turistů vyhnout, takže začali objevovat země, které doposud stály poněkud bokem zájmu cestovatelů. Přitom se jedná o destinace s krásnou přírodou a zajímavými památkami.
Cestování po západním Balkáně
Jestliže rádi cestujete na kole a doma to máte již všechno projeté, tak můžete vyrazit do západní části Balkánu. Zde totiž byla v letošním roce nově otevřena přeshraniční cyklistická trasa Trans Dinarica. Spojuje hned osm balkánských zemí. Začíná kousek od Itálie v údolí Soča ve Slovinsku a pokračuje dále na jih podél Jaderského moře v Chorvatsku. Pak se stočí na východ a míří do hlavního města Bosny, kterým je Sarajevo. Součástí trasy Trans Dinarica by časem měla být i Černá Hora, Albánie, Kosovo, Srbsko a Makedonie.
Cyklisté se musejí na Trans Dinarica připravit na to, že trasa zahrnuje celou škálu povrchů. Jsou zde asfaltové úseky i štěrkové cesty a hrbolaté chodníky včetně polních cest. Nejlepší je tedy vyjet na horských kolech, která to všechno zvládnou. Cesta západním Balkánem totiž vede přes hřebeny nad mořem, okolo alpských jezer a řek i skrz horské průsmyky. Nabízí úchvatný pohled nejen na zdejší přírodu, ale také do života obyvatel, kteří zde žijí.
Turisty doposud nedotčené destinace
Západní část Balkánu doposud stála stranou zájmu turistů, což je ale škoda. Nabízí totiž poměrně málo dotčenou oblast Evropy, kam cestovatelé zatím často nezavítali. Trans Dinarica je dostatečně náročná, aby dokázala uspokojit cyklisty bažící po dobrodružství a adrenalinových zážitcích.
O ty na 2 000 kilometrů dlouhé trase Balkánem nebude nouze. Slovinsko cyklistům nabídne bujné lesy, drsné hory na ně čekají v Černé Hoře a Severní Makedonii, okolo křišťálově čistých řek se projedou v Bosně a Hercegovině a Srbsku a národními parky v Kosovu.
Trans Dinarica záměrně nevede všemi velkými balkánskými městy. Myšlenkou jejích organizátorů je spojení dobrodružného cestování a kultury a rozšíření cestovního ruchu v celém zdejším regionu, tedy i na venkově. Zpočátku by se však cyklisté měli obrnit větší dávkou trpělivosti, než budou připraveny všechny doplňkové služby, jako je dostatečná kapacita pro ubytování, či občerstvení. Určitě by si na cestu měli vzít mobil s GPS navigací, protože stezka doposud není všude označená.
Zdroj: transdinarica.com, bbc.com, lonelyplanet.com